Pacjenci.pl Choroby Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Typowe i nietypowe objawy
Fot. Canva

Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Typowe i nietypowe objawy

14 lipca 2024

Wrzody żołądka to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że cierpi na nią nawet dwa miliony Polaków. A gdyby doliczyć tych, którzy nawet o tym nie wiedzą? Okazuje się, że można mieć wrzody żołądka, a jednocześnie nie mieć o tym pojęcia. Oto nietypowe objawy wrzodów żołądka, które powinny zwrócić twoją uwagę.

Nietypowe objawy wrzodów żołądka

Wiele starszych osób powtarza, że wrzody żołądka to choroba, która powstaje w wyniku stresu. I choć w niewielkim stopniu może tak być, to jednak za ich powstawanie jest odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori. Co ciekawe, połowa Polaków nosi w sobie ten patogen, jednak na wrzody choruje tylko około 5-10 proc. Za ich rozwój w dużej mierze odpowiedzialne są takie czynniki jak picie dużych ilości mocnych alkoholi, palenie papierosów czy dieta bogata w ostre oraz wysoce przetworzone potrawy.

Wrzody żołądka to choroba, która może rozwijać się długo i nie dawać bardzo niepokojących objawów. Są to zwykle dolegliwości dość niepozorne, błahe, na które zwracamy uwagę. Powinniśmy jednak dokładniej się im przyjrzeć. Nietypowe objawy wrzodów żołądka to:

  • zaparcia lub biegunki;
  • czkawka;
  • wzdęcia;
  • nieprzyjemny posmak w ustach;
  • wzmożone wydzielanie śliny.
To, jakie lody lubisz, mówi prawdę o twoim charakterze. Psychiatra wyjaśnia
Chorą trzustkę poznasz po oczach. Tych objawów nie bagatelizuj!

Typowe objawy wrzodów

Czas na typowe objawy wrzodów żołądka. Zaskoczeniem nie będzie silny ból brzucha po zjedzeniu posiłku oraz nudności i zgaga. Z czasem mogą pojawić się też krwiste wymioty oraz stolce i anemia. Warto pamiętać, że tak poważnych objawów nie możemy bagatelizować. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jak uniknąć wrzodów żołądka?

Warto wiedzieć, że możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Bardzo ważna jest w tej sytuacji odpowiednia dieta. Należy całkowicie zrezygnować z alkoholu i smażenia na głębokim tłuszczu oraz ograniczyć jedzenie strączków. Powstawaniu wrzodów sprzyja też jedzenie bardzo zimnych i bardzo gorących dań - warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę. Ostre przyprawy, kawa, herbata i orzechy również są zakazane.

Polecamy: Eksperci mówią wprost, to najgorszy rodzaj lodów. Lepiej nie kupuj ich dziecku

Jak leczyć wrzody żołądka?

Zdiagnozowane przez lekarza wrzody żołądka, które powstały w wyniku zakażenia Helicobacter pylori, leczy się farmakologicznie. Jest to mieszanka trzech różnych środków - inhibitora pompy protonowej (IPP) oraz dwóch antybiotyków (lekarz wybiera spośród: amoksycyliny, klarytromycyny i metronidazolu).

Jeśli jednak bakteria nie zostanie wykryta, leczenie obejmuje stosowanie inhibitora pompy protonowej lub H2-blokera. Taka terapia trwa zazwyczaj od miesiąca do dwóch miesięcy.

Zobacz też:

Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?

Zapomnij o maśle na dobre. Te produkty to o wiele zdrowsze zamienniki

Za zostawienie w rozgrzanym aucie dziecka grożą surowe kary. Czego mogą spodziewać się kierowcy?

Dodatkowe 2000 zł dla seniorów. Bez względu na dochód
Pracowała 20 lat za najniższą krajową. Taką otrzymuje emeryturę
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko