Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Koniec składki zdrowotnej na starych zasadach. Rewolucja dotknie wszystkich Polaków
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 26.07.2024 08:09

Koniec składki zdrowotnej na starych zasadach. Rewolucja dotknie wszystkich Polaków

NFZ a składka zdrowotna
Fot. Canva

Rząd prowadzi rozmowy z koalicjantami dotyczące zmian w składce zdrowotnej. Premier Donald Tusk zapowiedział podczas konferencji 23 lipca, że rząd wkrótce przedstawi wspólny projekt zmian. Nowa składka zdrowotna to kwestia tygodni. 

Będą zmiany w składce zdrowotnej

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że PSL ma przygotowany kompromisowy projekt, który w Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Donald Tusk potwierdził jednocześnie, że trwają rozmowy nad wprowadzeniem zmian i ogłoszenie nowego projektu dotyczącego składki zdrowotnej to kwestia czasu. 

- W ubiegły czwartek widziałem się z ministrem Koniecznym z Lewicy, który przedstawił mi projekt wprowadzenia podatku zdrowotnego. Jutro spotkam się z ministrem Paszykiem, z którym będziemy rozmawiać o propozycji PSL dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Jeszcze w tym tygodniu będę chciał spotkać się także z przedstawicielem Polski 2050, aby rozmawiać o złożonym przez nich projekcie i zaproponowanej ostatnio autopoprawce - powiedział w rozmowie z PAP minister finansów Andrzej Domański.

Wielu myśli, że jest trująca. Nie wszyscy są świadomi jej prozdrowotnych właściwości Tych produktów spożywczych w Danii zakazali lata temu. W Polsce nadal są na stołach

Składka zdrowotna - co może się zmienić?

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej mają być korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców. Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga chcieliby obniżyć obciążenia z tego tytułu (KO i PSL szczególnie przedsiębiorców, Polska 2050 wszystkim), natomiast Lewica szuka sposobu na ich zwiększenie i zmniejszenie preferencji dla samozatrudnionych. 

Dziś składka zdrowotna zależy od dochodu (w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego), natomiast po zmianach byłaby znów ryczałtowa (niezależna od dochodu) dla wszystkich na skali oraz dla części liniowców. Podstawową kwotą składki byłoby 6,75 proc. płacy minimalnej, u ryczałtowców i liniowców rosłaby po przekroczeniu odpowiedniego poziomu dochodów/przychodów. Reforma miałaby kosztować około 4-5 mld zł.

Składka zdrowotna - co daje?

Ubezpieczenie zdrowotne, czyli odprowadzanie składki zdrowotnej, umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej w placówkach medycznych. Daje możliwość, w przypadku takiej potrzeby, umówienia się na wizytę do lekarza, który ma podpisany kontrakt z NFZ i uzyskania pomocy bez płacenia za konsultację. Opłacanie składki zdrowotnej pozwala korzystać ze wszystkich usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jak zapisać się do lekarza na NFZ?

Na Internetowym Koncie Pacjenta każdy może wybrać swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę i położną POZ - zmiany można dokonać bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym. Każda kolejna zmiana związana jest z dodatkową opłatą, chyba, że pacjent:

  • zmienia miejsce zamieszkania,
  • dotychczasowa przychodnia zostaje zlikwidowana,
  • wybrany dotychczas lekarz POZ przechodzi na emeryturę.

Do przychodni można zapisać się także bezpośrednio w rejestracji. 

Zobacz też:

Seniorzy łatwiej dostaną darmowe leki. Przybędzie uprawnień dla lekarzy i pielęgniarek

Chorujesz przewlekle? Należą Ci się dodatkowe pieniądze z ZUS. Nawet 1780 zł miesięcznie

5 świadczeń, na jakie może liczyć osoba niepełnosprawna