Zakrzepica, nazywana również zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba, która może rozwijać się w sposób skryty, nie dając wyraźnych objawów aż do momentu, gdy pacjent z zagrożeniem życia trafi na SOR. Oto 7 objawów tej niebezpiecznej choroby. Po tym ją poznasz.Zakrzepica to schorzenie, w którym w żyłach tworzą się skrzepy krwi (tzw. zakrzepy), blokując przepływ krwi. Najczęściej rozwija się w żyłach głębokich nóg, co może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, takich jak zespół pozakrzepowy czy przewlekła niewydolność żylna. Zakrzepicę może wywołać wiele czynników, w tym długotrwałe unieruchomienie (np. po operacji), stosowanie leków hormonalnych, otyłość, palenie papierosów czy ciąża. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się seniorzy, pacjenci po złamaniach i operacjach ortopedycznych oraz kobiety w ciąży. Te osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na poniższe objawy.
Podstawą diagnostyki wszelkich chorób są badania, jednak dla dobrego specjalisty czasem wystarczy rzut okiem na pacjenta, by stwierdzić, co mu dolega. Niektóre schorzenia z kolei sprytnie się maskują – np. pozornie niegroźny defekt kosmetyczny, w gruncie rzeczy może być objawem poważnego problemu ze zdrowiem.Tak jest w przypadku skóry marmurkowatej. To może być tylko "taka uroda", ale równie dobrze objaw zaburzeń układu krążenia, a konkretnie – problemów z krzepliwością.
Zakrzepica jest podstępną chorobą, gdyż może rozwijać się po cichu, kompletnie nie dając żadnych objawów. Jednak te najważniejsze objawy choroby są łatwo rozpoznawalne, gdyż łatwo można je dostrzec na nogach. Objawy zakrzepicy żył głębokich to ból lub obrzęk nóg. Zakrzepica żył kończyn dolnych oznacza wytworzenie się skrzepu w żyłach głębokich nóg.Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne - zdarza się, że może dojść do zatoru tętnicy płucnej oraz zgonu. Szacuje się, że co roku w Europie ok. pół miliona osób umiera właśnie z powodu tego schorzenia. Doktor Maciej Antkiewicz z kliniki Ars Estetica opowiedział o przyczynach zakrzepicy kończyn dolnych.
“Ta choroba może prowadzić do “różnych groźnych powikłań”, a pacjenci zgłaszają się z nią za późno” - ostrzega lekarz, dr Adam Zieliński, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Mowa o przewlekłej chorobie żylnej, która w różnym stopniu zaawansowania może dotykać nawet połowę dorosłych osób. Co sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby żylnej?
Zakrzepica to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Jej wystąpienie może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a niekiedy nawet śmierci. Niektórzy eksperci twierdzą, że to problem społeczny powiązany z prowadzonym trybem życia. Po czym ją poznać i w porę udać się do lekarza? Oto 5 objawów zakrzepicy.
Drobne naczynia krwionośne, wyraźnie poszerzone i widoczne przez skórę noszą nazwę teleangiektazji. Na ogół pojawiają się na nogach, chociaż mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Ich obecność świadczy o osłabieniu ściany naczynia krwionośnego lub o wadliwej zastawce. Mimo że nie są bolesne, to mogą być pierwszym objawem wskazującym na chorobę żył.
Zatorowość płucna jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu. W większości przypadków do zatoru tętnicy płucnej dochodzi pod wpływem działania czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym. Jak objawia się zatorowość płucna i czym jest spowodowana? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.
W Polsce na zakrzepicę co roku choruje 171 tys. osób. A jest profilaktyka. Heparyny drobnocząsteczkowe stosujemy jako profilaktykę zakrzepicy w np. długotrwałym locie samolotem – mówi dr Piotr Ligocki – mówi dr n. med. Piotr Ligocki, specjalista chorób wewnętrznych, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.Co czwarta osoba na świecie umiera z powodu chorób związanych z zakrzepami i zatorami. Zabijają one rocznie aż 100 tys. Polaków.
Często stosowane leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy. Niebezpieczeństwo jest większe, jeśli przyjmujemy je podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Z tej metody zapobiegania ciąży korzysta wiele polskich kobiet.