Pacjenci.pl > Zdrowie > Limetic – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Limetic – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia

Limetic – wskazania, dawkowanie, ostrzeżenia
pixabay.com

Limetic – co to za lek?

Lek Limetic to środek antykoncepcyjny, który w składzie zawiera dezogestrel. Lek ten wydawany jest w aptekach wyłącznie na receptę i nie jest refundowany. Opakowanie zawiera 28 tabletek.

Limetic – wskazania do stosowania preparatu

Limetic jest środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania doustnego. Antykoncepcja hormonalna jest zakazana kobietom w ciąży, natomiast przeznaczona jest dla kobiet z nadwrażliwością na estrogeny oraz dla matek karmiących.

Limetic – dawkowanie leku 

Środek Limetic należy stosować doustnie. Należy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę każdego dnia o tej samej porze przez 28 dni. Tabletkę preparatu Limetic należy popić szklanką wody. 

Pacjentki, które nigdy wcześniej nie zażywały środków antykoncepcyjnych powinny rozpocząć ich stosowanie w 1. dniu cyklu miesiączkowego (czyli od momentu rozpoczęcia krwawienia). W sytuacji pominięcia dawki należy przyjąć tabletkę od razu, gdy kobieta sobie o tym przypomni.

Limetic – przeciwwskazania do stosowania preparatu

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania środka antykoncepcyjnego Limetic jest przede wszystkim nadwrażliwość na dezogestrel, lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych, a także kłopoty z krzepliwością krwi, choroby wątroby, krwawienie z pochwy o nieokreślonej przyczynie czy choroba nowotworowa uzależniona od hormonów płciowych. Nie należy stosować preparatu Limetic w sytuacji, gdy kobieta jest uczulona na soję lub orzeszki ziemne. Pod żadnym pozorem nie należy stosować preparatu Limetic w ciąży. 

Tagi:
Polecane