Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe
Plamy wątrobowe są małymi i ciemnymi przebarwieniami na skórze. Nazywane są również plamami starczymi lub plamami słonecznymi. Pojawiają się przeważnie po 40.-50. roku życia. Co dobrze jest o nich wiedzieć?
Dlaczego powstają plamy wątrobowe?
Do powstawania plam wątrobowych przyczynia się nadmiar melaniny, którą wytwarzają komórki pigmentowe, determinowane promieniami UV. Najczęściej plamy powstają na ramionach, dekolcie, twarzy. Występują głównie u osób po 50. roku życia i nie mają związku z chorobami wątroby. Plamy mogą mieć jasnożółtą lub ciemnobrązową barwę. Z wyglądu przypominają pieprzyk, choć ich rozmiar wynosi niekiedy ok. 2 cm.
Nazwa plamy wątrobowe wynika z tego, że plamy te mają ciemnobrązowy kolor, podobny do koloru wątroby.
Jak złagodzić plamy wątrobowe?
Występowanie plam wątrobowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Nie jest możliwie usunięcie ich nawet z użyciem środków farmakologicznych. Mimo iż drugi człon nazwy dotyczy wątroby, to znamiona nie powstają z powodu zaburzenia pracy gruczołu, ale z powodu działania promieni słonecznych na melanocyty – stanowią więc tylko problem natury estetycznej.
Plamy można zmniejszyć za pomocą dermabrazji i laseroterapii. Pomocne mogą okazać się także maści wybielające, lecz w ich przypadku zadowalającego efektu nie uzyska się szybko. Do wyblaknięcia zmian można również doprowadzić przez stosowanie leków miejscowych np. retinoidy, krioterapii i peelingu chemicznego. Są to jednak zabiegi kosmetyczne, których Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje.
Jak zapobiegać plamom wątrobowym?
Przede wszystkim należy stosować krem z filtrem – co najmniej SPF 30, który nakładamy na miejsce narażone na promienie słoneczne. Te części ciała można również zakrywać przed słońcem. Warto unikać długotrwałego przebywania na słońcu między godziną 10-14 – wtedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.