L4 a wyjazd na ferie z dzieckiem. Na takim zwolnieniu lekarskim jest to możliwe
Czy wyjazd na ferie z dzieckiem na L4 jest możliwy? Głowi się nad tym wielu rodziców. Warto wiedzieć, że na zwolnieniu od tego lekarza nie musimy odwoływać wspólnych planów. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy.
Tak podreperujesz zdrowie psychiczne. Nie pomoże zamknięcie w czterech ścianach
Spacery, wycieczki rowerowe, a nawet dalsze wyjazdy i odwiedzanie nowych miejsc, mogą okazać się wręcz zbawienne w przypadku problemów psychicznych i emocjonalnych. Pozwalają zapomnieć o wszelkich trudach, oderwać się od rzeczywistości. To okazja, by nabrać dystansu, energii i motywacji do wprowadzenia w swoim życiu zmian. Zamknięcie w domu, w czterech ścianach nie jest dobrym wyjściem. Warto więc rozważyć możliwość wyjazdu. Tylko czy jest taka możliwość, gdy ma się L4? Chcesz wiedzieć jak radzić sobie ze stresem? Przeczytaj: Paraliżuje Cię stres? Psycholog podpowiada, jak go zwalczyć w kilka sekund
Na L4 od tego lekarza można więcej. Liczba wydawanych zwolnień rośnie z roku na rok
Liczba zwolnień lekarskich od psychiatrów z roku na rok rośnie. T ylko w 2023 roku lekarze tej specjalizacji wystawili 1,4 mln zwolnień lekarskich. Mogą one trwać dość długo, bo aż 182 dni robocze, czyli ok. pół roku. Podobnie jak w przypadku innych specjalistów, L4 od psychiatry płatne jest 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Zwolnienie to jest jednak bardziej elastyczne niż w przypadku L4 od innych lekarzy. Oznacza to, że można na nim pozwolić sobie na znacznie więcej. Taki pacjent może realizować swoje codzienne zadania, chodzić na spacery, spotykać się z przyjaciółmi czy uprawiać sporty. Na tym jednak nie koniec. Chcesz wiedzieć, jakie korzyści daje spacerowanie? Przeczytaj: 8 korzyści zdrowotnych z regularnych spacerów. Nie tylko spalanie kalorii
![Projekt bez nazwy (62).png](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_62_495e70cabb.png)
Czy na L4 można jechać na ferie z dzieckiem? Prawo mówi jasno
Wyjazd na ferie czy wakacje podczas L4 od psychiatry jest jak najbardziej możliwy – ale nie zawsze. Należy przyjrzeć się swojemu zwolnieniu. Jeśli na dokumencie widnieje cyfra "2" , która oznacza "chory może chodzić" nie ma przeszkód w podróżowaniu poza miejsce zamieszkania. W przypadku liczby „1” należy się powstrzymać od wyjazdów. Nie wystarczy jednak sama cyfra „2”, aby zrobić to zgodnie z prawem i nie narażać się na nieprzyjemności.
L4 a wyjazd na urlop. Koniecznie zrób to przed wyjazdem, bo narazisz się na nieprzyjemności
Przed wyjazdem należy zadbać o formalności. Niezwykle ważne jest zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmiany miejsca pobytu. Na takie zgłoszenie pacjent ma trzy dni od momentu wyjazdu. Można to zrobić telefonicznie, osobiście w oddziale ZUS albo za pomocą platformy PUE ZUS. Zmianę miejsca pobytu należy również zgłosić pracodawcy.
![Projekt bez nazwy (63).png](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_63_9d8b251c24.png)
Należy też udać się na wizytę do lekarza prowadzącego i poprosić o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróżowania. Dokument nie jest obowiązkowy, jednak może się przydać, gdy ZUS będzie próbował podważyć zasadność wyjazdu.