Limetic – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia

Limetic – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska01.04.2021

Limetic to środek antykoncepcyjny w postaci tabletek powlekanych o masie 75 mikrogramów. W opakowaniu znajduje się 28 sztuk preparatu. Zawiera on substancję hormonalną o nazwie dezogestrel. Jego działanie polega na hamowaniu procesu owulacji, dzięki czemu wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku Limetic?

Limetic – co to za lek?

Lek Limetic to środek antykoncepcyjny, który w składzie zawiera dezogestrel. Lek ten wydawany jest w aptekach wyłącznie na receptę i nie jest refundowany. Opakowanie zawiera 28 tabletek.

Limetic – wskazania do stosowania preparatu

Limetic jest środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania doustnego. Antykoncepcja hormonalna jest zakazana kobietom w ciąży, natomiast przeznaczona jest dla kobiet z nadwrażliwością na estrogeny oraz dla matek karmiących.

Limetic – dawkowanie leku

Środek Limetic należy stosować doustnie. Należy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę każdego dnia o tej samej porze przez 28 dni. Tabletkę preparatu Limetic należy popić szklanką wody.

Pacjentki, które nigdy wcześniej nie zażywały środków antykoncepcyjnych powinny rozpocząć ich stosowanie w 1. dniu cyklu miesiączkowego (czyli od momentu rozpoczęcia krwawienia). W sytuacji pominięcia dawki należy przyjąć tabletkę od razu, gdy kobieta sobie o tym przypomni.

Limetic – przeciwwskazania do stosowania preparatu

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania środka antykoncepcyjnego Limetic jest przede wszystkim nadwrażliwość na dezogestrel, lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych, a także kłopoty z krzepliwością krwi, choroby wątroby, krwawienie z pochwy o nieokreślonej przyczynie czy choroba nowotworowa uzależniona od hormonów płciowych. Nie należy stosować preparatu Limetic w sytuacji, gdy kobieta jest uczulona na soję lub orzeszki ziemne. Pod żadnym pozorem nie należy stosować preparatu Limetic w ciąży.

Limetic – ostrzeżenia i informacje dodatkowe

Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu Limetic należy przeprowadzić badania wykluczające, że pacjentka jest w ciąży. Przed wystawieniem recepty na lek lekarz może zapytać o regularność miesiączek oraz ich obfitość. Podczas przyjmowania leku Limetic mogą wystąpić tzw. krwawienia międzymiesiączkowe.

Limetic – możliwe interakcje z innymi lekami

Preparatu Limetic nie należy przyjmować jednocześnie z lekami indukującymi enzymy mikrosomalne, takimi jak: ryfampicyna, gryzeofulwina, nelfinawir, prymidon, barbiturany, karbamazepina, a także z preparatami ziołowymi zawierające ziele dziurawca. Mogą one znacznie osłabiać skuteczność leku Limetic.

Jednoczesne zażywanie preparatu Limetic i węgla aktywnego upośledza wchłanianie steroidu z przewodu pokarmowego i osłabia jego działanie.

Przed zastosowaniem leku Limetic należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych dostępnych w aptekach bez recepty.

Limetic – możliwe działania niepożądane

Przyjmowanie leku Limetic może wywołać występowanie nieregularnych i długich krwawień miesięcznych – zdarza się to u połowy pacjentek stosujących ten lek antykoncepcyjny. U znacznie mniejszej ilości pacjentek występują działania niepożądane, takie jak: trądzik, bolesność piersi, wahania nastroju, zwiększenie masy ciała.

Następny artykuł