Niepokojące informacje o zdrowiu Bruce’a Willisa
- Nie porozumiewa się już w pełni sprawnie. Mam wrażenie, że wie, kim jestem tylko przez pierwsze trzy minuty. Ale wciąż jest tym samym Brucem” – mówi przyjaciel aktora Glenn Gordon Caron. Odwiedza go co miesiąc.
CNN podało, że we wtorek 69-laetni Gordon Caron , twórca serialu "Na wariackich papierach w rozmowie z „ New York Post” opowiedział o wizytach u Bruce'a Willisa, aktora słynnego filmowego hitu „Szklanej pułapki” i byłego męża aktorki Demie More.
Choroba Bruce'a Willisa była szokiem
- Nie zawsze jest dobrze, ale próbuję. Rozmawiam z nim i jego żoną (Emmą Heming Willis – red.). Z trójką jego starszych dzieci mam luźne relacje – opowiadał Caron.- Bardzo się staram, by pozostać w jego życiu – podkreślił.
- Ta choroba jest takim szokiem, bo jeśli kiedykolwiek wcześniej spotykałeś się z Brucem Willisem i spędziłeś z nim trochę czasu, to wiesz, że nikt nie miał więcej w sobie więcej joie de vivre (radości życia – red.), niż on. Kochał życie i… po prostu uwielbiał budzić się każdego ranka i żyć pełnią życia – mówił przyjaciel i współpracownik Bruce Willisa. .- Kiedy jesteś dziś z Brucem, to wiesz, że to Bruce i jesteś wdzięczny, że tam jest, ale radość życia zniknęła – dodał.
Bruce ma afazję, zaniki pamięci, ale poznaje mnie
Zaniki pamięci sprawiają, że 68-letni Bruce Willis nie jest w stanie sprawnie się komunikować. - To tak, jakby „teraz widział życie przez siatkowe drzwi” – tłumaczył jego przyjaciel w rozmowie z magazynem.
- Mam poczucie, że przez pierwsze trzy minuty wie, kim jestem – powiedział. „Nie jest całkowicie werbalny; był kiedyś zagorzałym czytelnikiem – nie chciał, żeby ktokolwiek się o tym dowiedział – a teraz nie czyta. Pełne, dawne umiejętności językowe nie są już dla niego dostępne, a mimo to nadal jest Brucem.
Choroba Bruce Willisa to najczęstszy rodzaj demencji u osób poniżej 60..
U Bruce Willisa zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe (FTD).
Otępienie czołowo-skroniowe (FTD, ang. frontotemporal dementia) to grupa zaburzeń neurodegeneracyjnych charakteryzujących się występowaniem zmian zwyrodnieniowych w płatach czołowych oraz przednich częściach płatów skroniowych mózgu (mniej lub bardziej symetrycznie). Najczęstszą postacią otępienia czołowo-skroniowego jest tzw. wariant behawioralny otępienia czołowo-skroniowego. Rzadziej spotykana jest afazja postępująca i otępienie semantyczne. Przyczyną zmian patologicznych jest degeneracja komórek nerwowych (czyli neuronów), w których odkłada się nieprawidłowe białka. Przyczyna choroby wciąż nie jest znana. Najprawdopodobniej prawdopodobna wersja to ta, że odpowiadają za to pewne mutacje w genach.
W marcu 2022 roku rodzina Bruce'a Willisa w mediach społecznościowych ogłosiła fanom aktora, że „Nasz ukochany Bruce doświadcza pewnych problemów zdrowotnych i niedawno zdiagnozowano u niego chorobę zwaną afazją, która wpływa na jego zdolności poznawcze. W rezultacie, po głębokim rozważeniu, Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła".
Na początku tego roku, żona aktora, jego dzieci, a także była żona – Demie Moore (rodzina stanowi zgrany patchwork), wydała kolejny smutny komunikat”
"Odkąd u Bruce’a lekarze stwierdzili afazję, jego stan uległ pogorszeniu i obecnie mamy bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD).Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą boryka się Bruce”
- Pogodzenie się z diagnozą Bruce'a było zarówno „błogosławieństwem, jak i przekleństwem” – mówiła wtedy Emma, żena Bruce’a. - Choć jest to bolesne, ale postawienie diagnozy niesie ulgę. Uczę się, demencja jest trudna. To trudne dla osoby, u której zdiagnozowano tę chorobę. Jest to również trudne dla rodziny. Nie inaczej jest w przypadku Bruce’a, mnie czy naszych dzieci. Kiedy mówi się, że gdy ktoś ma afazję, to choruje cała rodzinna, to faktycznie tak rzeczywiście tak jest – dodała.
Objawy FTD mają tendencję do nasilania się z biegiem czasu. Pacjenci zazwyczaj zaczynają zauważać objawy w wieku 40–65 lat, ale może to dotyczyć także osób młodszych. Jest to najczęstsza forma demencji u osób poniżej 60. roku życia .