Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce. Dane są niepokojące, tym bardziej że ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Po pandemii koronawirusa troje na czworo dzieci zgłaszało, że znacznie gorzej radzi sobie z emocjami, natomiast ok. 14 proc. polskich uczniów wymagało interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Tak złe zdrowie psychiczne nastolatków przełożyło się na 2139 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w ubiegłym roku.
Depresja to choroba tak jak każda inna. Dotyka każdego, również bogatych, uwielbianych i pięknych. Oto 5 polskich gwiazd, które zdecydowały się opowiedzieć o swojej walce z chorobą. Niektóre “zawsze uśmiechnięte”, co dowodzi, jak pozory bywają mylące.
„Wynoś się, po coś tu przyjechała? Nie jesteś już moją córką. Tusk ci w głowie namieszał! – wykrzykuje ojciec. Po chwili zastyga w fotelu wpatrzony w ekran. „Tato, uważaj na słowa, bo moja noga już tu nie postanie!” – straszy Dorota. Chce jej się płakać, gdy widzi, jak ojciec mierzy pilotem do telewizora, niczym pistoletem do tarczy i zwiększa głośność tak, że po chwili jej głos przegrywa z głosem, a właściwie to już z rykiem Danuty Holeckiej.Polski senior spędza przed telewizorem średnio sześć godzin dziennie. Co trzeci skarży się na objawy depresyjne wywołane przez samotność. Większość ankietowanych emerytów jako główny powód oglądania telewizji wymienia chęć poprawienia sobie nastroju*.
Na depresję choruje obecnie co najmniej cztery miliony Polaków. Choroba przekłada się nie tylko na życie prywatne, ale również i zawodowe. Depresja pracownika prowadzi do znacznego spadku produktywności, ale też niekorzystnie odbija się na rynku pracy.Z danych NFZ wynika, że 1,5 mln osób wykupiło w 2021 r. refundowane leki przeciwdepresyjne. Co ważne, było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. Na pytanie, jakie straty generuje depresja pracownika, odpowiedziały wyniki raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.
Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Choroba ta powoduje, że człowiekowi brakuje energii i chęci do życia. To, co wcześniej sprawiało mu radość, przestaje cieszyć, a wszystko dookoła go przytłacza. Gorsze momenty zdarzają się każdemu z nas, jednak jak odróżnić, czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem czy już z depresją? Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.
COVID-19 może powodować poważne uszkodzenia organizmu. Wirus nie ogranicza się do zakażenia układu oddechowego, lecz wpływa także na układ nerwowy, układ krążenia i układ pokarmowy. Niektórzy pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, nadal odczuwają objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca czy problemy trawienne. Lekarze alarmują, że tzw. long COVID stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w najbliższym czasie.
Z roku na rok rośnie liczba wystawianych przez psychiatrów zwolnień z pracy. W 2023 roku tego typu L4 było 1,4 mln. Zwolnienie od psychiatry daje dużą swobodę - chorzy nie muszą przebywać w domu, mogą wychodzić, nawet podróżować. A ZUS nie może nic z tym zrobić.
Biotechnolog i popularyzator nauki, który prężnie działa na Instagramie, podzielił się bardzo intymnym wyznaniem w mediach społecznościowych. Gdy mężczyzna zmagał się z depresją, lekarka, do której chodził na konsultacje, zaproponowała mu… seks. Choć sytuacja miała miejsce trzy lata temu, mężczyzna opisał ją dopiero teraz. Biotechnolog zapowiedział, że nie planuje zamiatać sprawy pod dywan i ma zamiar zgłosić ją do odpowiednich instytucji.
Wojna w Ukrainie, inflacja, izolacja z powodu koronawirusa – wszystkie te rzeczy odbiły się na zdrowiu psychicznym Polaków. W zeszłym roku psychiatrzy wystawili ponad milion zwolnień. Tak źle jak teraz nie było jeszcze nigdy.To, że Polacy chodzą do psychiatry i nie wstydzą się tego, to dobra wiadomość. Zła jest taka, że niekiedy docierają tam bardzo późno, kiedy kryzys lub zaburzenie jest już tak silne, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W zeszłym roku w takiej lub podobnej sytuacji znalazło się co najmniej 1,4 miliona osób – a to tylko ci, którzy sięgnęli po pomoc.
Depresja bywa uwarunkowana biologicznie. Może powodować ją zaburzenie w produkcji neuroprzekaźników, np. serotoniny i noradrenaliny, ale nie tylko. Czynników ryzyka jest wiele. Psycholog wskazał jedną z przyczyn depresji, o której większość z nas nie ma pojęcia.
Kto z nas nie widział reklamy, w której zdenerwowana pani łyka tabletkę z magnezem i świat nagle staje się piękny, a troski mijają? Niestety ten obraz jest mocno naciągany. Magnez jeszcze nie wyleczył nikogo z zaburzeń lękowych czy depresji, ale faktycznie są okoliczności, w których może pomóc.Niedobory magnezu mogą wiązać się z osłabieniem koncentracji i samopoczucia, a ich uzupełnienie, może poprawić nastrój i zmniejszyć poziom stresu. Nie oznacza to jednak, że spożywając magnez na potęgę, będziemy spokojni, racjonalni i szczęśliwi. Wręcz przeciwnie – jego nadmiar może zaszkodzić.
Zoraya Ter Beek ma 28 lat. Mieszka w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna. Ponieważ kobieta zmaga się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi postanowiła zakończyć swoje życie. Jej decyzja została rozpatrzona pozytywnie, dlatego w maju będzie mogła odejść. Zoraya jest przekonana o tym, że nie może dalej “tak żyć”.
Coraz głośniej mówimy o zdrowiu psychicznym, ale o chorobie afektywnej dwubiegunowej wciąż za mało. - Aż 80 proc. jej przypadków u dzieci i młodzieży zaczyna się od epizodu depresji i na początku taka diagnoza często jest stawiana - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowa ds. psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.30 marca, w rocznicę urodzin Vincenta van Gogha, pośmiertnie zdiagnozowanego jako osoba cierpiąca na ChAD, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Dwubiegunowej.
To, jak jemy, ma wpływ na ryzyko rozwoju depresji. Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników rozwoju choroby jest nasza dieta. Uczeni dowiedli, iż dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych.Aby temu zapobiec, lekarze zwracają uwagę na to, by stosować dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby czy świeże owoce. Jak podkreślają naukowcy, tego typu jadłospis najwięcej korzyści dostarcza dojrzałym kobietom.
„Mięsny jeż mięsny jeż, ty go zjesz, ty go zjesz” - nuciła niegdyś cała Polska. Odcinek „Pamiętników z wakacji” z udziałem serialowego Henia był hitem, a grający tę sympatyczną postać Piotr Wańko z dnia na dzień stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Niestety, po latach emisji „Mięsnego jeża” wyszły na jaw smutne kulisy jego sławy. Żarty z serialowego Henia skończyły się ogromną tragedią młodego mężczyzny.
Żyjemy w czasach, gdzie życie toczy się głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Wiele osób, nawet dni weekendowych nie spędza na świeżym powietrzu, wybierając kanapę i telewizor. Niestety, zbyt długie przebywanie w domu odbija się szerokim echem na naszym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle. Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.
Bez niej procesy metaboliczne w ludzkim organizmie nie mogłyby przebiegać prawidłowo. Jej długotrwały niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia i powodować nawet tak poważne choroby jak depresja. Witamina B1, bo o niej mowa, może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie suplementów. Nikt z nas nie powinien pozwalać sobie na jej niedobór. Sprawdź objawy jej niedoboru i dowiedz, jak je uzupełnić.
Jakiś czas temu Katarzyna Bosacka bardzo schudła i zaskoczyła fanów nową figurą. Dziennikarka przyznała, że straciła 15 kg, jednak nie był to efekt diety, a jadłowstrętu w reakcji na stres związany z życiem osobistym. Obecnie dziennikarka jest w znacznie lepszej kondycji psychicznej i jak przyznała, było to możliwe dzięki pomocy psychiatry. To ważne przesłanie dla wszystkich, aby nie bać się szukać pomocy, kiedy przeżywamy kryzys psychiczny.
Schorzenia skóry mają ogromny wpływ na stan psychiczny pacjentów. Powodują ogromny stres, wstyd i zażenowanie, a ponadto przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Co gorsza, u wielu chorych pojawiają się myśli samobójcze, a część z nich skutecznie odbiera sobie życie. Badacze Cotteril i Cunliffe przeprowadzili analizę, w której wyodrębnili choroby dermatologiczne o największym ryzyku depresji i samobójstwa.
Teoretycznie moje życie jest ok. Jestem żoną i mamą. Wychowałam się w kochającym domu, mam oboje rodziców. Jestem zdrowa, pracuję. Mam dla kogo żyć. Na studiach tkwiłam w trudnym związku cztery lata. Dziś każdy mój zły nastrój irytuje męża. Słyszę, że jestem egoistką, bo w rodzinie jest kobieta, która jest w dużo gorszej sytuacji.Autorka opisała swoją trudną sytuację życiową, twierdząc przy tym “(…)nie mam prawa mówić o spadku nastroju, czy o nieradzeniu sobie w "gorsze dni". Trzeba wziąć się w garść i iść do przodu.” Jako redakcja Pacjenci.pl jesteśmy pewni, że zarówno Autorka listu, jak i każdy z nas ma prawo mówić o spadku nastroju i, że z czymś sobie z nie radzi. I to nie jest egoizm. Oznaką siły nie jest “zaciskanie zębów” i próba przetrwania trudnego czasu, lecz zwrócenie się po pomoc do kompetentnych osób. Przeczytajcie wspomniany list w całości, publikujemy go poniżej.
Na temat leczenia psychiatrycznego i leków stosowanych w depresji czy zaburzeniach lękowych wciąż funkcjonuje wiele szkodliwych mitów: że uzależniają, otumaniają, uniemożliwiają życie seksualne i że się od nich tyje. Ile w tym prawdy? Tłumaczy psychiatra dr. n. med. Sławomir Murawiec w rozmowie z Edytą Brzozowską.
Olga Bończyk kończy dziś 56 lat. Aktorka od dłuższego czasu wiedzie życie singielki i jak przyznaje, bardzo jej to odpowiada. Gwiazda ma za sobą dwa nieudane małżeństwa. Pierwsze z nich zakończyło się po siedmiu latach, a do jego rozpadu przyczyniły się problemy zdrowotne Jacka Bończyka. Z jaką chorobą zmagał się aktor?
Niecodzienny widok w centrum Warszawy. Jakub Tarasewicz przez trzy dni leżał w łóżku na mrozie na Krakowskim Przedmieściu. W ten sposób 24-latek chciał zwrócić uwagę na problem finansowania opieki psychiatrycznej w Polsce.
Czwarty poniedziałek stycznia określany jest mianem najsmutniejszego dnia w roku. Tak na podstawie badań ustalił dr Cliff Arnall z Cardiff University, który nazwał ten dzień Blue Monday. Nazwa się przyjęła się szalenie dobrze. Dziś dla jednych jest to prawda absolutna, dla innych to miejska legenda. Kto ma racje? O opinię poprosiliśmy Katarzyną Kucewicz, psycholożkę, psychoterapeutkę i seksuolożkę.
Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ medycznej marihuany na depresję i zaburzenia lękowe. Nie są to jednak jedyne schorzenia, przy których stosuje się konopie lecznicze. Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany w psychiatrii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Choć okres świąteczny kojarzy się ze szczęściem i radością, nie każdy przeżywa ten czas optymistycznie. W okresie świąt u wielu osób pojawia się uczucie smutku, przygnębienia i osamotnienia. Co może być przyczyną stanów depresyjnych w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym?
Nikt nie opisuje, jak wygląda życie w związku z osobą z ADHD z punktu widzenia osoby neuronormatywnej. Skupiamy się zrozumieniu osób z ADHD, a przecież po drugiej stronie jesteśmy my - ludzie, którzy nie mają tego problemu i nie chcą zatracić siebie, a tak właśnie się dzieje – napisała Marta, której partner ma ADHD. Są parą pięć lat.- Studiowaliśmy na jednym roku - w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mi, poukładanej i zorganizowanej, Wojtek zaimponował spontanicznością i przebojowością - wspomina Marta.Na portalu Pacjenci.pl przez tydzień codziennie będziemy publikować listy, które przyszły do nas po tekście „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD”. A także komentarze psychiatrów. By edukować, czym jest ADHD dorosłych i tłumaczyć, dlaczego sama terapia to za mało, a leki są ważne – bez nich trudno się „ogarnąć”. Oto kolejny list.