Lakripos Gel – skład, działania, wskazania

Lakripos Gel – skład, działania, wskazania
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska27.02.2021

Lakripos Gel to preparat, którego zadaniem jest nawilżenie powierzchni oka oraz złagodzenie dolegliwości wynikających z przesuszenia lub pieczenia wywołanych przez czynniki zewnętrzne. Żel Lakripos jest dostępny w aptekach bez recepty. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania żelu Lakripos? 

Opis i skład preparatu Lacripos Gel

Lakripos Gel to preparat w formie żelu do oczu dostępny w tubce (10g). Substancje czynne tego preparatu to karbomer i cetrymid. Pozostałe składniki zawarte w preparacie to wodorotlenek sodu, sorbitol, wersenian sodu i woda.

Działanie żelu Lakripos

Lakripos Gel skutecznie odświeża powierzchnię oka oraz łagodzi podrażnienia w obrębie oczu. Sprawdza się znakomicie na doskwierające nieprzyjemne uczucia suchości lub pieczenia wywołanie przez czynniki zewnętrzne, m.in. długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, dłuższy czas spędzony przed ekranem komputera lub telewizora. Czynniki te sprawiają, że powieki są rzadziej zamykane, przez co łzy szybciej odparowują i powierzchnia oka staje się sucha. W efekcie dochodzi do uczucia swędzenia, pieczenia, przez co oczy męczą się zdecydowanie szybciej, są zaczerwienione i podrażnione.

Po zaaplikowaniu preparatu Lakripos Gel na powierzchni oka powstaje równomierna warstwa chroniąca oko przed podrażnieniem i suchością. Efekt zastosowania preparatu jest odczuwalny już po kilku mrugnięciach powieki.

Wskazania do stosowania żelu Lakripos

Stosowanie preparatu Lakripos Gel jest szczególnie zalecane w sytuacji, gdy oko wymaga odświeżenia, nawilżenia jego powierzchni oraz złagodzenia podrażnień wywołanych przez czynniki zewnętrzne.

Dawkowanie preparatu Lakripos Gel

Zalecane stosowanie preparatu Lakripos Gel to 1 kropla, którą należy zaaplikować do worka spojówkowego od 3 do 5 razy na dobę.

Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Lakripos Gel jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik tego preparatu. Przed zastosowaniem żelu należy zdjąć soczewki kontaktowe.

Ostrzeżenia i informacje dodatkowe

Po zakropleniu żelu Lakripos, soczewki kontaktowe można założyć ponownie po 15 minutach od momentu aplikacji.

Należy bezwzględnie powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w sytuacji wystąpienia przejściowego nieostrego widzenia po zaaplikowaniu preparatu.

Preparat Lakripos Gel należy przechowywać w temperaturze pokojowej od 15 do 25 stopni Celsjusza, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Lakripos Gel należy zużyć najpóźniej w 4 tygodnie po otwarciu opakowania.

Interakcje z innymi lekami

W sytuacji, gdy pacjent stosuje jednocześnie preparat Lakripos z innymi lekami do oczu, należy odczekać około 15 minut przed zastosowaniem Lakripos Gel.

Nie należy stosować maści do oczu wcześniej niż po upływie jednej godziny od momentu aplikacji żelu.

Możliwe działania niepożądane

Stosowanie żelu Lakripos może spowodować wystąpienie przejściowej nieostrości widzenia przez kilka chwil od momentu zakroplenia preparatu Lakripos Gel.

Następny artykuł