Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Od kiedy wypłaty renty wdowiej? Rząd podjął decyzję
Fot. Canva

Od kiedy wypłaty renty wdowiej? Rząd podjął decyzję

14 lipca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Rząd chce podjąć uchwałę w sprawie wypłacania renty wdowiej na nowych warunkach jeszcze w lipcu. Przygotowany przez lewicę projekt ma trafić pod głosowanie jeszcze przed wakacyjną przerwą.

Nowe zasady przyznawania renty wdowiej

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, w rozmowie z “Super Expressem” przekazała, że ma deklarację marszałka Szymona Hołowni, dotyczącą skierowania projektu do drugiego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu w lipcu, jeszcze przed przerwą wakacyjną. - Trzecie czytanie, czyli głosowanie, również powinno się odbyć. Taka jest intencja marszałka Hołowni - dodała.

Według harmonogramu posiedzeń Sejmu, ostatnie przed przerwą wakacyjną posiedzenie parlamentu odbędzie się w dniach 23, 24, 25 i 26 lipca 2024 r.

Potwierdzono zakażenie dżumą u człowieka. Władze zalecają ostrożność
Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jak rozpoznać chorobę? Położna radzi, jak się badać

Ile wyniesie renta wdowia?

Renta wdowia jest projektem wspierającym seniorów po utracie małżonka. Słusznie zauważono, że obecne zasady nie są korzystne, a wsparcie dla wdów i wdowców - niewystarczające. Według procedowanego obecnie projektu renta wdowia może być przyznawana w dwóch wariantach, a osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji sama może zdecydować, który wariant wybiera:

  • 50 proc. wysokości świadczenia po zmarłym małżonku, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do swojej pełnej emerytury,
  • 100 proc. świadczenia po zmarłym, przy zachowaniu o 50 proc. własnej emerytury.

Jedynym obostrzeniem jest wysokość renty . Otóż jednorazowa kwota renty nie może przekraczać trzykrotności przeciętnej emerytury, która w Polsce wynosi obecnie 3271,84 zł. Najwyższa kwota renty wdowiej nie będzie mogła więc przekroczyć progu 9 813,52 zł.

Polecamy: Wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. Ujawniono termin podwyżki

Kiedy pierwsze wypłaty?

Po przejściu przez Sejm projekt trafi pod obrady Senatu, a następnie na biurko Andrzeja Dudy, który ustawę może podpisać, ale może ją także zawetować. Jednak ryzyko, że to zrobi jest niewielkie.

- Na ten moment wygląda na to, że w przyszłym roku już powinno to działać - powiedziała Dziemianowicz-Bąk pytana o możliwy termin wprowadzenia renty wdowiej.

Jak pomóc osobie w żałobie?

Śmierć bliskiej osoby wiążę się z ogromnym stresem, bólem i przechodzeniem długiego okresu żałoby. Jak pomóc bliskiej osobie po stracie? Przede wszystkim trzeba zaoferować swoje wsparcie, ale powinno być ono wyważone i nie nachalne. Nie można mówić, że wiemy jak dana osoba się czuje, co przeżywa - jeśli nie byliśmy w takiej sytuacji nasze słowa nie zostaną odebrane pozytywnie. Ponadto - nigdy nie wiemy, co czuje druga osoba. Okres żałoby musi trwać, a jak długi jest to okres zależy od danej osoby. Warto być wyczulonym na objawy depresji, takie jak apatia, niechęć do życia, zmęczenie, unikanie wychodzenia z domu czy wykonywania nawet zwykłych codziennych obowiązków.

Jeśli objawy depresji utrzymują się długo i nie widać poprawy, warto w delikatny sposób zachęcić osobę w żałobie do poszukania pomocy psychologicznej. Dostępne są bezpłatne numery, gdzie można uzyskać pomoc w trudnej sytuacji:

  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00;
  • 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu;
  • 800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

Zobacz też:

Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?

Zapomnij o maśle na dobre. Te produkty to o wiele zdrowsze zamienniki

Za zostawienie w rozgrzanym aucie dziecka grożą surowe kary. Czego mogą spodziewać się kierowcy?

Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach
To, jakie lody lubisz, mówi prawdę o twoim charakterze. Psychiatra wyjaśnia
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko