Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.02.2024 12:53

Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób

wizyta u lekarza
canva

Na wizytę do lekarza trzeba nieraz czekać miesiącami. Jednak niekiedy można ją przyspieszyć – i wbrew pozorom wiele zależy od pacjenta. Narzędziem, które to umożliwia, jest wyszukiwarka NFZ. Dla wielu osób korzystających z niej po raz pierwszy zaskoczeniem jest, jak szybko można znaleźć wolne terminy interesujących nas wizyt!

Czym jest wyszukiwarka terminów NFZ?

Skorzystanie z Informatora o Terminach Leczenia NFZ jest skuteczną metodą, by ominąć długą kolejkę do specjalisty. Obsługa jego jest banalna – wystarczy wpisać w pole wyszukiwarki, z jakiego świadczenia chcemy skorzystać, w jakim województwie i w jakiej miejscowości. Wyszukiwarka oferuje bardziej szczegółowe opcje – pacjent może wskazać, który szpital/przychodnia go interesują, jakie ma być dokładne miejsce udzielania świadczenia i  ulica.

Mimo to wyszukiwarka nie jest wolna od błędów. Czasem pokazywane są wolne terminy, lecz są to dane jeszcze sprzed kilku dni.

Informator Terminów Leczenia NFZ nie załatwia całej sprawy. Pacjent wciąż musi zadzwonić do przychodni lub szpitala. Wyszukiwarka może okazać się pomocna m.in. dla osób potrzebujących nagle skorzystać z wizyty u specjalisty – dzięki niej można znaleźć wolny termin w innym szpitalu lub przychodni. Rejonizacja nie obowiązuje, dlatego pacjenci mogą zapisywać się na wizyty w innych szpitalach/ośrodkach.

Zobacz też: Krzysztof Rutkowski wylądował w szpitalu

3.png

Zmiany na SOR-ach stają się faktem. Czy kolejki będą jeszcze dłuższe? Wielkie zmiany w zapisach do specjalistów na NFZ. Czeka nas rewolucja

Wizyta u lekarza poza kolejnością – kto ma taką możliwość?

Na liście osób uprawnionych, by skorzystać z wizyty u lekarza poza kolejką, znajdują się:

 • kobiety w ciąży,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • żołnierze zastępczej służby wojskowej,
 • cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
 • kombatanci,
 • działacze opozycji antykomunistycznej, osoby represjonowane z powodów politycznych,
 • osoby deportowane do pracy przymusowej,
 • uprawnienie żołnierze, pracownicy i poszkodowani weterani z uszczerbkiem na zdrowiu wynoszącym co najmniej 30%,
 • żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej,
 • osoby do 18. roku życia ze stwierdzonymi ciężkimi i nieodwracalnym upośledzeniem i nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, powstałymi w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub podczas porodu,
 • osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocny innej osoby.

Ze świadczeń opieki zdrowotnej i w aptekach bez kolejki obsługiwani są również Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu. Uprawnienie weszło w życie od 26.01.2021 r. Obejmuje także dawców krwi – osoby te musiały jednak oddać co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, również i osocza, po chorobie COVID-19 podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii.

Jak wynika z informacji podanych przez serwis Prawo.pl, osoby mające prawo do tego świadczenia nie mogą z niego swobodnie korzystać – z ankiety przeprowadzonej wśród społeczności krwiodawcy.org wynika, że przepisy te nie są honorowane.

Pewne grupy pacjentów nie powinny czekać na wizytę lekarską

Osoby z wyżej wymienionej listy nie powinny znajdować się na liście oczekujących. Jeśli szpital z pewnych względów nie może przyjąć takiej osoby w dniu zgłoszenia, powinien wskazać jej termin alternatywny, również poza kolejnością.

W szpitalnych oddziałach ratunkowych o tym, kogo przyjmuje się bez kolejki, decyduje już stan pacjenta. Pierwszeństwo należy się osobom w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu.

Gdy mowa o świadczeniach z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, muszą zostać udzielone do 7 dni roboczych od momentu zgłoszenia.

źródło: NFZ, Prawo.pl