Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tego nie wiesz o udarze. Kilka faktów Cię zaskoczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.12.2023 12:29

Tego nie wiesz o udarze. Kilka faktów Cię zaskoczy

udar mózgu
canva.com

Udar mózgu uznawany jest za jeden z największych problemów zdrowotnych na świecie. Choć dotyka najczęściej osoby starsze, tak naprawdę może wystąpić całkiem niespodziewanie u każdego z nas, nawet jeśli nie skarżymy się na dolegliwości zdrowotne. Przedstawiamy 11 faktów o udarze mózgu, które zaskoczą nie jednego czytelnika! 

Udar jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa u osób dorosłych

1) Udar mózgu jest trzecią od względem częstości przyczyną śmierci oraz najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa u osób dorosłych, szczególnie po 60 roku życia. Duża część pacjentów po przebytym udarze nie wraca całkowicie do zdrowia.

2) Ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu roku u osób w wieku 75 – 85 lat wynosi 1 na 45 osób, a u jeszcze starszych 1 na 30 osób.

3) 1/4 wszystkich przypadków udaru dotyka osoby w wieku 18-65 lat, które zwykle czują się dobrze i uważają się za potencjalnie zdrowe. Mimo, że udar mózgu dotyczy głównie starszych pacjentów, nie oznacza to, że nie może wystąpić u osoby młodej.

4) Wysokie ciśnienie krwi odpowiada za niemal 50% wszystkich udarów!

5) Kilka papierosów dziennie aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu! Palenie tytoniu prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, zaburzeń pracy układu krążenia i rozwoju miażdżycy, która jest głównym czynnikiem ryzyka udaru.

6) Niektóre doustne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza mogą powodować zwiększone ryzyko udaru mózgu u kobiet. 

Projekt bez nazwy - 2023-12-17T122824.661.png

Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru? Dlaczego warto jeść orzechy? Wystarczy garść dziennie, aby chronić się przed zawałem i udarem!

Osoby po udarze są obarczone ryzykiem jego ponownego wystąpienia

7) Osoby po przebytym udarze mózgu są obarczone większym ryzykiem jego wystąpienia niż osoby, które go nie doświadczyły, a ponowny udar ma najczęściej tę samą przyczynę, co pierwszy. 

Najwyższe ryzyko nawrotu udaru istnieje bezpośrednio po incydencie udarowym. Ponowny udar powoduje bardziej nasilone uszkodzenia neurologiczne niż jego pierwszy epizod. Wymaga dłuższej hospitalizacji i często prowadzi do inwalidztwa.

8) W przypadku udaru mózgu czas ma kluczowe znaczenie. 

Decyduje nie tylko o życiu pacjenta, ale także o jego dalszych losach w procesie powrotu do zdrowia. Im szybciej chory otrzyma pomoc medyczną, tym większe są szanse na ograniczenie niepełnosprawności wynikających z udaru. 

9) Część komórek mózgowych po udarze jest tylko ogłuszona i dzięki rehabilitacji możemy je „obudzić”, aby znów zaczęły funkcjonować prawidłowo. 

Ponadto komórki mózgowe są plastyczne i w sytuacji, kiedy część z nich zostanie zniszczona, sąsiadujące neurony mogą całkowicie lub częściowo przejąć ich funkcje. Te właściwości komórek wykorzystuje się w procesie rehabilitacji, która jest niezbędna, aby pacjent mógł powrócić do sprawności.

Udar krwotoczny jest bardziej niebezpieczny niż udar niedokrwienny

10) Ryzyko zgonu w przypadku udaru krwotocznego wynosi około 50%. 

Wyróżniamy dwa rodzaje udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Udar niedokrwienny stanowi co najmniej 80% wszystkich udarów i spowodowany jest utrudnionym dopływem krwi do mózgu, najczęściej w następstwie zamknięcia światła naczynia mózgowego przez materiał zatorowy lub jego krytycznego zwężenia przez blaszkę miażdżycową. 

Udar krwotoczny występuje rzadziej, jednak znacznie bardziej zagraża życiu i zdrowiu. Jego przyczyną jest pęknięcie tętniaka bądź naczynia zaopatrującego mózg w krew, co powoduje wylanie się krwi do mózgu lub przestrzeni pomiędzy mózgiem a czaszką.

11) Udar pnia mózgu to najcięższa postać udaru, która często prowadzi do zatrzymania oddechu i krążenia i tym samym do śmierci. 

W przypadku udaru pnia mózgu szanse na uratowanie życia są niewielkie, a trwałe następstwa zdrowotne zazwyczaj poważne. W pniu mózgu zlokalizowane są ośrodki regulujące podstawowe procesy życiowe, takie jak oddychanie, krążenie, utrzymanie ciśnienia krwi, termoregulacja czy połykanie. Jakiekolwiek uszkodzenia tej okolicy mózgu są więc obarczone bardzo wysokim ryzykiem szybkiego zgonu.