Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zaburzenia rogowacenia naskórka – rodzaje i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Zaburzenia rogowacenia naskórka – rodzaje i leczenie.

Zaburzenia rogowacenia naskórka – rodzaje i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/stopy-boso-sexy-dziesi%C4%99%C4%87-nogi-1659412/

Zaburzenia rogowacenia naskórka to cecha charakterystyczna wielu chorób genetycznych o podłożu skórnym. Najpopularniejsza wśród nich do łuszczyca, istnieją jednak również inne, tak samo lub nawet bardziej uciążliwe. W niniejszym artykule dowiesz się, jakiego rodzaju zaburzenia rogowacenia naskórka zna współczesna medycyna oraz jak można sobie z nimi radzić.

Czym są zaburzenia rogowacenia naskórka?

Należy pamiętać, że zdrowo wyglądająca i gładka skóra to nie tylko ozdoba naszego ciała, ale również warstwa ochronna osłaniająca nasze narządy, gruczoły łojowe i inne ważne części organizmu. Sama powierzchnia skóry często jest również swego rodzaju lustrem, w którym widać jak na dłoni wiele problemów ze zdrowiem, które mamy. Jednym z symptomów choroby toczącej się w organizmie mogą być na przykład zaburzenia rogowacenia naskórka.

Rogowacenie naskórka jest naturalnym i co więcej zdrowym procesem zachodzącym w obrębie naszej skóry. Proces keratynizacji polega na obumieraniu komórek naskórka i ich wypychaniu z głębszych warstw skóry przez młode komórki skóry pod spodem. W wyniku zaburzeń dochodzi często do nadmiernej keratynizacji i tym samym zaburzeń rogowacenia naskórka.

Wśród najczęstszych bezpośrednich przyczyn zaburzeń rogowacenia naskórka niezmiennie wymienia się łuszczycę. Nie jest to jednak jedyna tego typu choroba, a zaburzenia prawidłowego metabolizmu skóry mogą być również oznaką innych, pozornie niezwiązanych ze skórą chorób takich jak otyłość.

Zaburzenia rogowacenia naskórka – choroby (ponoć) genetyczne

Najczęściej wymienianym zaburzeniem rogowacenia naskórka jest łuszczyca – choroba o podłożu genetycznym, której bezpośrednie przyczyny nie są jeszcze znane lekarzom, a jej leczenie jest niezwykle trudne i złożone i polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i zapobieganiu erytrodermii, czyli objęcia przez zmiany skórne więcej niż 90% powierzchni ciała.

Doskonale znaną chorobą wchodzącą w skład zaburzeń rogowacenia naskórka jest również tzw. „rybia łuska”. Istnieje wiele rodzajów tej choroby – niektóre mogą być wrodzone, inne nabyte. Nieraz towarzyszą im krwawe lub ropne wysięki skórne. Nazwa choroby pochodzi od wyglądu skóry, która intensywnie się łuszcząc, pozostawia często na powierzchni grube płaty odstającego martwego naskórka, który wygląda jak łuski ryby.

Do zaburzeń rogowacenia naskórka prowadzą również choroby, których cechą charakterystyczną jest nadmiernie wysuszona i ściągnięta skóra. Najpowszechniej występującym schorzeniem tego typu jest skóra atopowa. Ta sprawia, że skóra cały czas wymaga intensywnego i codziennego nawilżania, a stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może zaogniać zmiany skórne, wysięki oraz prowadzić do pękania i bólu. W tym przypadku zaburzenia rogowacenia naskórka przybierają zupełnie inną postać. Skóra jest zbyt delikatna, cienka i skłonna do podrażnień a gojenie się różnego rodzaju urazów trwa dłużej niż na zdrowej skórze.

Ostatnim schorzeniem genetycznym, o którym wspomnimy, mającym wpływ na zaburzenia rogowacenia naskórka i w ogóle na funkcjonowanie skóry są różnego rodzaju choroby tarczycy. Niedoczynność tarczycy lub choroba Hashimoto są schorzeniami, które mają ogromny wpływ na stan skóry. Najczęstszymi objawami chorej tarczycy ze strony skóry jest jej nadmierne wysuszenie, skłonność do pękania i tkliwość. Zmiany skórne widoczne są zwłaszcza na twarzy. Często osoby chore na niedoczynność tarczycy mają problemy ze skórą wokół paznokci u rąk, która ciągle się zadziera, powodując bolesne ranki i szpecąc dłonie.

Zaburzenia rogowacenia naskórka – inne przyczyny

W zaburzeniu rogowacenia naskórka ogromny udział mają również inne choroby, niekoniecznie uwarunkowane genetycznie oraz po prostu brak dbałości o własną skórę.

Największym wrogiem skóry jest otyłość! Zgubny wpływ nadprogramowych kilogramów szczególnie mocno widoczny jest na stopach – nadmiernie rogowaciejąca skóra zbiera się w okolicach pięt oraz palców stóp. Z powodu zbyt dużego obciążenia naskórek gromadzi się w miejscach szczególnie na niego narażonych, aby chronić skórę przed urazami.

Objawem zaburzeń rogowacenia naskórka mogą być również wszelkiego rodzaju odciski. Te również tworzą się, aby chronić stopy, często również kości, przed uciskiem i ocieraniem.

Kolejnym zabójcą zdrowej skóry jest brak nawilżania! W obecnych czasach, gdy bez przerwy wystawieni jesteśmy na działanie różnego rodzaju chemikaliów, szczególnie powinniśmy dbać o nawilżenie skóry, która ma większą niż kiedykolwiek skłonność do przesuszania. Również nasza codzienna dieta, często niezdrowa i wysokoprzetworzona, nie pomaga nam w dbaniu o skórę. Dlatego pamiętaj, aby zawsze na twoim talerzu znajdowały się świeże owoce, warzywa oraz drogocenne dla zdrowia skóry kwasy omega-3.

Zaburzenia rogowacenia naskórka – leczenie

W wielu przypadkach zaburzenia rogowacenia naskórka towarzyszą chorobom o podłożu genetycznym. Wówczas sposobem na likwidację zmian skórnych jest przede wszystkich jej intensywne nawilżanie, stosowanie przepisywanych przez lekarza leków oraz (na przykład w przypadku skóry atopowej czy łuszczycy) unikanie potencjalnych alergenów i stresu. Czynniki te uznawane są za swoiste katalizatory, uaktywniające lub nasilające zmiany skórne.

W przypadku zaburzeń rogowacenia naskórka wynikających np. z otyłości czy braku nawilżenia skóry w wystawieniu przykładowo na czynniki chemiczne, odpowiedź jest prosta – ZADBAJ O SIEBIE!!! Schudnij, zacznij jeść zdrowo, znajdź aktywność fizyczną, która będzie ci sprawiać przyjemność i nawilżaj skórę – od wewnątrz i na zewnątrz!

Tagi:
Polecane