Mokry kaszel - główne przyczyny i sposoby leczenia
Skąd bierze się mokry kaszel?
Odkrztuszana wydzielina, nazywana przez lekarzy plwociną, może mieć zarówno charakter ropny i bardziej gęsty, jak i śluzowy. Zależnie od przyczyny kaszlu odksztuszana wydzielina może różnić się między sobą, lecz najczęściej odczuwamy ją zalegającą w tylnej części gardła i spływającą w dół w okolice tchawicy, na skutek czego zaczynamy ją odksztuszać. Niekiedy kaszel mokry występuje jako następstwo kaszlu suchego a jego główną funkcją jest oczyszczenie dróg oddechowych, poprzez usunięcie zalegających tam wydzielin. Chory odkrztusza wydzielinę samowolnie, w przeciwieństwie do kaszlu suchego, będącego znacznie bardziej gwałtownym i uciążliwym rodzajem kaszlu. Charakterystyczne dla kaszlu mokrego drapanie w gardle i odkrztuszanie nie jest przyjemne - ponieważ niekiedy towarzyszy my ból w klatce piersiowej - jednak konieczne, aby oczyścić zablokowane drogi oddechowe. W obszarach takich jak nosogardziel, krtań, tchawica, oskrzela oraz opłucna znajdują się tzw. receptory kaszlu, dzięki którym podczas infekcji lub obecności ciała obcego jesteśmy w stanie usunąć je z organizmu.
Mokry kaszel a jego przyczyny
Odnalezienie przyczyny kaszlu należy rozpocząć od określenia charakteru odkrztuszanej wydzieliny. Do jednym z najbardziej niepokojących objawów należy obecność krwi w plwocinie, ponieważ może wskazywać na takie choroby jak nowotwór płuc, zapalenie oskrzeli i płuc, gruźlica, a także uszkodzenie płuc. Najczęstszą wydzieliną wykrztuszaną podczas kaszlu mokrego jest wydzielina ropna, najbardziej charakterystyczna dla zapalenia zatok i oskrzeli, występujących na skutek infekcji wirusowych i niekiedy bakteryjnych. W przypadku infekcji wirusowych ilość plwociny jest zazwyczaj niewielka, natomiast kaszel mokry z dużą ilością gęstej wydzieliny, zwłaszcza w godzinach porannych, może sygnalizować obturacyjną chorobę płuc. W niektórych przypadkach, w plwocinie może dostrzec obecność charakterystycznych grudek, co może skłonić nas do podejrzewania infekcji o charakterze grzybicznym lub wykonania diagnostyki w kierunku mukowiscydozy. Uporczywy kaszel trwający bardzo długo, może zaburzać przepływ krwi w płucach, a w niektórych przypadkach nawet przepływ krwi z serca do mózgu, co może skutkować ogólnym uczuciem osłabienia.
Jak leczyć mokry kaszel?
Aby pozbyć się mokrego kaszlu, najczęściej stosuje się leki ułatwiające odkrztuszanie, które mogą działać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich powoduje podrażnienie błony śluzowej oskrzeli, drugi natomiast rozrzedza wydzielinę śluzową w drogach oddechowych, zmniejsza jej gęstość, przez co jej przesuwanie podczas odkrztuszania jest łatwiejsze. W takim celu stosuje się leki nazywane mukolitycznymi. Istnieją także domowe sposoby na radzenie sobie z mokrym kaszlem, jak np. stosowanie ziół (lipy i tymianku), wykonywanie inhalacji na bazie soli lub olejków oraz zażywanie syropów. Do jednych z najpopularniejszych z nich należy łatwy w przyrządzeniu syrop z cebuli, który można pić do 5 razy dziennie. Powinno zadbać się również o odpowiedni stopień nawilżenia powietrza, ponieważ gdy jest ono zbyt suche, naraża nasz układ oddechowy na podrażnienie. W tym celu używa się łatwo dostępnych nawilżaczy powietrza. Kaszel mokry może być łagodzony również poprzez nacieranie okolic klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi i naturalnymi olejkami. Jedną z domowych metod mechanicznych jest również oklepywanie pleców, ponieważ w bezpośredni sposób ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Z tego powodu można stosować je kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb i stopnia nasilenia kaszlu.