Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Jak wesprzeć osobę z depresją? Psycholog zdradza 5 sposobów
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 19.07.2024 08:28

Jak wesprzeć osobę z depresją? Psycholog zdradza 5 sposobów

depresja, psycholog
Fot. Canva / Getty Images

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które nie tylko negatywnie wpływa na nastrój, ale także zakłóca codzienne funkcjonowanie zmagających się z nią osób. W swoich social mediach psycholog Paulina Koszut podpowiada, jak wesprzeć bliskiego, u którego zdiagnozowano jej objawy.

Objawy depresji

Depresja objawia się zaburzeniami nastroju, przede wszystkim smutkiem, brakiem poczucia przyjemności, pesymistycznym poglądem na otaczający świat, ale także samego siebie. Stan ten utrzymuje się niezmiennie przez długi czas i wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Wtedy też dochodzi do zaburzenia snu, utraty apetytu, sprawności intelektualnej oraz chęci izolacji.

W takim wypadku należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ to zaburzenie, które trzeba leczyć. Niestety sama osoba, którą dotknęła depresja, nie jest w stanie samemu sobie z nią poradzić, nawet przy wsparciu osób bliskich.

Tak rozpoznasz marskość wątroby. Nie tylko alkohol niszczy ten narząd Renta alkoholowa wynosi prawie 1800 zł. Kwota oburzyła jedną grupę społeczną. "To demoralizujące"

Jak pomóc osobie z depresją? 5 sposobów

Psycholog Paulina Koszut radzi, by chcąc pomóc osobie zmagającej się z depresją przede wszystkim przy niej być. W tym czasie niezwykle ważne są rozmowy lub samo przebywanie w towarzystwie zmagającego się z tym poważnym schorzeniem zdrowia psychicznego. Poczucie, że ktoś się o niego troszczy, naprawdę wiele daje.

Ważne również, aby wspierać leczenie pacjenta. Zachęta do regularnego udziału w terapii oraz w razie konieczności przyjmowania leków także odgrywa kluczową rolę w całym procesie wsparcia.

Osoby z depresją niekiedy potrzebują wsparcia w codziennych, mogłoby się nawet wydawać, że najprostszych czynnościach. Dla nich jednak bywają prawdziwym wyzwaniem. Sprzątanie, gotowanie, czy zrobienie zakupów w tym czasie może sprawiać jej duży kłopot. Ważne jednak, aby nie wyręczać ich całkowicie, aby poczuły się potrzebne.

Leczenie depresji to długi proces, który wymaga cierpliwości. Na efekty trzeba zazwyczaj poczekać i nie zniechęcać się nie widząc od samego początku terapii zmian u wspieranej osoby.

psycholog depresja
fot. pixabay/olegsturm

Wspierając osobę z depresją, nie zapomnij o sobie

Wspierając bliskiego w trakcie leczenia depresji, bardzo ważne również, aby nie przekierować na niego całej swojej energii i czasu. Zadbanie o własne potrzeby pozwoli nie ulegać negatywnym emocjom, które mogą płynąć od osoby zmagającej się z tym schorzeniem psychicznym.

Osoba wspomagająca chorego powinna także mieć kogoś z kim może porozmawiać. Może to być członek rodziny, przyjaciel lub nawet terapeuta. Psycholog zapewnia, że dzięki temu poradzenie sobie z emocjami będzie łatwiejsze. Odpowiednia liczba przespanych godzin, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta również przyczynią się do lepszego samopoczucia.

Zobacz też:

Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem

W tych miejscach najłatwiej jest spotkać kleszcza. Biolog ostrzega

Szczupły człowiek też może być otyły. Lekarz wyjaśnia jak to możliwe