Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Minister zdrowia zapowiedziała zmiany
29 lutego, szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zadeklarowała, że 1 kwietnia ukaże się nowa lista leków refundowanych, która obejmie większą część chorych. Jest to dobra wiadomość dla szczególnej grupy pacjentów.
Nowa lista leków refundowanych uwzględni choroby rzadkie
Ostatniego dnia lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Został on ustanowiony w 2008 r. przez Europejską Federację Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS) w celu zwiększania świadomości społecznej na temat chorób rzadkich oraz dążenia do osiągnięcia równego dostępu do diagnostyki i leczenia dla milionów ludzi na całym świecie, którzy borykają się z rzadkimi chorobami.
Data tego wydarzenia to nie przypadek. Ostatni dzień lutego jest bowiem najrzadziej występującym dniem w roku.
W związku z obchodzonym dniem, na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapytano minister zdrowia o nowe terapie dla osób z chorobami rzadkimi i czy są plany, aby objąć leczeniem kolejne grupy pacjentów.
Odpowiedź szefowej resortu zdrowia napawa optymizmem.
„Zdecydowanie tak. 1 kwietnia ogłaszamy kolejną listę leków refundowanych i tam również uwzględniamy choroby rzadkie” – zadeklarowała minister Izabela Leszczyna.
Izabela Leszczyna fot. Albert Zawada/PAP
Granty dla dzieci chorych na SMA
Minister zdrowia wspomniała o wsparciu dla dzieci chorych na SMA.
„Wczoraj spotkałam się z rodzicami dzieci chorych na SMA i ustaliliśmy, że może nam się przydać np. Agencja Badań Medycznych i może być wykorzystana w sposób naprawdę ważny dla systemu ochrony zdrowia” - powiedziała Izabela Leszczyna.
"Będziemy uaktywniać granty, które pomogą np. dobrze rehabilitować dzieci chore na SMA” - dodała minister zdrowia.
SMA (ang. spinal muscular atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni, jest ciężką, rzadką chorobą genetyczną, w której dochodzi do stopniowego obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za skurcze i rozkurcze mięśni.
Choroby rzadkie to istotny problem społeczny
Do chorób rzadkich zaliczamy te choroby, których częstość występowania nie przekracza progu pięciu chorych na 10 tysięcy, mają charakter poważny, przewlekły i często zagrażają życiu.
Do tej pory zidentyfikowanych zostało ponad 6000 chorób rzadkich, więc mimo że każda z nich jest rzadka, łącznie stanowią istotny problem społeczny, który dotyczy nawet od 3 do 5 % populacji.
„Mówimy "choroby rzadkie", ale ich jest tak dużo, że w gruncie rzeczy od sześciu do ośmiu procent populacji choruje na choroby rzadkie, w Polsce to jest od dwóch do trzech milionów osób. Staramy się oczywiście pomóc wszystkim i programy lekowe są coraz bardziej dostępne. Wydajemy na to kilkanaście miliardów złotych rocznie” - podsumowała szefowa resortu zdrowia.
źródła: gov.pl, rynekzdrowia.pl
Przeczytaj też: Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