Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Niewydolność krążenia – objawy, przyczyny
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:32

Niewydolność krążenia – objawy, przyczyny

Niewydolność krążenia
https://pixabay.com

Niewydolność krążenia – czym jest?

Niewydolność krążenia możemy określić jako niezdolność układu krążenia do dostarczenia tkankom odpowiedniej ilości tlenu oraz substancji odżywczych oraz jako niemożność zabrania od tkanek tych substancji, które są im niepotrzebne lub są dla nich niekorzystne. Tego typu zaburzenie prowadzi do patologii całego organizmu, sprawia, że niewydolna staje się wątroba, nerki, mózg, mięśnie, przewód pokarmowy i nie są one w stanie pełnić należycie swoich funkcji. Niewydolność krążenia możemy podzielić na ostrą oraz przewlekłą. Przewlekła daje negatywne skutki po latach, ostra – bezpośrednio może zagrażać życiu.

Niewydolność krążenia – objawy

Ze względu na to, że niewydolność krążenia to schorzenie, które rozwija się latami, pierwsze objawy mogą być zupełnie niezauważalne. Może to być większa męczliwość, słabsza tolerancja wysiłku fizycznego, trudności ze złapaniem oddechu po wysiłku. Wiele osób tłumaczy sobie gorszą tolerancję wysiłku spadkiem kondycji fizycznej lub nieuchronnością procesu starzenia się organizmu. Później przychodzi akceptacja wyżej wymienionych symptomów i bagatelizowanie ich. Powoduje to dość częstą sytuację, że pacjent trafia do gabinetu lekarskiego dopiero wtedy, gdy jego stan jest naprawdę poważny.

Niewydolność krążenia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną niewydolności krążenia są choroby serca typu: zapalenie serca, zaburzenia rytmu serca, wady serca, zawał serca, nieleczone nadciśnienie, zaburzenia endokrynologiczne czy schorzenia nerek.

Zaburzenia endokrynologiczne a niewydolność krążenia

Niedoczynność tarczycy to jeden z powodów pogorszenia krążenia, a to z tego względu, że choroba ta prowadzi do gorszej kurczliwości mięśnia sercowego, zwolnienia jego rytmu oraz zwolnienia przewodzenia w układzie bodźcowo-przewodzącym. Przyczynia się ona również do zaburzeń rytmu serca.

Zaburzenia funkcjonowania nerek a niewydolność serca

Pogorszenie pracy serca bardzo często prowadzi do gorszej pracy nerek, która z kolei znów pogłębia niewydolność serca. Dzieje się tak dlatego, że już zmniejszenie wyrzutu krwi przez serce o 15-20 % powoduje, że ilość krwi płynącej przez nerki zmniejsza się aż o 50 %. Wrażliwe na niedostatek tlenu oraz na zmniejszoną ilość krwi kłębuszki nerkowe mogą spowodować wtedy ostrą niewydolność nerek. A ta z kolei źle wpływa na pracę serca.

Niewydolność krążenia a choroby serca

Choroby serca są główną przyczyną niewydolności krążenia głównie dlatego, że powodują utrudnienia w powrocie krwi do serca, trudności w tłoczeniu jej przez obwód. Wynika to z osłabienia serca, które nie ma siły tłoczyć tak dużej ilości krwi do tętnic.

Niewydolność krążenia - diagnostyka

Nieinwazyjną formą diagnozowania niewydolności krążenia jest bioimpedancja klatki piersiowej, która polega na badaniu parametrów takich jak: rzut serca, objętość wyrzutowa serca, czas skurczu izowolumetrycznego, obowodowy opór naczyniowy, zwartość płynu w klatce piersiowej czy czas wyrzutu krwi z lewej komory. Parametry te można zbadać dzięki zmiennemu przewodzeniu elektrycznemu prądów o wysokiej częstotliwości, które przechodzą przez klatkę piersiową. Dużym plusem jest to, że bioimpedancja elektryczna nie musi być wykonywana w szpitalu lecz można ją wykonać także w warunkach domowych.

Innymi badaniami, które wykonuje się przy podejrzeniu niewydolności krążenia są: EKG, echokardiografia, RTG klatki piersiowej, badania laboratoryjne.

Tagi:
Polecane