Pacjenci.pl Choroby Masz taki wzór na skórze? To mogą być problemy z krzepliwością
Fot. Canva

Masz taki wzór na skórze? To mogą być problemy z krzepliwością

30 sierpnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Podstawą diagnostyki wszelkich chorób są badania, jednak dla dobrego specjalisty czasem wystarczy rzut okiem na pacjenta, by stwierdzić, co mu dolega. Niektóre schorzenia z kolei sprytnie się maskują – np. pozornie niegroźny defekt kosmetyczny, w gruncie rzeczy może być objawem poważnego problemu ze zdrowiem.

Tak jest w przypadku skóry marmurkowatej. To może być tylko "taka uroda", ale równie dobrze objaw zaburzeń układu krążenia, a konkretnie – problemów z krzepliwością.

Siność siatkowata – co to takiego?

Jeśli masz taki wzór na skórze, nie ignoruj go. Wygląda jak czerwono-niebieska siateczka, mozaika z sinawych lub sinawo-różowych plam. Można sądzić, że to temat dla dermatologa , może jakiś defekt kosmetyczny lub – "taka uroda". Często tak bywa, jednak może to być również objaw poważnej choroby, dlatego nigdy nie wolno bagatelizować.

Ten objaw określa się nazwą siność siatkowata, lub sinica marmurkowata (łac. livedo reticularis). Dotyczy przeważnie rąk lub nóg, rzadziej tułowia. To zaburzenie regulacji skurczu i rozkurczu obwodowych naczyń krwionośnych. Uważa się, że te zmiany na skórze wynikają z zaburzeń odpływu krwi żylnej z zewnętrznych obszarów skóry, do miejsc o bogatym unaczynieniu tętniczym. Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Być może jest to związane z zaburzeniami regulacji nerwowej i metabolicznej naczyń obwodowych. Charakterystyczne dla skóry marmurkowatej jest to, że zaburzenie to nasila się przy ekspozycji na zimno, a kiedy skóra zostaje ogrzana – ustępuje.

Co oznacza skóra marmurkowata? Fot. Shutterstock/Dermatology11
Dorota Wellman jest już po operacji serca. "Ataki trwały po 20 godzin"
Ona powalczy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu. Historia Natalii Partyki chwyta za serce

Sinica marmurkowata – przyczyny

Siność marmurkowata faktycznie może być rodzajem defektu kosmetycznego (przynajmniej na obecny stan wiedzy), jest to taki stan fizjologiczny, w którym opisywane zmiany pojawiają się głównie na nogach, ale po ogrzaniu skóry całkowicie znikają. Wyróżniamy także:

  • siność siatkowatą pierwotną – kiedy zmiany są niezależne od temperatury otoczenia,
  • siność siatkowatą idiopatyczną – kiedy zmiany nie zmniejszają się po ogrzaniu skóry (i najczęściej dotyczy to kobiet między 20. a 60. rokiem życia).

Siność marmurkowata może być także objawem poważnej choroby. Na pierwszym miejscu wskazać tu należy zaburzenia krzepnięcia krwi . Mogą to być również:

  • zapalenie naczyń,
  • zatorowość naczyń obwodowych,
  • choroby tkanki łącznej,
  • cukrzyca ,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C.

Ten objaw powoduje czasem przyjmowanie niektórych leków. Wymienić tu należy amantadynę (bardzo często), a także chinidynę, minocyklinę, czy leki fibrynolityczne.

Siność siatkowata – leczenie

Jeśli skóra marmurkowata jest tylko defektem kosmetycznym, nie ma powodów do niepokoju, nie wymaga ona leczenia, wystarczy jedynie unikać ekspozycji na zimno. Natomiast tu potrzebna jest diagnostyka. Jeżeli siność siatkowata jest objawem jakiegoś poważnego schorzenia, wskazane jest leczenie właśnie choroby podstawowej.

Lekarz decyduje o tym, jakie należy badania wykonać i jakie leczenie zalecić pacjentowi. Przykładowo, jeżeli chory przebył epizod zakrzepicy, specjalista może zadecydować o przeprowadzeniu badań, takich jak oznaczenie antykoagulantu toczniowego i miana przeciwciał antykardiolipinowych (aCL).

Zobacz także:

Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza

To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Tak można ustrzec się przed czerniakiem. Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu

Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów
Ważna zmiana dla pacjentów. Przez ten przepis unikną kolejek do okulisty
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko