Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Od 1 września Polacy otrzymają darmowe leki! Skorzystają dzieci, młodzież i seniorzy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.08.2023 17:53

Od 1 września Polacy otrzymają darmowe leki! Skorzystają dzieci, młodzież i seniorzy

apteka
canva

Ponad 15 milionów Polaków otrzyma dostęp do darmowych leków. Nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała o zmianie we wtorek w TVP. Bezpłatne leki będą przysługiwać zarówno dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, jak i seniorom. Co to za leki?

 

Refundacja leków – jest nowa ustawa

We wtorek Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której rozszerzona została grupa osób mogących skorzystać z bezpłatnych leków. Dostęp do nich otrzymają dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz seniorzy, którzy ukończyli 65 lat. Jest to nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

Projekt bez nazwy - 2023-08-30T125121.929.png

W Internecie okrzyknięto go mianem cudownego leku na refluks! Gastroenterolog mocno podsumował Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

O zmianie we wtorek poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka

To nie pierwsza zmiana w ustawie dotyczącej darmowych leków. Pierwotnie miały przysługiwać wyłącznie seniorom powyżej 75. roku życia. Rząd rozszerzył grupę uprawnioną do bezpłatnych leków —  teraz będzie mogło z nich skorzystać być może nawet 16 milionów Polaków. Do tej pory darmowe leki przysługiwały ok. 3 mln osób powyżej 75. roku życia.

„Dzisiaj dotrzymujemy słowa i zgodnie z kolejnym krokiem włączamy kolejną grupę, czyli pacjentów powyżej 65 roku życia (...), jak również dzieci i młodzież do 18 roku życia — powiedziała Sójka”. - powiedziała w rozmowie z TVP info minister zdrowia.  

Minister zdrowia zapowiedziała, że 30 sierpnia otrzymamy listę leków na kolejnej grupy osób mogących z nich korzystać.

Które leki będą bezpłatne?

Katarzyna Sójka wymieniła, że na liście leków znajdą się m.in. te odpowiadające potrzebom pacjentów mających choroby cywilizacyjne np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę – będą to leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i leki hipoglikemizujące.

„ Mogę zdradzić, że na przykład dla dzieci do 18. roku życia będą dostępne odpowiednie antybiotyki w chorobach wymagających. Natomiast dla osób powyżej 65 roku życia będą leki bardzo konkretne, leki flozyny w cukrzycy, ale one też bardzo są korzystne dla pacjentów kardiologicznych” – powiedziała minister. 


Do wydania nieodpłatnych leków potrzebne będą odpowiednie recepty. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że pacjenci za wiele medykamentów wciąż będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Płatne wciąż pozostają: 
   • środki przeciwbólowe bez recepty,
   • suplementy diety, 
   • witaminy. 

Tagi: Zdrowie
Polecane