Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Anemia wciąż nawraca? Lekarz wyjaśnia, dlaczego tak może się dziać
Marta Uler
Marta Uler 02.08.2024 12:11

Anemia wciąż nawraca? Lekarz wyjaśnia, dlaczego tak może się dziać

Dlaczego anemia nawraca?
Fot. tiktok.com/@dr_marcinkrol/Freepik/frimufilms

Anemia to inaczej niedokrwistość. Może mieć różne przyczyny, a jedną – i najczęstszą – z nich jest niedobór żelaza. Bywa, że choć przyjmujemy zalecone leki, a nawet staramy się dostarczać sobie żelaza z dietą, anemia wciąż nawraca. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn nawracającej anemii może być wiele. To mogą być choroby przewlekłe, wady genetyczne, czy bardzo obfite miesiączki. Ale powód czasem bywa prozaiczny. Wyjaśnia go lekarz.

Czym jest anemia?

Anemia, inaczej niedokrwistość, to niedobór czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Hemoglobina jest białkiem występującym w erytrocytach, czyli w krwinkach czerwonych, które transportuje tlen z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Gdy jej poziom jest niski, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

Niedokrwistość może dawać objawy, takie jak:

  • zmęczenie i osłabienie,
  • bladość skóry,
  • duszności,
  • zawroty i bóle głowy,
  • kołatanie serca,
  • uczucie zimna, zimne dłonie i stopy.
Fot. Pexels/Liza Summer
9 objawów nerwicy. Nigdy ich nie lekceważ, bo możesz stracić zdrowie To najczęstszy nowotwór w Polsce. Wiele osób nie dostrzega pierwszych objawów

Dlaczego w organizmie dochodzi do anemii? Przyczyny anemii

Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn:

  • anemia krwotoczna – kiedy dochodzi do utraty krwi w wyniku krwotoku, np. na skutek urazu, krwawienia do układu pokarmowego, czy z dróg rodnych,
     
  • anemia hemolityczna – gdy czerwone krwinki są niszczone szybciej, niż mogą być zastąpione przez szpik kostny. Ten rodzaj anemii może być wynikiem różnych chorób autoimmunologicznych, infekcji, niektórych leków lub wad genetycznych,
     
  • anemia wynikająca z zaburzeń produkcji erytrocytów – tu znów można wymienić kilka mechanizmów. Najczęstsza jest anemia z niedoboru żelaza. Do anemii megaloblastycznej z kolei prowadzi niedobór kwasu foliowego i witaminy B12, a do anemii aplastycznej – uszkodzenie funkcji szpiku. 

Anemia z niedoboru żelaza

Zdecydowanie najczęściej diagnozuje się anemię z niedoboru żelaza. Ten rodzaj niedokrwistości występuje u 60-80 proc. wszystkich przypadków. Wynika ze zbyt małej ilości żelaza w organizmie, co prowadzi do upośledzenia syntezy hemu i powstawania czerwonych krwinek mniejszych niż prawidłowe i zawierających mniej hemoglobiny. 

Tę niedokrwistość leczy się, podając odpowiednie preparaty żelaza oraz lecząc powód, dla którego w ogóle dzieje się tak, że tego żelaza w organizmie brakuje. Mogą to być:

  • obfite miesiączki – znów: co je powoduje?
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych, albo nadużywanie leków NLPZ, jak kwas acetylosalicylowy, które wywoływać mogą krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • choroba wrzodowa żołądka, 
  • żylaki przełyku,
  • rak jelita grubego,
  • urazy i operacje,
  • rozlane krwawienia pęcherzykowe, powtarzające się krwawienia z nosa (np. w chorobie Rendu, Oslera i Webera).

Dlaczego anemia nawraca?

Bywa jednak, że mimo leczenia, anemia wciąż nawraca. Dlaczego tak się dzieje? Tę kwestię poruszył na swoim profilu na TikToku, lekarz rodzinny, dr Marcin Król:

"Gdy została u ciebie rozpoznana anemia, trzeba zastanowić się razem z lekarzem nad jej potencjalną przyczyną" – mówi specjalista. "Jeśli da się ją wyeliminować, można zapobiec rozwojowi anemii w przyszłości".

Anemię z niedoboru żelaza leczy się preparatami żelaza. Doktor zwraca tu uwagę na niezwykle ważną kwestię: czas. "Jeśli anemia wróciła, prawdopodobnie czas leczenia był za krótki" – mówi. Po włączeniu preparatu żelaza morfologia wraca do normy za ok. 3-4 tygodnie. "W związku z tym powstaje pokusa, by ten preparat odstawić. Natomiast leczenie anemii z niedoboru żelaza powinno trwać przynajmniej 3, a najlepiej do 6 miesięcy od momentu poprawy. Jeżeli odstawisz preparat za szybko, musisz się liczyć z tym, że twoje magazyny żelaza nie zostaną do końca odbudowane, a anemia powróci".

Zobacz także:

Czy jedzenie mięsa zapobiega anemii? Specjalista rozwiewa wątpliwości

Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka

Konsekwencje niedoboru jednej witaminy. Wśród nich zmęczenie, a nawet depresja