Pacjenci.pl Zdrowie Najbardziej pożądany lek na odchudzanie dostępny już w Polsce. Naukowcy przed nim ostrzegają!
canva.com

Najbardziej pożądany lek na odchudzanie dostępny już w Polsce. Naukowcy przed nim ostrzegają!

7 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Nowe badanie wskazuje, że stosowanie popularnych iniekcyjnych leków odchudzających może powodować poważne zaburzenia trawienne. O jakie preparaty chodzi i jakie ryzyko wiąże się z ich stosowaniem?

Saxenda, Victoza i Ozempic - leki dostępne w Polsce

W Polsce dostępne są trzy preparaty iniekcyjne, które mogą pomóc w redukcji masy ciała: Saxenda, Victoza i Ozempic. Są to leki z grupy analogów GLP-1, czyli hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza apetyt. Preparaty podaje się raz dziennie przy pomocy specjalnego urządzenia wyglądem przypominającego długopis. Leki te nie podlegają refundacji NFZ i są dość drogie. Mogą być stosowane tylko pod nadzorem lekarza, który oceni, czy pacjent spełnia kryteria kwalifikacji i czy nie istnieją przeciwwskazania do ich przyjmowania.

Projekt bez nazwy - 2023-10-06T213737.398.png

Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi
Pielęgniarki nie odpuszczą „kelnerek na bankiecie lekarzy”

Wnioski z badania

W badaniu opublikowanym jako list badawczy w JAMA, naukowcy z University of British Columbia przeszukali losową próbkę ponad 16 milionów roszczeń ubezpieczeniowych z bazy danych leków na receptę. Roszczenia zostały złożone w latach 2006-2020 i obejmowały około 93% wszystkich recept ambulatoryjnych w USA. Badacze szukali pacjentów, którym przepisano dwa wstrzykiwane leki - semaglutyd i liraglutyd pomagające osobom z cukrzycą kontrolować poziom cukru we krwi oraz prowadzące do znacznej utraty wagi u osób z cukrzycą lub bez cukrzycy.

Nowe badanie wskazuje, że osoby stosujące popularne iniekcyjne preparaty odchudzające, m.in. Wegovy, Ozempic, Saxenda i Victoza, mogą być bardziej narażone na wystąpienie poważnych zaburzeń trawiennych, takich jak paraliż żołądka, zapalenie trzustki i niedrożność jelit, w stosunku do osób przyjmujących inne rodzaje leków odchudzających.

Badanie wykazało, że ryzyko wystąpienia powyższych działań niepożądanych u poszczególnych pacjentów jest rzadkie. U około 1% pacjentów przyjmujących Ozempic zdiagnozowano paraliż żołądka , u osób stosujących pozostałe leki poniżej 1%. Naukowcy ostrzegają jednak, że mimo iż sytuacje te nie są częste, mogą wynosić nawet setki tysięcy nowych przypadków, ponieważ popyt na te leki dynamicznie wzrósł.

"Kiedy miliony ludzi używają tych leków, wiesz, 1% ryzyko nadal przekłada się na wiele osób, które mogą doświadczyć tych zdarzeń" - zaznaczył główny autor badania dr Mahyar Etminan, epidemiolog z University of British Columbia.

Skutki uboczne stosowania preparatów

Autorzy badania zauważają także, że skutki uboczne badanych preparatów nie są łagodne. Na przykład niedrożność jelit wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. CNN donosił o przypadkach paraliżu żołądka u osób, które przyjmowały te leki i o braku ostrzeżenia o tym konkretnym efekcie ubocznym dla pacjentów.

Na etykietach leków Wegovy i Saxenda znajdują się ostrzeżenia przed wieloma poważnymi działaniami niepożądanymi, m.in. zapaleniem trzustki, problemami z woreczkiem żółciowym, niedrożnością jelit, problemami z nerkami, poważnymi reakcjami alergicznymi, przyspieszoną częstością akcji serca, myślami samobójczymi i zaburzeniami widzenia u osób z cukrzycą. Ostrzeżenie o niedrożności jelit zostało również dodane do etykiety ostrzegawczej Ozempic.

Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia?
Prezes Michał Bulsa o ministrze Czarnku: „Kilimandżaro ignorancji"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko