Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?
Fot. Shutterstock

Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

29 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Łuszczyca jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, która może znacząco wpływać na życie codzienne. Objawy takie jak suchość, łuszczenie czy swędzenie skóry są dla chorych szczególnie uciążliwe. Łuszczyca dotyka osób w różnym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane.

Łuszczyca bywa źródłem stresu, zwłaszcza gdy objawy pojawiają się w widocznych miejscach na ciele. Może to prowadzić do poczucia izolacji i obniżonej samooceny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu brak akceptacji społecznej.  Na łuszczycę wciąż nie ma lekarstwa. Jak sobie radzić z tą chorobą?

Łuszczyca: Co to za choroba?

Łuszczyca to choroba, która wpływa nie tylko na stan skóry, ale też na stan psychiczny i emocjonalny osoby chorej. Skóra osoby z łuszczycą odnawia się w przyspieszonym tempie, co sprawia, że komórki naskórka gromadzą się na jej powierzchni i tworzą czerwone plamy pokryte białymi lub srebrzystymi łuskami. Objawy takie jak świąd, pieczenie i bolesność mogą nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale też powodować dyskomfort psychiczny.

Niestety, łuszczyca potrafi być źródłem stresu, zwłaszcza gdy objawy pojawiają się w widocznych miejscach na ciele. Może to prowadzić do poczucia izolacji i obniżonej samooceny, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z brakiem akceptacji społecznej. Osoby z łuszczycą muszą także dbać o odpowiednią pielęgnację skóry, a wymaga to czasu oraz konsekwencji.

shutterstock_1479996908.jpg
Fot. Shutterstock

Szampony na łuszczycę to ważny element pielęgnacji

Łuszczyca owłosionej skóry głowy jest jednym z częstszych i bardziej dokuczliwych objawów tej choroby. Zmiany łuszczycowe na skórze głowy, zwłaszcza w okolicy linii włosów na czole, karku oraz wokół uszu, tworzą tzw. koronę łuszczycową . Prowadzą one do nadmiernego wypadania włosów , choć u wielu osób łuszczyca nie wpływa znacząco na ich gęstość – włosy mogą pozostać grube i bujne, co jednak nie zmniejsza dyskomfortu związanego z łuszczycą.

Co ważne, szampony na łuszczycę są ważnym elementem pielęgnacji, ponieważ ich specjalnie opracowane formuły pomagają łagodzić objawy i wspierają regenerację naskórka. Tego typu produkty zawierają składniki o właściwościach nawilżających, łagodzących i kojących, co przynosi ulgę w stanach zapalnych i przy świądzie. W ich składzie często znajdziemy substancje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, takie jak:

  • kwas salicylowy – wspomaga usuwanie nadmiaru łusek,
  • smoła węglowa – zmniejsza stan zapalny i spowalnia podział komórek skóry,
  • siarka – wspiera złuszczanie i łagodzenie skóry,
  • pirytionian cynku – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,
  • olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego) – działają kojąco i wspomagają walkę z drobnoustrojami.

Regularne stosowanie odpowiednio dobranych szamponów może pomóc w ograniczeniu objawów łuszczycy, ale też zmniejszyć świąd oraz poprawić stan skóry. W pływa to korzystnie na komfort pacjenta.

Regularne wizyty u dermatologa są kluczowe

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, co sprawia, że leczenie musi być dostosowane do bieżącego stanu pacjenta. Podczas zaostrzeń najczęściej stosuje się leczenie miejscowe z użyciem preparatów złuszczających. Chodzi o kwas salicylowy, który pomagają usunąć łuski, a także glikokortykosteroidy, łagodzące stan zapalny i świąd. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zalecić leczenie ogólnoustrojowe, obejmujące m.in. leki immunosupresyjne lub biologiczne.

W okresie remisji, choć objawy łuszczycy mogą się wyciszyć, wciąż bardzo ważne jest to, by pielęgnować skórę . Stosowanie szamponów przeznaczonych do skóry z łuszczycą oraz produktów na bazie emolientów może przynieść ulgę i ochronić skórę przed nawrotem objawów. Emolienty potrafią działać nawilżająco, redukują suchość i łuszczenie, a także wzmacniają barierę ochronną skóry, zmniejszając ryzyko podrażnień.

Dbanie o właściwą pielęgnację zarówno w fazie zaostrzeń, jak i remisji, pomaga osobom z łuszczycą lepiej kontrolować objawy i minimalizować ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Regularne wizyty u dermatologa są kluczowe, aby dostosować terapię do potrzeb pacjenta i monitorować reakcję skóry na leczenie.

Bardzo ważne jest to, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można jej przenieść przez kontakt fizyczny, ale też używanie tych samych przedmiotów codziennego użytku czy też przebywanie w tych samych miejscach, jak chociażby baseny. To schorzenie wynika po prostu z zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego, a nie z niedostatecznej higieny czy infekcji.

Niestety, ten brak wiedzy na temat łuszczycy w społeczeństwie może prowadzić do nieuzasadnionego dystansowania się od osób z tą chorobą, co wywołuje dodatkowy stres i może wpływać negatywnie na ich zdrowie psychiczne. Z kolei wzrost świadomości społecznej i wrażliwości na ten temat mogą pomóc osobom chorym na łuszczycę czuć się bardziej akceptowanymi oraz komfortowo w relacjach z innymi ludźmi, a także zredukować niepotrzebne uprzedzenia dotyczące tej choroby.

Czytaj też:

Czy mając łuszczycę, można zachorować na łuszczycowe zapalenie stawów? Lekarka wyjaśnia

Zaburzenia rogowacenia naskórka – rodzaje i leczenie.

Pierścień Woronoffa – czym jest, o czym świadczy i jak się go leczy?

Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania
Sposób na promienną cerę. Dlaczego warto postawić na dwuetapowe oczyszczanie skóry?
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko