O której godzinie najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy nie mają wątpliwości
Jedni są głodni od razu po przebudzeniu, inni nie czują w ogóle głodu niemal do południa. Czy zdrowiej jest jeść śniadanie jak najwcześniej, czy wprost przeciwnie? Naukowcy już wiedzą, jaka godzina na śniadanie jest najlepsza.
O śniadaniu mówi się, że jest najważniejszym posiłkiem dnia. Czy coś w tym jest i jakie konsekwencje ma omijanie tego posiłku?
Późne spożywanie śniadań zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Brak jedzenia śniadań może być głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 – i to aż o 2/3. Gdy mowa o wspomnianej chorobie, eksperci twierdzą, że równie istotne jest to, co jemy na śniadanie.
Eksperci z hiszpańskiego Barcelona Institute for Global Health ustalili, że osoby spożywające śniadanie po godzinie 9.00 są o 59% bardziej narażone na rozwój cukrzycy w porównaniu z osobami, które kończyły śniadanie już przed 8.00 rano. Eksperyment wykazał również, że ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zwiększa spożywanie kolacji po godzinie 22.00 .
„Nasze wyniki sugerują, że pierwszy posiłek przed 8.00 rano i ostatni posiłek przed 19.00 mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 2”. – powiedział prof. Manolis Kogevinas, współautor badania.
Dlaczego pomijanie śniadań szkodzi?
Śniadanie jest posiłkiem zapewniającym energię potrzebną na cały dzień. Ma pozytywny wpływ na aktywność mózgu , korzystnie wpływa na umiejętność zapamiętywania i skupienia uwagi. Jednak śniadanie śniadaniu nie jest równe – szczególnie cenne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków. Widoczne jest to wśród dzieci w wieku szkolnym. Młodzież jedząca zdrowe śniadania ma lepsze zdolności poznawcze i jest sprawniejsza fizycznie. Co więcej, jest mniej narażona na wystąpienia nadwagi i otyłości.
Dr Anna Palomar-Cros, badaczka z Barcelona Institute for Global Health, stwierdziła, że pomijanie śniadań wpływa na kontrolę glukozy i lipidów i na poziom insuliny. Jak wynika z licznych badań przeprowadzonych wśród dorosłych, regularne spożywanie śniadań zmniejsza nie tylko ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale i zespołu metabolicznego, otyłości i nadciśnienia tętniczego.
Omijanie śniadań może sprawić, że w późniejszych porach dnia szybciej dopadnie nas tzw. wilczy głód. Rezultatem tego będzie większe spożycie i nadrabianie straty pominiętych kalorii.
Przygotowanie zdrowego śniadania nie jest trudne
Zdrowe śniadanie to zbilansowane śniadanie – zasada ta dotyczy też każdego innego posiłku. W posiłku powinno znaleźć się zdrowe źródło białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiednich proporcjach.
„W codziennym żywieniu dla zdrowych osób, które nie mają żadnych chorób powinniśmy spożywać od 10 do 15% białka w całej diecie. Jeżeli chodzi o węglowodany to do 60%. Reszta to będą tłuszcze. Pamiętajmy, żeby w każdym naszym posiłku był dodatek tłuszczu, białka i węglowodanów, co dostarczy nam wiele minerałów i witamin”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska
Świetną propozycją na zdrowe śniadanie jest owsianka – zawiera potas, żelazo, wapń, magnez, cynk, fosfor i betaglukan. Po spożyciu jej dłużej odczuwamy sytość.
„W przypadku słonego śniadania dobrym pomysłem będzie chleb pełnoziarnisty na zakwasie, taki z dużą ilością błonnika, żelaza, fosforu, miedzi, potasu i cynku. Im ciemniejszy chleb, tym lepiej będzie wpływał na naszą glikemię po posiłkową. Jeśli mamy już źródło węglowodanów, czyli chleb, warto dodać produkt bogaty w białko, np. jajko, które jest także cennym źródłem tłuszczu”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska.
Dobrym pomysłem na zdrowe śniadanie jest również twaróg z jogurtem, chuda wędlina i surowa warzywa. Można dodać również odrobinę oliwy z oliwek lub masła.
źródło: zdrowie.radiozet.pl, gemini.pl, pacjenci.pl