Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Libido u kobiet i mężczyzn - jak zmienia się z wiekiem? Nie jesteśmy zsynchronizowani
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.12.2023 19:51

Libido u kobiet i mężczyzn - jak zmienia się z wiekiem? Nie jesteśmy zsynchronizowani

zakochani
canva.com

Okres młodzieńczy, etap dojrzałości, a może wiek średni? Kiedy kobiety i mężczyźni mają największą ochotę na seks? Okazuje się, że w zależności od płci szczyt pobudzenia seksualnego przypada na różne okresy życia. 

Od czego zależy poziom libido?

Libido, inaczej popęd seksualny to naturalny bodziec motywacyjny, dzięki któremu pojawia się pragnienie do zaspokajania potrzeb seksualnych.

Poziom libido różni się u każdego człowieka i może się zmieniać pod wpływem różnych czynników (biologicznych, psychologicznych, społecznych). U kobiet zależny jest także od fazy cyklu menstruacyjnego i ciąży.

Poziom libido jest w dużej mierze związany z wiekiem. Kobiety odczuwają wzmożony popęd seksualny w nieco innym przedziale wiekowym niż mężczyźni.

Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Przyczyny, objawy, leczenie w rozmowie z ekspertem Labioplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Kobiece libido - kiedy jest największe?

W młodym wieku kobiety często mają problem z osiągnięciem orgazmu. Jest to związane głównie z brakiem doświadczenia, kompleksami, nieznajomością własnego ciała oraz stresem związanym ze strachem przed ciążą.

Popęd seksualny u kobiet wrasta wraz z wiekiem i osiąga swój szczyt około trzydziestki. To właśnie wtedy u płci pięknej budzi się największe pożądanie i ochota na seks. Kobiety po trzydziestce są pewniejsze siebie i mniej krytyczne w stosunku do swojego ciała niż dwudziestolatki. Mają większe doświadczenie seksualne i wiedzą, co sprawia im przyjemność w sypialni. To wszystko sprawia, że czerpią więcej przyjemności z seksu niż w młodszym wieku.

Czterdziestolatki wciąż cieszą się wysokim libido i wiele z nich właśnie w tym okresie osiąga największą satysfakcję seksualną. Zdaniem naukowców rosnące libido to działanie organizmu kobiety, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie w okresie, który organizm uznaje za "ostatni dzwonek" do zajścia w ciążę.

Popęd seksualny u kobiet spada po 50. roku życia i po przejściu menopauzy, jednak nie zanika. W tym wieku kobiety także mogą czerpać przyjemność z seksu i bliskości z partnerem

kobiety

Męskie libido - kiedy jest największe?

U mężczyzn, w przeciwieństwie do kobiet, poziom libido spada wraz z wiekiem. Za popęd seksualny u mężczyzn odpowiada głównie testosteron. Im więcej testosteronu w organizmie, tym większa ochota na seks. Wraz z upływem lat, jego poziom we krwi zmniejsza się, a co za tym idzie chęć do zbliżeń maleje.

Mężczyźni są najbardziej pobudzeni seksualnie w wieku młodzieńczym. Większość dwudziestolatków wykazuje wręcz nadmierny popęd seksualny. Według badań, libido u mężczyzn zaczyna spadać po 35. roku życia, co związane jest ze spadkiem testosteronu.

Poziom testosteronu oraz innych hormonów znacznie spada w okresie andropauzy, między 50 a 60 rokiem życia. Przyczynia się to do znaczącego spadku libido i do problemów z erekcją. 

Polecane