Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te osoby mają największe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Sprawdź, czy dotyczy ciebie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.02.2024 08:56

Te osoby mają największe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

choroba wieńcowa
canva

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najważniejszą przyczyną umieralności wśród kobiet i mężczyzn. Powodem wielu zgonów w szczególności choroba wieńcowa jest. Zarówno w jej, jak i w przypadku innych schorzeń tego rodzaju podstawą prewencji jest m.in. znajomość czynników ryzyka. W większości przypadku śmierci z tego powodu można uniknąć! Jakie są więc czynniki ryzyka powodujące chorobę wieńcową? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa ma wiele czynników ryzyka. Najważniejszymi są wysokie stężenie cholesterolu krwi. Ważnym czynnikiem jest także palenie papierosów – ryzyko rozwoju choroby jest dwukrotnie większe u palących mężczyzn. Trzecim ważnym czynnikiem jest nadciśnienie tętnicze – jeśli jest skutecznie leczone, potrafi znacznie zmniejszyć śmiertelność choroby wieńcowej. Do innych czynników ryzyka zaliczamy również:

  • siedzący tryb życia,
  • podeszły wiek,
  • cukrzycę,
  • otyłość brzuszną,
  • menopauzę.

Czynniki ryzyka dzielimy na modyfikowalne i niemodyfikowalne. Do drugiej z kategorii zaliczają się: wiek, płeć i obciążenie genetyczne: „Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej rośnie z upływem czasu. Płeć męska jest bardziej narażona, ponieważ kobiety przed chorobą wieńcową do menopauzy chronią żeńskie hormony płciowe, po 50 roku życia prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej u obu płci jest podobne. Geny, które odziedziczyliśmy po przodkach również mogą predysponować do wystąpienia choroby. Tych trzech rzeczy nie możemy zmienić”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Czynniki modyfikowalne związane są z trybem życia: „Główną rolę odgrywa tu otyłość, ponieważ wiąże się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi) oraz z zaburzeniami gospodarki lipidowej (czyli wysokim stężeniem cholesterolu - głównie LDL i triglicerydów). Otyłość może też prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które obciąża serce. Bardzo poważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, które w połączeniu z otyłością może doprowadzić do rozwoju choroby wieńcowej w młodym wieku”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Projekt bez nazwy - 2023-08-28T020438.449.png

Choroba wieńcowa a styl życia - główne zasady postępowania w chorobie wieńcowej Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Po tych objawach poznasz chorobę wieńcową

Symptomem uznawanym za podstawowy jest ból w klatce piersiowej, o typowym charakterze:

„Jest to zazwyczaj pieczenie, ucisk, dławienie lub gniecenie, dolegliwości są zlokalizowane za mostkiem, mogą też promieniować do brody i lewej ręki, często pojawiają się w czasie wysiłku i ustępują kilka minut po jego zaprzestaniu. Im bardziej zaawansowana jest choroba wieńcowa, tym krótszy dystans marszu może pokonać pacjent do czasu pojawienia się dolegliwości. Poważnym sygnałem ostrzegawczym jest pojawianie się bólu w spoczynku, gdyż może świadczyć o epizodach niedokrwienia mięśnia sercowego w czasie spokojnej pracy serca”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Nietypowe objawy choroby wieńcowej

Pojawiają się u pacjentów wiele lat chorujących na cukrzycę z uszkodzonymi włóknami nerwowymi i zaburzoną percepcją bólu: „U tych osób podstawowym objawem jest duszność wysiłkowa oraz wyraźne pogorszenie tolerancji wysiłku. Dość częstym objawem choroby wieńcowej są zaburzenia rytmu serca indukowane niedokrwieniem mięśnia sercowego. Może też dochodzić do zasłabnięć, a nawet utrat przytomności, ale takie sytuacje zdarzają się znacznie rzadziej”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Polecane