Najzdrowsza ryba. Jak wybrać rybę na obiad? Jakich gatunków unikać?
Ryby są zdrowe - ale czy dotyczy to wszystkich gatunków? Nie od dziś słyszymy, że pewnych ryb powinny unikać dzieci lub kobiety w ciąży. A reszta? Czy wszystkie ryby są zdrowe? Odpowiadamy!
Jakich ryb unikać?
Zacznijmy od tego, jakie ryby trzeba ograniczyć w diecie. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że w diecie powinno się ograniczać następujące gatunki ryb: miecznik, rekin, makrela królewska, tuńczyk, węgorz, płytecznik, wędzony łosoś i śledź bałtycki, szprotki wędzone, szczupak, panga, tilapia i gardłosz atlantycki. Z diety powinny je wyeliminować całkowicie kobiety planujące ciążę, ciężarne, karmiące piersią oraz małe dzieci. Dlaczego?
Ryby mają zdolność do kumulowania zanieczyszczeń. Są to głównie metale ciężkie (metylortęć, kadm, ołów), dioksyny i polichlorowane bifenyle. Duże ryby drapieżne żyją przez wiele lat, zjadając w tym czasie mniejsze osobniki, a więc mają więcej zanieczyszczeń.
Uwaga - ryby z Bałtyku są również narażone na kumulowanie w sobie toksyn , a to ze względu na środowisko, w którym żyją. Bałtyk to morze stosunkowo płytkie, z obiegiem wód przez wąskie cieśniny duńskie. Jeśli toksyny dostaną się do Bałtyku, to pozostają nim nawet przez wiele lat. Z ryb, które są najbardziej zanieczyszczone w Bałtyku wymienia się łososia bałtyckiego oraz śledzia, ale są to stosunkowo małe ryby, więc ilość toksyn nie jest duża.
Tilapia i panga pochodzą z hodowli w krajach azjatyckich, gdzie żyją w złych warunkach, przez co również są zanieczyszczone.
Jakie ryby ograniczać?
Ryby dopuszczalne w ograniczonych ilościach (1 porcja tygodniowo) to karp, halibut, marlin, okoń, żabnica, makrela hiszpańska i śledź. Ryby zdecydowanie warto jeść, ponieważ są świetnym źródłem jodu w diecie oraz kwasów omega, witaminy D i pełnowartościowego białka .
Najzdrowsze ryby
Bezpieczne ryby to: łosoś norweski, szprot, sardynki, sum, pstrąg hodowlany, flądra, dorsz, morszczuk i makrela atlantycka. Warto przy tym zadbać o zróżnicowanie gatunków ryb w swojej diecie . Przykładowo łosoś ma więcej kwasów omega-3 , natomiast dorsz - jodu. Wybierając rybę na obiad powinno się zwrócić uwagę na jej pochodzenie, przy czym lepiej unikać tych z Bałtyku lub z hodowli azjatyckich.
Dodatkowo rybę należy przygotować w sposób odpowiedni, aby zachowała swoje cenne właściwości - najlepiej na parze lub w piekarniku. Smażenie jej w panierce i na głębokim oleju nie sprawi, że nasza dieta będzie zdrowa.
Zobacz też:
Ziewanie - zwykły odruch czy objaw choroby?
Nawet 7600 zł. W 2024 roku to świadczenie wzrasta