Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Odszkodowanie za ukłucie kleszcza? Tak, ale pod pewnym warunkiem
Fot. Canva

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza? Tak, ale pod pewnym warunkiem

29 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Okoliczności w jakich doszło do ukłucia kleszcza sprawiają, że w niektórych przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Jakie to sytuacje? Kiedy można zyskać dodatkowe pieniądze po kontakcie z kleszczem?

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu ukłucia przez kleszcza przysługuje, gdy doszło do niego podczas wykonywania obowiązków służbowych. Należy się ono ubezpieczonemu pracownikowi. Jeśli kleszcz ukłuje podczas wykonywania pracy, należy w pierwszej kolejności zgłosić to pracodawcy. Zawody, w których pracownicy są szczególnie narażeni na kontakt z kleszczami to m. in. leśnicy, ogrodnicy, żołnierze, a także osoby pracujące w terenie.

Aby otrzymać odszkodowanie należy złożyć wniosek do ZUS oraz dołączyć do niego zaświadczenie o stanie zdrowia , sygnowane kodem OL-9. Do tego dołączany jest protokół, w którym określone są okoliczności zdarzenia. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie choroby zawodowej , którą wydać może państwowy inspektor sanitarny oraz prawomocny wyrok sądu, potwierdzający, że doszło do wypadku przy pracy – czyli ukąszenia kleszcza w tym przypadku.

ZUS wydaje decyzję w ciągu 14 dni od daty złożenia dokumentów, środki finansowe wypłacane są w ciągu 30 dni.

Polecamy: Naturalne preparaty na kleszcze i komary – czy rzeczywiście działają?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kleszcze są szczególnie niebezpiecznymi pajęczakami, ponieważ przenoszą groźne choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Warto dbać o odpowiednią ochronę, aby uniknąć ukłucia przez kleszcze - stosowanie repelentów oraz ubioru zakrywającego ciało podczas spacerów do lasów. Polecamy także korzystać z mapy kleszczy , gdzie można zobaczyć, w jakich miejscach zlokalizowane są skupiska kleszczy.

Jak rozpoznać boreliozę?

Charakterystyczny dla boreliozy jest rumień wędrujący, który jest pierwszym objawem choroby. Jednak objawy mogą być czasem niecharakterystyczne, dlatego zawsze po ukłuciu przez kleszcza należy się obserwować i w razie niepokojących sygnałów wykonać badania dodatkowe.

Zobacz też:

Borelioza często bywa błędnie rozpoznawana. Lekarze przepisują antybiotyki na "wszelki wypadek"

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To najbardziej stresujący zawód świata. Bardziej niż żołnierz czy chirurg
Sinice w Bałtyku pojawiły się wcześniej. Gdzie się nie kąpać?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko