Lactulol – skład, dawkowanie, działanie

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Lactulol to lek w postaci syropu o działaniu przeczyszczającym, przeznaczony do stosowania doustnego. Sprawdza się szczególnie przy zaparciach oraz w leczeniu encefalopatii wątrobowej. Syrop Lactulol jest dostępny w aptekach bez recepty. Substancja czynna zawarta w preparacie to laktuloza. Jakie są wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie leku?

Opis produktu Lactulol

Preparat Lactulol to syrop osmotyczny o działaniu przeczyszczającym. Substancją czynna zawarta w preparacie to laktuloza. Lactulol wydawany jest w aptekach bez konieczności okazania recepty.

Skład preparatu Lactulol

5 ml syropu zawiera substancję czynną o nazwie laktuloza (2,5 g). Substancje pomocnicze zawarte w syropie Lactulol to aromat pomarańczowy 240.016, kwas cytrynowy jednowodny oraz woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Lactulol

Preparat Lactulol należy zażywać zgodnie z opisem znajdującym się na ulotce dołączonej do opakowania oraz według wskazań lekarza lub farmaceuty.

Osoby dorosłe w dawce początkowej, tj. przez pierwszy trzy dni powinny przyjmować 45 ml preparatu Lactulol (stosowanie jednorazowo, przed zjedzeniem pierwszego posiłku) lub 3 razy dziennie po 15 ml syropu w dawkach podzielonych.

W przypadku dzieci poniżej 3 lat dawka początkowa wynosi od 5 do 15 ml syropu na dobę. Dawkę tę można stopniowo zwiększać co 3 dni aż do uzyskania oczekiwanego rezultatu.

Dawka początkowa dla niemowląt to 2,5 ml syropu na dobę. Dawkę tę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień.

W przebiegu encefalopatii wątrobowej osoby dorosłe powinny przyjmować 120-180 ml syropu w 3-4 dawkach podzielonych. Warto pamiętać o tym, że tak wysokie dawki mogą wywoływać biegunkę.

Działanie syropu Lactulol

Syrop Lactulol zawiera substancję czynną – laktulozę, która szybko wchłania się w bardzo niewielkim stopniu z przewodu pokarmowego. Laktuloza rozkłada się w okrężnicy do kwasu mlekowego, mrówkowego, octowego oraz dwutlenku węgla. Kwasy te powodują zmniejszenie pH w okrężnicy z 7 do 5-5,5 i wykazują miejscowe działanie osmotyczne, zatrzymując wodę w jelicie grubym. W ten sposób następuje rozluźnienie i zwiększenie mas kałowych oraz stymulacja perystaltyki jelit.

Wskazania do przyjmowania preparatu Lactulol

Syrop Lactulol to lek zalecany w:

  • zaparciach,
  • zapobieganiu i leczeniu encefalopatii wątrobowej.

Przeciwwskazania do przyjmowania syropu Lactulol

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Lactulol są następujące przypadki:

  • jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu,
  • jeśli występuje niedrożność jelit.

Lactulol – możliwe działania niepożądane

Stosowanie preparatu Lactulol może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, choć oczywiście nie u każdego one wystąpią. Wśród nich wymienia się m.in.: bóle brzucha z wzdęciami i skurczami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Produkt należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu suchym, zacienionym oraz niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Stosowanie z innymi lekami

Przed zastosowaniem preparatu Lactulol należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio przez pacjenta, a także o lekach, które pacjent planuje stosować w przyszłości.

Stosowanie Lactulol w ciąży i okresie karmienia piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, przed zastosowaniem leku Lactulol należy skonsultować się z lekarzem lub z farmaceutą.

Następny artykuł