Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki SSRI – skutki uboczne, przeciwskazania, bezpieczeństwo
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki SSRI – skutki uboczne, przeciwskazania, bezpieczeństwo

Leki SSRI – skutki uboczne, przeciwskazania, bezpieczeństwo
pixabay.com

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny to inaczej leki SSRI. Leki z tej grupy znajdują szerokie zastosowanie psychoterapeutyczne w leczeniu depresji. Hamują wchłanianie zwrotne serotoniny przez neurony, zwiększając tym samym stężenie serotoniny w przestrzeni między nimi. Jakie są wskazania do przyjmowania leków SSRI?

Wskazania do stosowania leków SSRI

Wskazania do przyjmowania leków z grupy SSRI to depresja, zespół Aspergera, PTSD, zespół lęku uogólnionego, nerwica natręctw, fobia społeczna i przedwczesny wytrysk. Są używane w ramach terapii, co często skutkuje ich długotrwałym zażywaniem.

Bezpieczeństwo podczas stosowania leków SSRI

Opinie na temat leków SSRI są różne. W latach 90. były stosowane na szeroką skalę u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, w efekcie czego ich stan znacznie się poprawi. W dzisiejszych czasach uważa się, że leki SSRI nie są zbyt skuteczne. Specjaliści twierdzą, że nie warto stosować leków SSRI, gdyż efekt ich stosowania jest równy efektowi placebo. Ponadto, wiele leków z grupy SSRI jest przepisywanych na próbę, aby móc monitorować stan zdrowia pacjenta. Poza tym, niektóre choroby psychiczne są wywoływane przez styl życia – leki nie mogą rozwiązać pierwotnej przyczyny problemu, a jedynie zmniejszyć jego wpływ.

Niemniej jednak leki SSRI wykazują wysoką skuteczność w przypadkach ciężkiej depresji.

Działania niepożądane podczas stosowania leków SSRI

Jak w przypadku innych leków, tak i również leki SSRI mają różne działania niepożądane, obejmujące: 

  • apatię lub nadmierne pobudzenie,

  • anhedonię,

  • lekkie nudności, bóle brzucha lub głowy,

  • obniżenie libido,

  • nadmierną potliwość,

  • możliwe zwiększenie ryzyka niedokrwistości,

  • obniżenie apetytu.

Przeciwwskazania do stosowania leków SSRI

Leków SSRI nie można przyjmować jednocześnie z inhibitorami MAO lub klomipraminą. Stosowanie mieszane z tryptaminą, dekstrometorfanem lub sumatryptanem może również powodować poważne niepowodzenia, istnieje także ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, który jest przyczyną nadmiernego stężenia serotoniny w mózgu. Połączenie SSRI i tramadolu może powodować drgawki. Niektóre leki SSRI wpływają na metabolizm wątroby. 

W przypadku nagłego odstawienia leków SSRI pojawią się tzw. objawy odstawienne, jeśli lek był przyjmowany przez długi czas. Utrzymują się one do kilku tygodni, a następnie powoli zanikają, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie ilości przyjmowanych leków. Nie oznacza to jednak, że leki SSRI są uzależniające.

Tagi:
Polecane