Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Odchudzanie

Odchudzanie

Otyłość, nadwaga, odchudzanie, BMI
01.03.2024 17:14 Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?

Dane na temat otyłości nie napawają optymizmem. Na świecie jest już ponad miliard osób z tym problemem -  ok. 880 mln dorosłych i 159 mln dzieci. Choroba otyłościowa stała się tak powszechna, iż w wielu państwach występuje o wiele częściej, niż niedowaga. Jak w tym smutnym rankingu wypadają Polacy? Jak podało School of Public Health otyłych osób na świecie jest ponad miliard.Liczba otyłych osób wśród dorosłych w 2022 r. była ponad dwukrotnie wyższa, niż w 1990 r. natomiast wśród dzieci i nastolatków w wieku 5-19 lat ponad czterokrotnie wyższa, niż 30 lat temu. 

dieta ketogeniczna
08.02.2024 18:22 Przepisy diety ketogenicznej - śniadanie, obiad i przekąski

Dieta ketogeniczna to temat kontrowersyjny wśród dietetyków. Jednak nie sprawia to, że jej popularność słabnie. Wręcz odwrotnie – zainteresowanie nią jest spore, a o jej korzyściach bez obaw mówią również lekarze i naukowcy. Czym dokładnie jest ta dieta? Jak przeprowadzić ją bezpiecznie. I co najważniejsze – co podczas jej stosowania jeść? Odpowiadamy.

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, odchudzanie
03.02.2024 11:48 „Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę

- W Polsce jest potężna fatobia. Sama jej doświadczyłam – wspomina Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Dziś towarzyszy innym w redukcji wagi. Mówi o zastrzykach, które pomagają chudnąć, ale nie każdemu. Podpowiada, jak przestać jeść ze stresu, przetrwać chwile, gdy waga stoi w miejscu. - Trzeba przejść żałobę za dawnym życiem. „Nie czekam, kiedy przyjedzie czas, kiedy będę mogła zjeść na śniadanie tort, a na obiad pizzę”. – mówi. – Wiedziałam, że muszę schudnąć dokładnie 63 kg żeby dojść do swojego celu – wspomina. To było jej noworoczne postanowienie. Tym razem się udało.Całej rozmowy  posłuchacie tu (w podcaście Pacjenci.pl “Zdrowo przegadane”):

Zaburzenia odżywiania
05.01.2024 20:18 To tylko odchudzanie, zwykła dieta, czy już zaburzenie? Różnica bywa niewyraźna

Gdy nie możemy dopiąć spodni, wchodzimy na wagę i ta liczba nam się nie podoba, postanawiamy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To jest w porządku. Po ciężkim dniu, gdy ktoś zrobił nam jakąś przykrość, siadamy z miską lodów przed telewizorem, żeby się pocieszyć. To też jest ok. Nie ma problemu tak długo, jak długo mamy kontrolę nad tym, co robimy. Ale kiedy całe nasze życie zaczyna się kręcić wokół jedzenia – to jest sygnał, że coś jest już nie w porządku. Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

prof. Mariusz Wyleżoł o chorobie otyłościowej
03.01.2024 14:30 Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”

8 mln dorosłych w Polsce choruje na otyłość. I chyba każdy wierzy w choć jeden mit związany z tyciem i odchudzaniem. Cztery najczęstsze obala dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.Mit 1: Z otyłości się „wyrasta”– Choroba otyłościowa ma charakter przewlekły i nie ma tendencji do samoistnego ustąpienia. Nie nie należy oczekiwać, że sama zniknie w wieku dojrzewania. Wg badań 70-80 proc. dzieci z nadmierną masą ciała choruje na otyłość także w wieku dorosłym. A dzieci i nastolatki z nadmierną masą ciała rozwijają te same powikłania choroby otyłościowej, co dorośli: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, zmiany zwyrodnieniowe w narządzie ruchu. Młode osoby chorujące na otyłość częściej chorują także na depresję – mówi chirurg bariatra, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. 

kapsułka na otyłość
01.01.2024 17:44 Kapsułka wyleczy otyłość? Naukowcy stworzyli niezwykłe urządzenie

