Pacjenci.pl

Lactulol – skład, dawkowanie, działanie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Lactulol to lek w postaci syropu o działaniu przeczyszczającym, przeznaczony do stosowania doustnego. Sprawdza się szczególnie przy zaparciach oraz w leczeniu encefalopatii wątrobowej. Syrop Lactulol jest dostępny w aptekach bez recepty. Substancja

Opis produktu Lactulol

Preparat Lactulol to syrop osmotyczny o działaniu przeczyszczającym. Substancją czynna zawarta w preparacie to laktuloza. Lactulol wydawany jest w aptekach bez konieczności okazania recepty. 

Skład preparatu Lactulol

5 ml syropu zawiera substancję czynną o nazwie laktuloza (2,5 g). Substancje pomocnicze zawarte w syropie Lactulol to aromat pomarańczowy 240.016, kwas cytrynowy jednowodny oraz woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Lactulol

Preparat Lactulol należy zażywać zgodnie z opisem znajdującym się na ulotce dołączonej do opakowania oraz według wskazań lekarza lub farmaceuty. 

Osoby dorosłe w dawce początkowej, tj. przez pierwszy trzy dni powinny przyjmować 45 ml preparatu Lactulol (stosowanie jednorazowo, przed zjedzeniem pierwszego posiłku) lub 3 razy dziennie po 15 ml syropu w dawkach podzielonych. 

W przypadku dzieci poniżej 3 lat dawka początkowa wynosi od 5 do 15 ml syropu na dobę. Dawkę tę można stopniowo zwiększać co 3 dni aż do uzyskania oczekiwanego rezultatu.

Dawka początkowa dla niemowląt to 2,5 ml syropu na dobę. Dawkę tę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień.

W przebiegu encefalopatii wątrobowej osoby dorosłe powinny przyjmować 120-180 ml syropu w 3-4 dawkach podzielonych. Warto pamiętać o tym, że tak wysokie dawki mogą wywoływać biegunkę.

Działanie syropu Lactulol

Syrop Lactulol zawiera substancję czynną – laktulozę, która szybko wchłania się w bardzo niewielkim stopniu z przewodu pokarmowego. Laktuloza rozkłada się w okrężnicy do kwasu mlekowego, mrówkowego, octowego oraz dwutlenku węgla. Kwasy te powodują zmniejszenie pH w okrężnicy z 7 do 5-5,5 i wykazują miejscowe działanie osmotyczne, zatrzymując wodę w jelicie grubym. W ten sposób następuje rozluźnienie i zwiększenie mas kałowych oraz stymulacja perystaltyki jelit.

Wskazania do przyjmowania preparatu Lactulol

Syrop Lactulol to lek zalecany w:

  • zaparciach,

  • zapobieganiu i leczeniu encefalopatii wątrobowej.

Przeciwwskazania do przyjmowania syropu Lactulol

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Lactulol są następujące przypadki:

  • jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu,

  • jeśli występuje niedrożność jelit.

Lactulol – możliwe działania niepożądane

Stosowanie preparatu Lactulol może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, choć oczywiście nie u każdego one wystąpią. Wśród nich wymienia się m.in.: bóle brzucha z wzdęciami i skurczami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Produkt należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu suchym, zacienionym oraz niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Stosowanie z innymi lekami

Przed zastosowaniem preparatu Lactulol należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio przez pacjenta, a także o lekach, które pacjent planuje stosować w przyszłości.

Stosowanie Lactulol w ciąży i okresie karmienia piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, przed zastosowaniem leku Lactulol należy skonsultować się z lekarzem lub z farmaceutą.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >