Obalamy 4 największe mity dietetyczne. Czas przestać w nie wierzyć!
Przedstawiamy 4 największe mity dietetyczne, które wciąż krążą w informacyjnym obiegu, jednak nie należy w nie wierzyć. Czas odrzucić błędne przekonania na temat niektórych produktów spożywczych!
MIT 1 - Gluten jest szkodliwy dla każdego
U większości osób gluten nie powoduje działań niepożądanych. Jeśli nie mamy wskazań medycznych, nie musimy rezygnować z produktów z jego obecnością. Istnieją jednak pewne schorzenia, które wymagają całkowitej eliminacji glutenu z diety. Należą do nich m.in. celiakia, czyli genetycznie uwarunkowana nietolerancja glutenu, alergia na gluten oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.
„Spożywanie produktów bogatych w gluten przez osoby z daną predyspozycją genetyczną stymuluje układ odpornościowy do produkcji swoistych przeciwciał. Powstałe przeciwciała aktywują stan zapalny, który toczy się głównie w jelicie cienkim, powodując uszkodzenie bądź zanik kosmków jelitowych. W kosmkach jelitowych odbywa się wchłanianie oraz trawienie spożywanych przez nas pokarmów.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.
Dietę bezglutenową zaleca się także pacjentom leczącym się na takie choroby, jak m.in. Hashimoto, zespół jelita drażliwego, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów. Należy podkreślić, że schorzenia te często współistnieją z celiakią, dlatego przed wdrożeniem diety bezglutenowej należy wykonać diagnostykę w kierunki celiakii.
MIT 2 - Kawa rozpuszczalna to sama chemia
Kawa rozpuszczalna jest często demonizowana. Uważa się ją za produkt chemiczny, a niesłusznie. Kawę rozpuszczalną wytwarza się z ziaren kawowych poddanych obróbce cieplnej, a nie z syntetycznych składników.
Według badań kawa rozpuszczalna nie traci swoich właściwości. Należy jednak zwrócić uwagę na skład produktu. Istnieją bowiem tak zwane napoje kawowe, które oprócz samej kawy zawierają też cukier, śmietankę i inne szkodliwe dodatki. Tego typu produkty nie są zdrowe.
Wadą kawy rozpuszczalnej jest to, że zawiera najwyższe stężenie akryloamidu spośród wszystkich rodzajów kaw. Jest to związek, który powstaje podczas ogrzewania żywności w wysokiej temperaturze. Wykazano, że akryloamid działa kancerogennie na zwierzęta, jednak nie potwierdzono tego u ludzi. Warto dodać, że przyjmowanie tego związku z kawą jest niewielkie i nie stwierdzono, aby zagrażało naszemu zdrowiu.
MIT 3 - Ziemniaki są kaloryczne
Ziemniaki uchodzą za tuczące, a niesłusznie. 100 gramów ziemniaków zawiera jedynie 73 kalorii, czyli znacznie mniej niż taka sama porcja makaronu czy kaszy.
Ziemniaki same w sobie nie są kaloryczne, a wysoką kalorycznością cechują się często przygotowywane z nich dania. Istotne jest więc to, w jaki sposób przyrządzimy ziemniaki i jakich dodatków użyjemy. Unikajmy smażenia ziemniaków, okraszania ich skwarkami oraz dodawania do nich tłustych sosów. Najlepszym sposobem przyrządzania ziemniaków jest ich gotowanie, zwłaszcza na parze.
MIT 4 - Mleko bez laktozy jest zdrowsze od tradycyjnego
Ostatnimi czasy rośnie popularność mleka bez laktozy, które często przedstawiane jest jako zdrowsza alternatywa tego tradycyjnego. Tak na prawdę, to, jakie mleko będzie dla nas lepszym wyborem zależy od tego, jak nasz organizm reaguje na laktozę.
Jeżeli cierpimy na nietolerancję laktozy i po jej spożyciu pojawiają się u nas nieprzyjemne dolegliwości, powinniśmy wybierać mleko bez laktozy. Jeśli jednak nie mamy problemów z nietolerancją laktozy, nie ma potrzeby, aby wykluczać tradycyjne mleko z naszej diety i zastępować je wersją bez laktozy.