Naukowcy opracowali wibrującą kapsułkę, która wywołuje uczucie sytości. Jeśli połkniemy ją przed posiłkiem, szybciej poczujemy się najedzeni, dzięki czemu zjemy mniejsze ilości pokarmu. Urządzenie daje duże nadzieje na skuteczne leczenie otyłości.

odchudzanie
10.11.2023 13:34 Gdy dopadł Cię efekt jojo. Jeszcze nie jest za późno. Dietetyk mówi, co robić

Efekt jo-jo jest to wahanie masy ciała, które występuje po zakończeniu diety. Pomimo zredukowania zbędnych kilogramów osobie takiej nie udaje się utrzymać rezultatu i znów tyje. Jednak wystąpienie efektu jo-jo nie oznacza, że walka o wymarzoną sylwetkę została przegrana. Wystarczy zmienić taktykę. Artykuł powstał powstał na podstawie rozmowy z Katarzyną Sobolewską, dietetyczką i psychodietetyczką.

twarz
05.11.2023 12:19 Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza

To miał być lek na cukrzycę, a okazało się, że świetnie radzi sobie też z odchudzeniem. Jednak gdy redukcja wagi jest za szybka, skóra nie nadąża za tym spadkiem. Efekt widać na przykład na twarzy. Jak uniknąć „ozempic face”? – pytamy doktor Kamilę Białek-Galas, dermatolog i lekarkę medycyny estetycznej. Ozempic, dzięki temu, że błyskawicznie odchudza, jest masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają, za to borykają się z nadwagą i otyłością. Naukowcy ostrzegają, że lek może mieć groźne dla układu pokarmowego działania niepożądane, ale osoby, które bardzo chcą schudnąć, często nie patrzą na ryzyko. Oprócz problemów z żołądkiem, można mieć także problem widoczny na twarzy – smutną twarz z obwisłą skórą. Co na to lekarz?

ocet
29.10.2023 11:21 Ocet jabłkowy. Te prozdrowotne zastosowania mają "błogosławieństwo" naukowców

Moda na nietypowe zastosowania octu jabłkowego trwa od lat. Internauci spierają się, czy picie wody z dodatkiem octu odchudza, obniża poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Oto sześć właściwości octu, które zostały potwierdzone badaniami naukowców.Ocet jabłkowy oprócz zastosowania w kuchni (np. jako dodatek do sałatek), ma też inne, mniej typowe. Wiele osób, jeśli stara się unikać kosmetyków i detergentów ze względu na tzw. “chemię”, na bazie octu robi np. odżywki do włosów i inne “domowe” kosmetyki, a także używa octu, jako środka czyszczącego.Oto sześć udowodnionych właściwości zdrowotnych i zastosowań octu jabłkowego. (Jeśli nie zamierzasz czytać dalej, pamiętaj, że bezpieczna dawka octu to 1-2 łyżki dziennie).

miasto
26.10.2023 18:08 Tu żyje najwięcej Polaków z otyłością brzuszną. Zgadnij jakie to miasto?

Epidemia otyłości brzusznej - tak można powiedzieć o jednym z polskich miast. Autorzy badań twierdzą, że jest nim Białystok. Do takich wniosków doszli po przebadaniu 2 tysięcy osób. Mimo iż są to wyłącznie cząstkowe wyniki, to prognozy naukowców nie są optymistyczne. 

ozempic
26.10.2023 11:42 Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!

Drgawki, które sprawiły, że musieli zostać hospitalizowani – taki był efekt przyjęcia podrobionego leku na odchudzanie. Ozempic w hurtowych ilościach trafił do aptek w całej Europie. Tłumaczymy, jak rozpoznać fałszywkę.Kilka osób trfiło do szpitala po zażyciu fałszywego leku na odchudzanie. Myślały, że to oryginalny Ozempic. W dodatku wstrzykiwacz z lekiem dostały od nieświadomego niczego lekarza  - pierwsze ofiary podrobionego Ozempiku w Europie. Od kilku dni Główny Inspektorat Farmacueutyczny alarmuje Polaków, żeby uważali na ten lek, bo rynek Unii Europejskiej zalały (bo chodzi o hurtowe ilości) sfałszowane leki na odchudzanie - chodzi o Ozempic. Pacjenci z drgawkami i silnym spadkiem glukozy we krwi trafili do szpitali w Austrii. Tamtejszy resort zdrowia natychmiast podał to do wiadomości publicznej, a news podchwyciły europejskie media, m.in. BBC, bo podrobiony lek dla chorych z cukrzycą jest stosowany przez wiele osób także, jako lek odchudzający. A ze względu na swoją popularność, jest także masowo podrabiany. 

