Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jak rozpoznać chorobę? Położna radzi, jak się badać
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 14.07.2024 15:35

Shannen Doherty zmarła na raka piersi. Jak rozpoznać chorobę? Położna radzi, jak się badać

Shannen Doherty
Fot. @ParisaMichelle / SplashNews.com/East News

Shannen Doherty, gwiazda Beverly Hills 90210, zmarła w wieku 53 lat po długiej walce ze złośliwym nowotworem piersi. Nowotwór zdiagnozowano u niej w 2015 roku. Na początku 2023 r. lekarze stwierdzili, że rak dał przerzuty do mózgu, a gwiazda przeszła skomplikowaną operację. 

Shannen Doherty nie żyje

Menadżerka Shannen Doherty poinformowała, że aktorka zmarła w sobotę 13 lipca. Przegrała walkę z chorobą nowotworową. Nowotwór piersi zdiagnozowano u niej w 2015 roku, przebyła wtedy operację, a w 2017 roku poinformowała fanów, że obecnie trwa remisja choroby. Niestety - w 2019 roku wykryto u niej nieuleczalnego raka w czwartym stopniu zaawansowania. W styczniu 2023 roku potwierdzono przerzuty do mózgu i kości, a aktorka przeszła operację.

Aktorka spodziewała się, że może przegrać walkę z chorobą. - W tym momencie priorytetem jest moja mama. Na pewno będzie jej bardzo ciężko, gdy umrę przed nią. A ponieważ to samo w sobie będzie bardzo trudne, staram się jej trochę pomóc. Nie chcę jej zostawić z mnóstwem spraw do załatwienia. Nie chcę, żeby miała 4 magazyny wypełnione meblami - mówiła w podcaście Let's Be Clear with Shannen Doherty.

Tego nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje w jelitach Dodatkowe 620 zł bez względu na wiek. Trzeba tylko złożyć wniosek

Pierwsze objawy raka piersi

Rak piersi (rak gruczołu piersiowego, rak sutka) to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Podstawą do wczesnego zdiagnozowania choroby jest samobadanie piersi - powinno być wykonywane zawsze w tym samym dniu cyklu, regularnie co miesiąc. Co powinno zaniepokoić?

Przede wszystkim wszelkie zmiany w wyglądzie piersi, odkształcenia, wyczuwalne pod palcami zgrubienia, zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej, jej wciągnięcie do środka, a także wyciek z brodawki sutkowej. Niepokój powinny wzbudzić także zaczerwienienie skóry, nadmierne napięcie jednej z piersi lub jej ból. Ból może pojawiać się także w dole pachowym, co również wymaga zgłoszenia się do lekarza.

Każda kobieta po 30. roku życia powinna wykonywać co roku USG piersi, a po 40. roku życia także mammografię. Wczesne wykrycie raka piersi daje lepsze rokowania w leczeniu choroby. 

Przerzuty raka piersi

Rak piersi może dawać przerzuty nawet do odległych narządów, ale zwykle pojawiają się one w późniejszym stadium choroby. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie leczenia. Rak piersi najczęściej daje przerzuty do: kości, wątroby, płuc i mózgu.

Shannen Doherty zmarła na raka w wieku 53 lat. - Z ciężkim sercem potwierdzam śmierć aktorki Shannen Doherty. Oddana córka, siostra, ciotka i przyjaciółka była otoczona przez swoich bliskich, a także psa Bowiego. Rodzina prosi o uszanowanie prywatności w tym czasie, aby mogli opłakiwać ją w spokoju - czytamy w oświadczeniu wydanym przez jej menadżerkę.

Zobacz też:

Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?

Zapomnij o maśle na dobre. Te produkty to o wiele zdrowsze zamienniki

Za zostawienie w rozgrzanym aucie dziecka grożą surowe kary. Czego mogą spodziewać się kierowcy?

Jak wykonać samobadanie piersi?

Położna, mgr ALeksandra Przekwas, w wywiadzie dla nas powiedziała, jak należy badać swoje piersi, aby ewentualne zmiany wykryć w nich szybko. Oto jej instruktaż:

1. Stań przed lustrem i opuść swobodnie ramiona - przyjrzyj się swoim piersiom i zwróć uwagę na ewentualne zmiany w kształcie, wielkości oraz kolorze piersi. 

2. Delikatnie przesuwaj opuszek palca wzdłuż piersi, zaczynając od powierzchni zewnętrznej w stronę brodawki. Zwróć uwagę na wszelkie guzki, zgrubienia, nierówności czy zmiany w tkance piersiowej.

3. Przyciśnij palcami brodawkę i zwróć uwagę, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina. 

4. Sprawdź również obszar węzłów chłonnych (pachy) pod kątem ewentualnych guzków czy obrzęków.

5. Tej samej obserwacji dokonaj z rękoma uniesionymi do góry – w tym celu połóż lewa rękę za głową, a prawą zataczaj koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Delikatnie przesuwaj opuszek palca wzdłuż piersi, zaczynając od powierzchni zewnętrznej w stronę brodawki. Zwróć uwagę na wszelkie guzki, zgrubienia, nierówności czy zmiany w tkance piersiowej. 

6. To samo powtórz z drugą piersią. Kolejność badania piersi nie ma znaczenia.

Więcej: Instruktaż badania piersi krok po kroku