Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 17.09.2023 13:09

Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie!

ból wątroby
canva.com

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) występuje na wskutek toksycznego oddziaływania leków na wątrobę. Za polekowym uszkodzeniem wątroby nie tylko stoją leki, ale również suplementy diety, czy produkty ziołowe. Jakie nieoczywiste objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z polekowym uszkodzeniem wątroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

Objawy polekowego uszkodzenia wątroby

Najczęstsze objawy, które pojawiają się u pacjentów z polekowym uszkodzeniem wątroby:

 •  uczucie rozbicia,
 •  zmęczenie,
 •  senność,
 •  brak energii,
 •  uczucie dyskomfortu,
 •  niespecyficzne bóle nadbrzusza,
 •  uwieranie w prawym podżebrzu,
 •  biegunka,
 •  gorączka,
 •  wysypka, 
 •  zażółcenie powłok skórnych i twardówek.

„Wiele przypadków DILI jest bezobjawowych, a wykonanie w tym czasie badań laboratoryjnych wykazuje podwyższenie parametrów wątrobowych – Alat, Aspat, GGTP, ALP, bilirubiny.” – powiedział dr med. Paweł Rajewski.

Projekt bez nazwy (70).png
 

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Czym nie popijać leków? Poznaj listę zakazanych napojów

Konsekwencje polekowego uszkodzenia wątroby

„Część DILI minie samoistnie, po odstawieniu leku. Część wymaga podawania leków hepatoprotekcyjnych i hepatoregeneracyjnych. Część przejdzie w przewlekłe uszkodzenie wątroby. Natomiast część DILI może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby, które jest realnym zagrożeniem życia pacjenta, charakteryzujące się szybkim pogorszeniem funkcji wątroby, z towarzyszącą skazą krwotoczną i encefalopatią wątrobową.” - powiedział dr med. Paweł Rajewski.

Nigdy nie wolno bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na polekowe uszkodzenie wątroby. Nawet w przypadku gdy nie odczuwamy żadnych symptomów, a mamy podejrzenie, że mogło dojść do polekowego uszkodzenia wątroby, należy od razu zainterweniować i zgłosić się do lekarza. Skutki tej dolegliwości mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia poprzez ostrą niewydolność wątroby. Zazwyczaj do nieprzyjemnych konsekwencji toksycznego polekowego uszkodzenia wątroby zaliczamy: uszkodzenie wątroby, zaburzenia czynności wątroby, a nawet stłuszczenie wątroby.
 

Postępowanie przy polekowym uszkodzeniu wątroby

„Najczęściej nie ma leczenia przyczynowego komponentu DILI, jedynie w zatruciu paracetamolem stosuje się N-acetylocysteinę, a w zatruciu kwasem walproinowym lewokarnitynę. Rokowanie u chorych z DILI jest na ogół korzystne - u większości następuje regresja zmian klinicznych i laboratoryjnych po odstawieniu hepatotoksycznego leku.” - - powiedział dr med. Paweł Rajewski.

Bardzo ważne jest kontrolowanie objawów. Szczególnie gdy objawy się nasilają, a badania wykazują nieprawidłowości w naszym organizmie. Często stan pacjenta wymaga leczenia szpitalnego. Kiedy mamy do czynienia już z ostrą niewydolnością wątroby obowiązkowa jest hospitalizacja pacjenta oraz nadzorowanie jego stanu. Taki przypadek może wymagać leczenia wspomaganego za pomocą plazmaferezy, dializ albuminowych, czy nawet będzie potrzeba kwalifikacji do transplantacji wątroby.

„Do leków i suplementów diety wykorzystywanych w leczeniu polekowych uszkodzeń wątroby należą m.in. asparaginian ornityny np. Hepa-Merz, Timonacicum (Heparegen), Sylibinina, Sylimaryna (Legalon, Sylimarol), pochodne flawonowe otrzymane z ostropestu plamistego, fosfolipidy (Essentiale forte, Esseliv), złożone preparaty ziołowe(*Rapacholin, LIV 52) czy UDCA – kwas ursodeoksycholowy. Zastosowanie tego typu leków również zawsze należy skonsultować z lekarzem.” - powiedział dr med. Paweł Rajewski.
 

Polecane