Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zakrzepica

Zakrzepica

zakrzepica

Żyłki na nogach mogą świadczyć o poważnym problemie
11.04.2024 15:49 Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw groźnej choroby

Drobne naczynia krwionośne, wyraźnie poszerzone i widoczne przez skórę noszą nazwę teleangiektazji. Na ogół pojawiają się na nogach, chociaż mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Ich obecność świadczy o osłabieniu ściany naczynia krwionośnego lub o wadliwej zastawce. Mimo że nie są bolesne, to mogą być pierwszym objawem wskazującym na chorobę żył. 

zatorowość płucna
23.12.2023 15:45 Zatorowość płucna - jak się objawia i jakie są czynniki ryzyka? Ekspert tłumaczy

Zatorowość płucna jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu. W większości przypadków do zatoru tętnicy płucnej dochodzi pod wpływem działania czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym. Jak objawia się zatorowość płucna i czym jest spowodowana? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim. 

ból łydki
14.10.2023 12:15 Ból i obrzęk nogi? Nie lekceważ. To mogą być pierwsze objawy groźnej choroby

W Polsce na zakrzepicę co roku choruje 171 tys. osób. A jest profilaktyka. Heparyny drobnocząsteczkowe stosujemy jako profilaktykę zakrzepicy w np. długotrwałym locie samolotem – mówi dr Piotr Ligocki – mówi dr n. med. Piotr Ligocki, specjalista chorób wewnętrznych, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.Co czwarta osoba na świecie umiera z powodu chorób związanych z zakrzepami i zatorami. Zabijają one rocznie aż 100 tys. Polaków.

NLPZ
11.09.2023 10:24 Zwiększają ryzyko zakrzepicy! Bierze je ogromna liczba Polek

Często stosowane leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy. Niebezpieczeństwo jest większe, jeśli przyjmujemy je podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Z tej metody zapobiegania ciąży korzysta wiele polskich kobiet.