Lecznicza moc alpak. Na czym polega alpakoterapia i komu jest zalecana?
Alpakoterapia to fantastyczna forma zooterapii, która polega na interakcji z uroczymi alpakami. Te przyjazne zwierzątka mają wiele zalet, które sprawiają, że ludzie chętnie spędzają z nimi czas. Kontakt z alpakami poprawia nastrój, obniża poziom stresu i pomaga w leczeniu wielu schorzeń.
Alpaki to nie lamy
Alpaki są roślinożernymi ssakami z rodziny wielbłądowatych, pochodzącymi z Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku zamieszkują Andy na wysokościach od 4000 do 4700 m n. p. m., gdzie tworzą stada. W Polsce są hodowane jako zwierzęta domowe lub użytkowe. Preferują dietę bogatą w warzywa, paszę, siano i trawę.
Alpaki często są mylone z lamami, jednak nie są to te same zwierzęta. Różnią się od lam wielkością, kształtem pyska i uszu oraz rodzajem sierści. Alpaki są mniejsze i mają bardziej zaokrąglone pyski i krótsze uszy niż lamy. Ich sierść jest grubsza, dłuższa i bardziej jednolita w kolorze niż sierść lam.
Na czym polega alpakoterapia?
Alpaki to niesamowite zwierzęta, które zachwycają swoim łagodnym usposobieniem i delikatnością. Nie wykazują agresji, uwielbiają nawiązywać przyjaźnie zarówno z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami. Są bardzo przyjazne dla dzieci, uwielbiają być głaskane i przytulane. Cechują się też dużą inteligencją, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy, takich jak chodzenie na smyczy czy jedzenie z ręki.
Spotkanie z alpakami to niezapomniane przeżycie, które odbywa się na świeżym powietrzu. Alpaki można wyprowadzić na spacer lub posiedzieć na kocu w ich towarzystwie. Podczas spotkania, można karmić zwierzątka z ręki i w ten sposób nawiązać z nimi bliższy kontakt.
Alpakoterapia polega na wykorzystaniu właściwości terapeutycznych alpak, które są łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami. Te przeurocze istoty mają miękką i ciepłą sierść, która stymuluje zmysł dotyku i poprawia samopoczucie. Są spokojne i radosne, co sprzyja relaksacji i redukcji napięcia emocjonalnego. Kontakt z alpakami wpływa korzystnie na rozwój osobowości, zdolności poznawczych i umiejętności społecznych. Alpaki pomagają w rozwoju ruchowym, wspierają budowanie samooceny, pewności siebie, uczą empatii i odpowiedzialności.
Komu zaleca się alpakoterapię?
Alpakoterapia jest szczególnie zalecana dla osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak nerwica, fobia, autyzm, ADHD czy zespół Downa . Ten rodzaj terapii p rzynosi wiele korzyści zdrowotnych nie tylko niepełnosprawnym pacjentom, ale także seniorom, osobom zestresowanym oraz cierpiącym na depresję.