tabletki
12.10.2023 21:05 Fałszywy ozempic w aptekach! Hurtowe ilości

Cała partie leku Ozempic, słynnego leku dla chorych na cukrzycę, którym masowo odchudzają się Polacy, została wycofana z polskich aptek. Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zapada po tym, jak "wpłynęły informacje o sfałszowaniu produktu leczniczego". Jeśli masz ozempic w domowej apteczce, sprawdź, które partie leku zostały wycofane. 

cukrzyca, otyłość
10.10.2023 20:53 Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia

Dzieci, u których cukrzycę typu 1 wykryto przed 10. rokiem życia, statystycznie będą żyły krócej – chłopcy o 14, dziewczynki o 17 lat, mężczyźnie o 14. Ale i tak w Polsce Lepiej wygląda sytuacja dzieci z cukrzycą typu 1, niż dorosłych z cukrzycą typu 2. Mamy nowoczesne leki. W Europie aż 61 mln dorosłych ma cukrzycę, w tego w Polsce trzy miliony. Podczas niedawnej debaty Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych po raz pierwszy pokazano do publicznej wiadomości dane ZUS, które pokazują, jak nowoczesne leczenie zmniejsza niezdolność do pracy chorych na cukrzycę, którzy nie pracują z powodu otyłości. 

None
08.10.2023 14:39 Uwaga na fałszywe leki! Odchudzające i na erekcję najczęściej podrabiane

Zwykle nie działają i stracisz tylko pieniądze. Jeśli masz pecha, możesz stracić zdrowie i życie. W internecie, na bazarach, czasem w sklepach dla kulturystów, coraz częściej możesz trafić na fałszywe suplementy, leki, sterydy. Kusi cię cena, ale Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed podrobionymi preparatami.Najwięcej jest fałszywych preparatów odchudzających i na potencję. W Polsce najczęściej oferowane są w internecie, szemranych sklepach z odżywkami dla sportowców i na bazarach. Polacy ostatnio poszukują drogiego leku na odchudzanie, który stosowany jest przez chorych na cukrzycę, jednak gdy okazało się, że  ozempic (substancja czynna semaglutyd) pomaga w szybkiej redukcji wagi, zaczął być masowo kupowany przez osoby, które nie mają cukrzycy, ale chcą schudnąć. Niedawno wszedł na polski rynek kolejny lek, który obiecuje błyskawiczne schudnięcie - i choć wegovy kosztuje ponad 1000 zł, chętnych nie brakuje. A wiele osób walczących z nadwagą poszukuje go przez internet w nadziei, że kupi go po cenie hurtowej. Podobnie rzecz ma się z odpowiednikami słynnej viagry, czyli preparatów zawierających substancję czynną sidenafil. Wielu mężczyzn suplementów  leków na erekcję zamiast w aptekach, szuka w innych źródłach, głównie przez internet. 

lekarz i pacjent
07.10.2023 13:17 Najbardziej pożądany lek na odchudzanie dostępny już w Polsce. Naukowcy przed nim ostrzegają!

Nowe badanie wskazuje, że stosowanie popularnych iniekcyjnych leków odchudzających może powodować poważne zaburzenia trawienne. O jakie preparaty chodzi i jakie ryzyko wiąże się z ich stosowaniem?  

post
04.09.2023 17:14 Post przerywany – starożytna metoda na błyskawiczną utratę wagi. Jak go przeprowadzić?

Post przerywany określany jest mianem trendu dietetycznego. Jednak jest to sposób odżywiania znany od tysięcy lat. Posty są stałym elementem największych religii, lecz stosowanie ich jest również sprawdzonym sposobem na szczupłą sylwetkę i zdrowie. Jak bezpiecznie przeprowadzić post przerywany? Czy jest zdrowy?