Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu - to dlatego tak ważna jest prawidłowa suplementacja. Jedną z najważniejszych witamin jest B12, znana także jako kobalamina - jej prawidłowy poziom jest niezbędny do funkcjonowania wielu układów, w tym krwionośnego i nerwowego. Kto szczególnie powinien o niej pamiętać i jak rozpoznać jej niedobory?
W Polsce nie brakuje owoców, które są bardzo zdrowe. Warto jednak czasem pójść o krok dalej i postawić na egzotykę, która zaskakuje nie tylko smakiem, ale i wspaniałymi właściwościami. Kantalupa, bo o tym owocu mowa, rosła m.in. w papieskich ogrodach.Owoce i warzywa są podstawą każdej zdrowej diety. Najzdrowsze z nich, które mamy na wyciągnięcie ręki, to m.in. jagody, maliny, borówki, truskawki i poziomki. Kantalupa, czyli papieski owoc, to jedna z mało znanych w Polsce propozycji, jednak zdecydowanie warta uwagi. Jakie ma właściwości i na co działa? Sprawdźmy.
Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, jest niezbędna w organizmie - uczestniczy w produkcji erytrocytów w szpiku kostnym, podziale komórek i syntezie DNA, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pierwsze objawy niedoboru tej witaminy mogą być bardzo niespecyficzne. Jak je rozpoznać? Jak szybko uzupełnić niedobory?
Zajady uprzykrzają życie wielu ludziom. Uciążliwe czerwone pęknięcia pojawiają się najczęściej w kącikach ust i utrudniają jedzenie, picie, a niekiedy nawet mówienie. Warto pamiętać, że to nie tylko problem natury estetycznej, ale także ważny sygnał od organizmu, który może informować o braku jednej z witamin.
Sezon na szparagi rozpoczyna się wiosną. Trwa od kwietnia do połowy czerwca. Najlepszym czasem, by kupić pyszne i świeże szparagi jest maj oraz czerwiec. To wiosenne warzywo gości u nas krótko, więc nic dziwnego, że tak chętnie je wybieramy. Poza tym, że jest pyszne, zawiera mnóstwo zdrowotnych korzyści. Jak je ugotować w najzdrowszy sposób? Podpowiadamy.
Bez niej procesy metaboliczne w ludzkim organizmie nie mogłyby przebiegać prawidłowo. Jej długotrwały niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i powodować nawet tak poważne choroby jak depresja. Witamina B1, bo o niej mowa, może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie suplementów. Nikt z nas nie powinien pozwalać sobie na jej niedobór. Sprawdź objawy jej niedoboru i dowiedz, jak je uzupełnić.
Witamina B6 nazywana również pirydoksyną, jest jedną z witamin z grupy B. Bez niej organizm nie może funkcjonować prawidłowo – odpowiada m.in. za prace układu nerwowego. Stosuje się ja zarówno profilaktycznie, jak i w poważniejszych stanach. Jej niedobór jest łatwo zauważalny na co dzień. Jak rozpoznać, że organizmowi brakuje witaminy B6? Tłumaczymy.