Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.10.2023 14:57

Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

canva
canva

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Według statystyk codziennie dowiaduje się o nim ponad 50 Polek i 15 codziennie z jego powodu umiera. Liczba zachorowań wciąż rośnie, a istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest wczesne rozpoznanie nowotworu. Jedną z kobiet mierzących się ze złośliwym rakiem piersi była Karolina Skiba, żona lidera Big Cyc, która opowiedziała o tym trudnym doświadczeniu w nowej rozmowie. Jak rozpoznać wczesne objawy raka piersi? Kto jest najbardziej narażony? Odpowiedź poniżej. 

Karolina Skiba o swojej chorobie

Karolina Skiba w rozmowie przeprowadzonej przez Norberta Żyłę z cozatydzień.tvn.pl wyznała, że o chorobie dowiedziała się przypadkowo. Podczas smarowania się balsamem wyczuła guzka w prawej piersi. Mimo iż był niewielki, wzbudził w niej niepokój. Ponadto pojawiło się bolesne ukłucie w brzuchu. Okazało się, że zmiana w tkance jest symptomem nowotworu:

„Po USG pan doktor kazał mi następnego dnia przyjść na biopsję. Powiedział, że to źle wygląda. Płakałam całą drogę do domu. Wynik biopsji był jednoznaczny — szpital i wycięcie guzka. Na szczęście, był on mały. Po operacji przeżyłam najdłuższe 3 tygodnie w swoim życiu, gdy czekałam na histopatologię. Niestety, wyszło, że mam raka trójujemnego” – powiedziała Karolina Skiba

Karolina Skiba przeszła 7 operacji i chemioterapię. Leczenie trwało 9 miesięcy, a w jego trakcie wykryto, że ma genetyczną mutację BRCA1.

Projekt bez nazwy - 2023-10-06T133258.053.png

Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają Rak piersi u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

Pierwsze objawy raka piersi

Zależą od stopnia zaawansowania choroby. W pierwszym okresie rozwoju najczęściej objawów nie ma – wówczas wykrycie zmian możliwe jest najczęściej podczas badania diagnostycznego piersi np. mammografii. Potencjalnym objawem raka piersi mogą być wszelkie niepokojące zmiany w obrębie piersi.

Gdy guz się rozrasta, piersi zaczynają być asymetryczne, skóra staje się zaczerwieniona. Typowym objawem raka piersi są powiększone okoliczne węzły chłonne. Pojawiają się także symptomy związane z przerzutami w sąsiednich narządach.

Najczęściej występujące objawy raka piersi to:

 • zaciągnięcie skóry nad guzem,
 • obrzęk skóry,
 • wyciek z brodawki sutkowej,
 • powiększenie pachowych węzłów chłonnych w obszarze guza,
 • ból w okolicy guza (w przypadku zaawansowanego raka piersi)
 • zwiększone ucieplenie, bolesność skóry i zaczerwienienie.
 • duszność,
 • zawroty głowy,
 • wymioty,
 • problemy z oddychaniem.

O chorobach nowotworowych zwykło się mówić, że są przypadłością osób starszych. Z jednej strony jest to słuszne stwierdzenie, ponieważ największymi czynnikami ryzyka zachorowania są wiek i starzenie. Dlatego też leczenie nowotworów u młodych osób wciąż stanowi wyzwanie, również w przypadku raka piersi. 

Wg. Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej o raku piersi u młodych kobiet mówimy wtedy, gdy zachoruje na niego kobieta przed ukończeniem 40. roku życia. Zaawansowanego raka piersi u młodych kobiet definiuje się, gdy dojdzie do rozpoznania nieoperacyjnego, rozsianego raka piersi lub miejscowo zaawansowanego u kobiety przed ukończeniem 40. roku życia.

Czym jest mutacje genów BRCA1?

Geny BRCA1 i BRCA2 zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i jajnika. Ich prawidłowe kopie biorą udział w namnażaniu się komórek, również tych wyściełających przewody mleczne i komórek pokrywających powierzchnię jajnika. Gdy pojawia się w nich mutacja, geny się wyłączają.

Kobiety z mutacją w genie BRCA1 są bardziej obciążone ryzykiem zachorowania na raka piersi. W ich przypadku zagrożenie jest większe nawet o 80%. Z powodu mutacji zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi wśród młodych kobiet.

Statystyki podają, że w Polsce nosicielek mutacji BRCA1 jest ok. 100 tys.

Te badania umożliwiają wczesne wykrycie raka piersi!

Regularne badanie piersi jest kluczowe dla wczesnego rozpoznania choroby.

 • Raz w miesiącu, tydzień po okresie po dwudziestym roku życia należy regularnie kontrolować stan piersi,
 • co 6-12 miesięcy, po 20. roku życia, powinno się wykonywać palpacyjne badanie piersi,
 • raz w roku USG piersi, po 25. roku życia,
 • raz w roku badanie ginekologiczne, po 25. roku życia,
 • raz w roku USG przezpochwowe, po 25. rok życia.
Polecane