Nowe świadczenie wyniesie nawet 10 tys. zł miesięcznie. To ogromne wsparcie dla 2 milionów osób
Emeryci po śmierci małżonka bardzo często popadają w depresję. Razem ze zmarłym odchodzi znaczna część domowego budżetu, co dodatkowo pogłębia ten stan. Trudno przecież cieszyć się życiem, gdy nie ma się pieniędzy na jedzenie i leki. Pomóc w tej sytuacji ma nowe świadczenie, tzw. renta wdowia, która może wynosić nawet 10 tys. złotych miesięcznie. I choć pieniądze to nie wszystko, na pewno seniorom będzie lepiej. Jak według psychiatrów i psychologów powinniśmy im okazać wsparcie w żałobie?
Emeryci po śmierci małżonka popadają w depresję
Choroby, niska emerytura, śmierć męża czy żony . Jak tu będąc seniorem nie wpaść w depresję ? Tym bardziej że na te problemy nakładają się zmiany organiczne mózgu. Niestety problem ten dotyczy wielu emerytów, którym zmarł małżonek. Nie mają pieniędzy, są samotni i biedni. Zdarza się, że nastrój pogarsza tak, że nie widzą sensu życia i próbują popełnić samobójstwo .
– Pacjenci, jeśli byli w kilkudziesięcioletnim dobrym związku i owdowieli, przychodzą z zaburzeniami snu, albo delikatnymi lękowymi, ale nie od razu po śmierci partnera czy partnerki. Bo na początku mają dużo zajęć – formalności związanych z pochówkiem, a po pogrzebie spotykają się na stypie z całą rodziną. Potem, gdy wszyscy się rozjadą i okazuje się, że taka osoba nie ma dzieci i wnuków, albo mieszkają oni daleko. Wtedy pojawia się uczucie totalnej pustki i braku sensu życia – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Grzegorz Opielak, wieloletni szef szpitalnych oddziałów psychiatrii i psychogeriatrii, psychiatra z Centrum Terapii Dialog w Warszawie.
Do tego wszystkiego dochodzą problemy finansowe. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że 15 proc. emerytów w Polsce – zwłaszcza owdowiałych i samotnych – żyje poniżej socjalnego minimum . Nowe świadczenie, choć nie zastąpi ukochanej osoby, na pewno pomoże poradzić sobie ze stratą.
Nowe świadczenie ma pomóc owdowiałym seniorom
W czwartek, 27 czerwca, Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny podjęła istotną decyzję. Zostało wprowadzone nowe wsparcie finansowe dla wdów i wdowców w formie
renty wdowiej
. Wysokość tego świadczenia może sięgać
nawet 9815,52 zł
.
– Renta wdowia to odpowiedź na zagrożenie ubóstwem osób starszych. To wsparcie dla nawet 2 mln seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe –
argumentowała wprowadzenie świadczenia dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
"Śmierć osoby bliskiej to zawsze jest tragedia, cios emocjonalny również dla osób starszych. Ale gdy odchodzi druga osoba, to – czasami o tym zapominamy – też jest cios finansowy. Bo nie znika konieczność zakupu pralki, nie znikają rachunki, ale przychody gospodarstwa domowego zmniejszają się o połowę. I to właśnie dla nich, dla osób starszych, jest projekt renty wdowiej, po to, by im w tej trudnej sytuacji pomóc" – cytuje ministrę "Rzeczpospolita".
Przypomnijmy, że obecnie seniorzy, którzy stracili swojego współmałżonka, mogą wybierać między zachowaniem własnej emerytury a otrzymaniem 85 proc. emerytury zmarłego małżonka, co jest określane jako renta rodzinna. Niestety nie wszystkim się to opłaca. Nowe świadczenie ma być bardziej korzystne, ponieważ zapewni seniorów dwie opcje wyboru:
- zachowanie100 proc. własnej emerytury i 50 proc. świadczenia po zmarłym małżonku;
- zachowanie 50 proc. własnej emerytury i 100 proc. świadczenia po zmarłym małżonku.
Jak wesprzeć seniora w żałobie? Jak pomóc mu po stracie ukochanej osoby?
Śmierć ukochanej osoby
, nawet jeśli była przewidywana z powodu choroby, jest ogromnym wstrząsem. To doświadczenie, które każdy może przeżywać inaczej. U jednych osób trwa kilka tygodni, u innych lata. Około 10 proc. osób przeżywających żałobę doświadcza tzw.
żałoby patologicznej
, która wymaga interwencji lekarza. Objawia się ona tym, że wszystkie myśli wdowy czy wdowca koncentrują się wokół zmarłego małżonka, osoba ta nie chce jednak o tym mówić, jakby nie akceptowała śmierci bliskiej osoby. Stan ten, jeśli utrzymuje się dość długo, może wpędzać w depresję.
Pamiętajmy, że
seniorzy w żałobie
potrzebują zarówno czasu, jak i wsparcia. Niektórzy wolą przeżywać swój smutek w samotności, podczas gdy inni potrzebują rozmowy. Ważne jest, aby nie zmuszać nikogo do mówienia – wsparcie powinno być subtelne i delikatne. Unikajmy stwierdzeń typu "rozumiem, co czujesz”, ponieważ uczucia są bardzo osobiste i nie zawsze jesteśmy w stanie je podzielić. Dajmy emerytom przestrzeń do przeżywania emocji i radzenia sobie ze stratą, ale nie pocieszajmy ich na siłę – po prostu przy nich bądźmy.
Zobacz też:
Koniec składki zdrowotnej na starych zasadach. Rewolucja dotknie wszystkich Polaków
5 świadczeń, na jakie może liczyć osoba niepełnosprawna
Chorujesz przewlekle? Należą Ci się dodatkowe pieniądze z ZUS. Nawet 1780 zł miesięcznie