Odżywianie jest jednym z filarów zdrowia. Od tego, co jemy, jakiej jakości żywność spożywamy, zależy nie tylko nasza sylwetka, ale i samopoczucie. A przede wszystkim – ogólna kondycja organizmu. Bywa, że kiedy mamy nie najlepsze wyniki badań, słyszymy od lekarza, że powinniśmy jeść więcej surowych warzyw, albo mniej słodyczy i tłustych potraw. Zmiana diety może zadziałać w tym kontekście wręcz spektakularnie. Ale... co to właściwie znaczy „zdrowe odżywianie”? Nie każdy jest w tej dziedzinie specjalistą! Ruszamy więc na konsultację do dietetyka, płacąc często duże sumy pieniędzy. A to samo przysługuje nam w ramach NFZ.
W Polsce istnieje wiele skutecznych leków, które nie są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, często za ten stan rzeczy odpowiadają sami producenci, którzy nie składają wniosków refundacyjnych. To po ich stronie w dużej mierze leży decyzja o obniżeniu cen leków. MZ ma jednak plany, jak opanować ten chaos.
Brak ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z poważnymi problemami, gdy nagle będzie potrzebna pomoc medyczna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym podkreślił i przypomniał o formalnościach, jakie trzeba dopełnić, by skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej. W jaki sposób uniknąć poważnych błędów? Jeśli nie dopełnimy tych punktów, nie skorzystamy z leczenia opłacanego przez fundusz.
O tym, że pacjenci powinni mieć możliwość zarejestrowania się do lekarza przez internet, mówi się od dawna. Z ustaleń Ministerstwa Zdrowia wynika, że będzie to możliwe już od 24 sierpnia. Jak wpłynie to na życie pacjentów i jak będą wyglądały zapisy? Co z osobami, które nie mają dostępu do internetu? Wyjaśniamy.
Do naszej redakcji napisała czytelniczka Aneta, która pojechała na wakacje do Hiszpanii bez karty EKUZ i dodatkowego ubezpieczenia. Niestety upadła na schodach i musiała odwiedzić szpital. Rachunek, który tam dostała, musiała opłacić od ręki. Oto jej historia.
Ochrona zdrowia zagości jako jeden z nurtów tematycznych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym (European Economic Congress – EEC), który odbędzie się w terminie 7-9 maja br. w Katowicach. Grono uznanych specjalistów świata medycyny, farmacji i przemysłu medycznego spotka się podczas paneli poświęconych ochronie zdrowia, aby rozmawiać o najważniejszych tematach dotyczących branży.
Chorzy terminalnie muszą mieć godną opiekę. A ta pozostawia wiele do życzenia - zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i w tzw. hospicjach domowych. Rodziny pacjentów wydają ostatnie pieniądze, by ulżyć bliskim na ostatnim etapie życia. Czy rząd wreszcie przeznaczy na to więcej pieniędzy?Będzie zniesienie limitów do opieki paliatywnej i hospicyjnej? Co mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w tej sprawie.