Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Zwolnienie od psychiatry ma swoje zasady, których trzeba przestrzegać. Co powinieneś wiedzieć?
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 04.02.2025 11:12

Zwolnienie od psychiatry ma swoje zasady, których trzeba przestrzegać. Co powinieneś wiedzieć?

kobieta, L4
Problemy natury psychicznej upoważniają do zwolnienia z obowiązków zawodowych, które może wystawić psychiatra.

Zaburzenia, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych trzeba leczyć – w niektórych przypadkach wymagają jednak dłuższego zwolnienia. W przypadku L4 wystawianym przez psychiatrę, regeneracja zdrowotna w tym trudnym okresie może trwać naprawdę długo. Ale ma pewne obostrzenia. 

Problemy psychiczne upoważniają do skorzystania z L4

W ubiegłym roku czasową niezdolność do pracy z powodu zaburzeń psychicznych stwierdzono u 11 proc. chorych z 27 mln wystawionych zwolnień lekarskich. Powodem absencji zawodowej są nie tylko obciążenia psychiczne, z którymi chory sobie nie radzi, ale też niszczycielskie skutki pandemii (wiele osób dotknęła ona osobiście, ale też wiele straciło w pandemii swoich bliskich), wojna przeciwko Ukrainie, zmiany klimatu, bezrobocie, rosnące koszty życia czy po prostu większa świadomość potrzeby troski o swoje zdrowie. 

Czytaj także: Gdy zauważysz, wzywaj karetkę. Masz tylko cztery minuty

Wśród dominujących problemów natury psychicznej, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych, a zatem wymagają zwolnienia z pracy, specjaliści wymieniają depresję, zaburzenia lekowe, zaburzenia snu i odżywiania, ale także różnego rodzaju uzależnienia, wypalenie zawodowe czy nerwice np. z powodu mobbingu i nękania w pracy. Nie wszyscy wiedzą, że psychiatra ma takie same prawa do wystawiania zwolnień lekarskich, jak specjaliści innych dziedzin. Pamiętajmy też, że zwolnienie lekarskie wystawione przez psychiatrę to dokument, który można przedstawić np. w sądzie.

Szokujące trendy w wykorzystaniu L4. Korzystamy ze zwolnień na opak Nowy program „Moje Zdrowie” zastąpi „Profilaktykę 40 plus”. Ministerstwo Zdrowia poszerza zakres badań

Psychiatra może wypisać dłuższe zwolnienie z pracy

Jak każde zwolnienie wystawione przez lekarza, również L4 od  psychiatry wymaga przestrzegania pewnych reguł, których złamanie może skończyć poważnymi problemami – nie tylko natury zdrowotnej, ale i prawnej. Kwestię tę regulują akty prawne, m.in. Kodeks Pracy i Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wystawiania zaświadczeń lekarskich. To ostatnie dotyczy procedury wystawiania zwolnień lekarskich (L4) i w przypadku zaburzeń natury psychicznej umożliwia wystawienie zwolnienia na do 182 dni w jednym roku kalendarzowym (jeśli przysługuje nam wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy). Po tym czasie pacjent może ubiegać się o tzw. świadczenie rehabilitacyjne, które jest wystawiane na okres 3 miesięcy lub dłużej, nawet do 12 miesięcy). 

L4 canva SHVETS production, Pexels
Fot. Canva/SHVETS production, Pexels

Uważaj na te zwolnienie: L4 na weekend. Finansowo jest super, ale ryzyko – ogromne

Warunki, których trzeba przestrzegać

Zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza psychiatrę ma nieco inne zasady niż L4, które wystawiają pozostali specjaliści. Przede wszystkim – nie jest to zwolnienie wymagające leżenia. A zatem chory może – w większości przypadków jest to wręcz wskazane – opuszczać miejsce zamieszkania. O wszystkim decyduje kod z cyfrą 2, dzięki któremu (o ile lekarz nie zaleci inaczej) chory może wyjść na spacer, spotkać się z bliskimi poza domem, wziąć udział w rodzinnych uroczystościach, jak ślub czy chrzciny, zapisać się na zajęcia terapeutyczne czy sesję ze specjalistą. 

Co farmaceuta mówi o brakach leków w aptece: Braki w aptekach i mafia lekowa. O co chodzi? Farmaceuta wyjaśnia

Wszystko to w celu jak najszybszego i pełnego powrotu do zdrowia. Z tego powodu, dla dobrostanu psychicznego pacjenta, zabronione jest wykonywanie obowiązków zawodowych, nawet w przypadku pracy zdalnej. W przeciwnym wypadku, w razie kontroli ZUS, pacjentowi grozi cofnięcie zasiłku a nawet konsekwencje prawne. 

Źródło: ZUS

L4 canva SAWEK KAWILA, Getty Images.jpg
Fot. Canva/SAWEK KAWILA, Getty Images