Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Czy mając łuszczycę, można zachorować na łuszczycowe zapalenie stawów? Lekarka wyjaśnia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 30.08.2024 12:13

Czy mając łuszczycę, można zachorować na łuszczycowe zapalenie stawów? Lekarka wyjaśnia

Łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów
Fot. Shutterstock/Nina Buday

Łuszczyca zwykła to przewlekła, zapalna, nawrotowa i niezakaźna choroba skóry, która dotyka mniej więcej, 2-4 proc. populacji. Może występować w każdym wieku i u obu płci, natomiast rozwój zmian chorobowych uzależniony jest m.in. od czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych.

U około 2/3 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zmiany skórne wyprzedzają pojawienie się choroby. Agata Skwarek-Szewczyk - reumatolog i internista zdradza, czy można zachorować na Łuszczycowe Zapalenie Stawów przy łuszczycy?

Łuszczyca: Co to za choroba?

Łuszczyca przebiega ze zwiększoną, łagodną proliferacją naskórka, gdzie razem z występującym stanem zapalnym prowadzi do występowania zmian na skórze o różnorodnym nasileniu – od dyskretnych zmian grudkowych do rozległych ognisk plackowatych łuszczycy zwykłej lub krostkowej. Co ważne, u pewnej grupy pacjentów można zauważyć zmiany w układzie kostno-stawowym, które w znacznym stopniu pogarszają jakość życia, natomiast w skrajnych przypadkach powodują nieodwracalne kalectwo.

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotyczy 1-3 proc. populacji krajów strefy umiarkowanej. Występuje jednakowo często u obu płci - jedynie łuszczyca stawowa występuje troszkę częściej u kobiet. Reumatolog Agata Skwarek-Szewczyk, która na Instagramie prowadzi profil Reumatolog Agata, zdradziła, czy mając łuszczycę, można zachorować na łuszczycowe zapalenie stawów?

 

Czy mając łuszczycę można mieć łuszczycowe zapalenie stawów?

Agata Skwarek-Szewczyk wyjaśnia, że u ok. 2-3 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zmiany skórne wyprzedzają pojawienie się choroby.
 

“Istnieją pewne czynniki ryzyka, które predysponują do zachorowania, m.in. otyłość, zajęcie paznokci, bardzo nasilone zmiany łuszczycowe czy też łuszczyca na skórze owłosionej głowy bądź w szparze pośladkowej - wyjaśnia lekarka, dodając: ból stawów jest również czynnikiem ryzyka”.

Czym jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Skwarek-Szewczyk wyjaśnia, że jeżeli występuje u ciebie któraś z tych cech, prawdopodobnie w przyszłości możesz rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów. Warto dodać, że Łuszczycowe Zapalenie Stawów jest to chorobą objawiającą się przewlekłym zapaleniem stawów oraz łuszczycą skóry. 

Czasem zajmuje inne partie ciała, m.in. oczy. Może też mieć dość różnorodny przebieg - od postaci łagodnych do ciężkich, prowadzących do zniszczenia stawów oraz niesprawności. W ostatnich latach dokonano dużego postępu w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów, w związku z czym łatwiej kontrolować objawy choroby oraz hamować jej postęp.

Czytaj też:

Przyłuszczyca – rodzaje, diagnostyka, leczenie

Zaburzenia rogowacenia naskórka – rodzaje i leczenie.

Diprosalic – zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania.