Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Najbardziej jadowity pająk w Polsce. Można go spotkać w piwnicy
Fot: Wikimedia Commons/Magne Flåten/CC BY-SA 3.0

Najbardziej jadowity pająk w Polsce. Można go spotkać w piwnicy

26 sierpnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Najgroźniejszy pająk w Polsce to sieciarz jaskiniowy - jego jad jest najsilniejszy wśród pająków występujących w naszym kraju. Pająk ten jest też dość spory, ale ma ogromną zaletę - lubi ciemność, dlatego bardzo rzadko wchodzi do domów. Natomiast w piwnicach spotkać go już można bardzo często.

Gdzie można spotkać jadowitego pająka?

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi, European cave spider) lubi ciemne miejsca o stałej wilgotności i temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Spotkać go można w jaskiniach czy kopalniach, a w mieście - w piwnicach i studzienkach kanalizacyjnych. Bardzo rzadko wchodzi do domu - nie lubi jasnych miejsc, jest także bardzo wrażliwy na chemikalia. Sieciarz jaskiniowy jest najgroźniejszym (najbardziej jadowitym) pająkiem w Polsce. Z łatwością może przebić skórę człowieka.

Sieciarze jaskiniowe są powolne z natury, ale żywią się nie tylko komarami czy muchami - ich ofiarą padają ślimaki, wije i dżdżownice. Jad tych pająków jest silny i śmiercionośny, ale schemat polowania jest taki sam, jak u wszystkich pająków. Sieciarze czekają, aż ofiara zapadnie się w sieć i dopiero wstrzykują jad. Aktywne są głównie nocą.

W miejscach zamieszkiwanych przez te pająki można się natknąć na charakterystyczne duże białe kokony, w których samica pająka składa 400-500 jaj.

Hit z apteki za grosze. Maść witaminowa wygładzi zmarszczki i nawilży skórę
Oddała serce zwierzętom, a teraz sama potrzebuje pomocy. Wieloletnia działaczka czeka na ważny zabieg

Ugryzienie sieciarza jaskiniowego - jak rozpoznać?

Ugryzienie sieciarza jaskiniowego jest bolesne - można je porównać do użądlenia przez pszczołę czy szerszenia. W miejscu ukąszenia pojawia się duża opuchlizna, ale jad nie jest groźny dla zdrowego człowieka. Opuchlizna w miejscu ukąszenia i ból powinny ustąpić w ciągu doby.

Ślad po ugryzieniu pająka jest dosyć charakterystyczny, ponieważ na skórze są widoczne dwie małe kropki umiejscowione w odległości około 1-2 mm od siebie. Skóra wokół jest zaczerwieniona i opuchnięta, pojawiają się świąd i ból.

Natomiast w przypadku alergii na jad pająków mogą pojawić się objawy dodatkowe, takie jak trudności z oddychaniem czy duża opuchlizna i obrzęk. W przypadku alergii na jad pająka zalecana jest konsultacja z lekarzem, a jeśli występują trudności z oddychaniem należy jak najszybciej wezwać karetkę. W rzadkich wypadkach ugryzienie pająka u osób uczulonych może powodować wstrząs anafilaktyczny.

Objawy alergii na jad pająka

Natomiast w przypadku alergii na jad pająków mogą pojawić się objawy dodatkowe, takie jak trudności z oddychaniem czy duża opuchlizna i obrzęk. W przypadku alergii na jad pająka zalecana jest konsultacja z lekarzem, a jeśli występują trudności z oddychaniem należy jak najszybciej wezwać karetkę. W rzadkich wypadkach ugryzienie pająka u osób uczulonych może powodować wstrząs anafilaktyczny.

W Polsce nie odnotowano śmiertelnych przypadków po ugryzieniu przez pająka.

Czy w Polsce żyją inne jadowite pająki?

Większość pająków jest jadowita, ale w większości przypadków nie są one zagrożeniem dla człowieka. Kolczak zbrojny, zyzuś tłuścioch, pająk krzyżak i kątnik domowy to tylko niektóre z pajęczaków, które można spotkać w naszym kraju. Pająki są jednak bardzo pożyteczne i nie należy ich zabijać. Są one naturalnym wrogiem komarów i much, dlatego lepiej pozwolić im żyć - a jeśli nie chcemy ich w domu, można je po prostu wypuścić na dwór.

Czytaj też:

Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze

Po tym poznasz zatrucie muchomorem. Nie można lekceważyć już pierwszych objawów

Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

To charakterystyczny objaw raka wątroby. Pojawia się u 40 proc. pacjentów
To rzadziej spotykany objaw raka piersi. Czym jest tzw. "skórka pomarańczy"?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko