Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Niedobór witaminy B12 może napytać nam biedy. Oto sygnały
Fot. Canva

Niedobór witaminy B12 może napytać nam biedy. Oto sygnały

9 września 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, jest niezbędna w organizmie - uczestniczy w produkcji erytrocytów w szpiku kostnym, podziale komórek i syntezie DNA, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pierwsze objawy niedoboru tej witaminy mogą być bardzo niespecyficzne. Jak je rozpoznać? Jak szybko uzupełnić niedobory?

Wpływ witaminy B12 na układ nerwowy

Witamina B12 pomaga w tworzeniu osłonek mielinowych na włóknach nerwowych, przez co zachodzi prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Bierze też udział w syntezie neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina, adrenalina czy melatonina, dzięki którym możliwe jest utrzymywanie równowagi psychicznej. Ma ogromny wpływ na układ nerwowy, dlatego oznaki jej niedoboru mogą mieć związek z pogorszeniem samopoczucia i koncentracji.

Dodatkowo witamina B12 jest niezbędna w organizmie do prawidłowego zachodzenia przemian tłuszczów i węglowodanów.

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną
Zrogowaciałe pięty wskazują na niedobór tej witaminy! Jak szybko wygładzić stopy?

Objawy niedoboru

Niedobór witaminy B12 może początkowo przypominać objawy anemii, czyli występuje osłabienie, szybka męczliwość, trudności z koncentracją, zawroty głowy, duszności i bladość skóry. Jednak w przeważającej liczbie przypadków objawy niedoboru manifestują się problemami ze strony układu nerwowego i wystąpieniem zaburzeń neurologicznych, takich jak:

  • pieczenie języka,
  • mrowienie w palcach,
  • drętwienie kończyn,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia chodu,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • zaburzenia emocjonalne,
  • apatia,
  • depresja,
  • pogorszenie pamięci.

Objawy niedoboru mogą wystąpić także ze strony układu pokarmowego i zaliczamy do nich utratę apetytu, nudności, bóle brzucha, biegunki i zaparcia.

Przyczyny niedoboru

Witamina B12 znajduje się głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Na jej niedobór narażone są osoby na dietach roślinnych oraz osoby uzależnione od alkoholu, z chorobą Addisona-Biermera, Leśniowskiego-Crohna i innymi stanami zapalnymi jelit, osoby z występującymi zaburzeniami wchłaniania.

Aby ocenić poziom niedoboru  witaminy B12 w organizmie należy wykonać badanie z próbki krwi żylnej, pobranej w godzinach porannych na czczo. Razem z oznaczeniem poziomu witaminy B12 w surowicy krwi warto sprawdzić też poziom kwasu foliowego oraz homocysteiny.

Gdzie znajdziemy witaminę B12?

Jak szybko uzupełnić niedobory witaminy B12? Odpowiednio zbilansowana dieta, w przypadku wysokich niedoborów, może być niewystarczająca, aby je szybko uzupełnić. Dlatego lekarz może zdecydować o podaniu pacjentowi iniekcji domięśniowych lub podskórnych lub suplementacji preparatami aptecznymi – zalecana dawka suplementacyjna to 50–100 µg/dzień.

Witamina B12 znajduje się w: nerkach i wątrobie cielęcej, wołowej i drobiowej, rybach, owocach morza, a także w jajach i w nabiale.

Zobacz też:

Nasze babcie miały rację. Ten napój, wypity wieczorem, zapewni smaczny i zdrowy sen

Nabłyszczacze do zmywarek to samo zło. Naukowcy odkryli, co robią z naszymi jelitami

Sekret gładkiej skóry: tania maść z witaminami za mniej niż 10 zł! Dowiedz się, jak działa

Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach
Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Lekarz wyjaśnia, jak im zapobiec
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko