Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie NFZ wydał waży komunikat ostrzegający. Chodzi o ubezpieczenia zdrowotne
Fot. Shutterstock/Longfin Media

NFZ wydał waży komunikat ostrzegający. Chodzi o ubezpieczenia zdrowotne

10 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Brak ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z poważnymi problemami, gdy nagle będzie potrzebna pomoc medyczna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym podkreślił i przypomniał o formalnościach, jakie trzeba dopełnić, by skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej. W jaki sposób uniknąć poważnych błędów? Jeśli nie dopełnimy tych punktów, nie skorzystamy z leczenia opłacanego przez fundusz.


Warto zadbać o odpowiednie formalności

Jak wyjaśnia Aneta Gardian z Biura Komunikacji i Promocji Centrali NFZ wciąż niestety zdarza się, że młodzi ludzie dopiero wtedy, gdy odwiedzają lekarza, dowiadują się, że nieubezpieczeni. Dlatego by nie mieć problemu z dostępem do opieki medycznej w ramach NFZ trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o wszystkie formalności.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że brak ubezpieczenia zdrowotnego może wykluczyć studentów z korzystania z opieki medycznej finansowanej przez NFZ. By oczywiście tego uniknąć, młode osoby muszą dopełnić wszystkich odpowiednich formalności.

2148150996.jpg
Fot. Freepic

Każdy obywatel Polski ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Dodajmy, że każdy obywatel Polski ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, pod warunkiem że objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym. Obowiązek ten reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podobnie jak inni ubezpieczeni, studenci muszą mocno zadbać o to, by być zgłoszeni do systemu ubezpieczeń. NFZ przypomina też,  brak zgłoszenia może prowadzić do problemów z dostępem do świadczeń medycznych .

Co ważne, studenci mogą być zgłoszeni na trzy sposoby. Pierwszy z nich to posiadanie własnego tytułu do ubezpieczenia. Chodzi tutaj o umowę o pracę lub też rentę. Drugi ze sposobów to zgłoszenie do ubezpieczenia jako członek rodziny. Zgłosić mogą rodzice lub też ich współmałżonkowie. W momencie jeśli nie mają oni ubezpieczenia, to mogą to zrobić dziadkowie.

Jak zgłosić do ubezpieczenia?

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? NFZ tak wyjaśnia:

"Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście" — czytamy.

Z kolei trzeci sposób, jeśli nie możemy skorzystać z dwóch pozostałych to zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię. Nie zgłasza ona jednak automatycznie, a taki wniosek składa się osobiście w dziekanacie. NFZ ostrzega, że brak ubezpieczenia zdrowotnego oznacza brak dostępu do darmowej opieki medycznej finansowanej przez NFZ. Może to skutkować koniecznością opłacania pełnych kosztów świadczeń zdrowotnych. Te niestety mogą być bardzo duże.

Zobacz też:

Wiele osób nie wie, że ta usługa na NFZ im się po prostu należy. A prywatnie płacą za nią setki złotych

Koniec ze składką zdrowotną ZUS dla wybranych grup osób. Czy się do niej zaliczasz?

Rekordowe świadczenia dla seniorów w 2024 roku. Ta decyzja jest już przesądzona

Skuteczne sposoby na odparzenia. Tak szybko pomożesz maluchowi
Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko