Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ból wątroby. Czy to realna dolegliwość, czy wymysł?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.08.2023 14:32

Ból wątroby. Czy to realna dolegliwość, czy wymysł?

ból wątroby
canva

„Boli mnie wątroba” – to zdanie, które nieraz możemy usłyszeć od osoby, która spożyła obfity posiłek. Jednak gdyby bliżej przyjrzeć się budowie tego organu, to stwierdzenie, że istnieje „ból wątroby” można by uznać za… nieprawdziwe. Dlaczego? 


 

 

Czy wątroba boli?

Nie istnieje coś takiego jak ból wątroby. Gruczoł ten nie posiada nerwów czuciowych, co oznacza, że nie może boleć. Dolegliwości, które interpretujemy jak ból wątroby, tak naprawdę są bólem tkanek sąsiadujących z wątrobą – gdy funkcje wątroby zostaje zaburzona, gruczoł się powiększa i zaczyna oddziaływać wspomniane tkanki i torebkę wątrobową. I wtedy też chory ma wrażenie, że boli go wątroba.

Projekt bez nazwy - 2023-08-13T143123.312.png

Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów

Te sygnały mogą oznaczać, że wątroba jest chora!

Najczęściej spotykane objawy sugerujące, że wątroba nie funkcjonuje prawidłowo to:

  • ból w prawym podżebrzu – kłujący rodzaj bólu bywa objawem m.in. stłuszczenia wątroby, wirusowego zapalenia wątroby, choroby nowotworwowej. Przyczyną bólu w prawym podżebrzu bywa też kamień znajdujący się w drogach żółciowych wątroby lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.
  • objawy skórne – zaburzenia pracy wątroby mogą powodować świąd skóry. Gdy w wątrobie i przewodach żółciowych zalega żółć, wydzielina może przedostać się do krwi i spowodować swędzenie skóry. Objawem skórnym jest także zażółcenie powłok skórnych i oczu, czyli żółtaczka.
  • obrzęki – wątroba zajmuje się syntezą albuminy. Gdy proces ten zostaje zaburzony, płyny przesuwają się poza naczynia krwionośne do tkanek. I powoduje to siniaki i obrzęki, występujące np. w pobliżu kostek.
  • żabi brzuch – to charakterystyczny objaw marskości wątroby. Wówczas w jamie brzusznej gromadzi się duża ilość płynów, co powoduje powiększenie się obwodu brzucha.
  • Powiększenie piersi – w wątrobie metabolizują się i niszczone są różne substancje, również hormony płciowe. Gdy gruczoł jest chory, proces ten powolnieje i hormony zaczynają gromadzić się w układzie krwionośnym. Następstwem tego bywa powiększenie się piersi.

Dlaczego wątroba choruje?

Choroby często nie powstają bez powodu. Czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Osoby unikające aktywności fizycznej, palące papierosy, jedzące dużo niezdrowej żywności i pijące dużo alkoholu częściej mają problemy z wątrobą. Wątrobę obciąża także długotrwała farmakoterapia.

W razie pojawienia się niepokojących objawów i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.