Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Mapa kleszczy 2024. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze!
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 05.05.2024 15:18

Mapa kleszczy 2024. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze!

Kleszcz
Fot. Canva

NFZ ostrzega przed kleszczami, od których aż roi się w polskich lasach i parkach. Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą groźne choroby - boreliozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze.

Dodaj kleszcza do mapy

Aktualnie na  największą ilość roznoszących choroby kleszczy należy uważać zwłaszcza na Podlasiu, Mazurach i na Warmii, a w dalszej kolejności na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Najmniejsze ryzyko obejmuje Wielkopolskę. Należy także pamiętać, że jeśli jakieś miejsce nie jest zaznaczone na mapie, to nie oznacza, że nie ma tam kleszczy - mogą być, ale są jeszcze nie zgłoszone. Dlatego jeśli natkniesz się na kleszcze możesz je dodać do mapy.

Kleszcze są wyjątkowo groźne, dlatego idąc do lasu czy na łąkę należy zawsze pamiętać o repelentach oraz uważnie obejrzeć swoje (lub dziecka, psa) ciało po powrocie z pikniku czy spaceru. Im dłużej kleszcz jest wbity w skórę, tym większe ryzyko przeniesienia groźnych chorób. 

Mapa kleszczy 2024

Mapa Kleszczy

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Należy stosować repelenty, a także odpowiedni ubiór, uniemożliwiający pajęczakom przedostanie się do naszego ciała. Na spacer do lasu należy założyć spodnie, zakryte buty, a nogawki spodni włożyć w skarpety. Kleszcze nie skaczą na nas z drzew - najprawdopodobniej zaatakują z wysokiej trawy. Dlatego warto podczas spaceru otrzepywać spodnie, profilaktycznie. 

W przypadku zauważenia kleszcza należy do jak najszybciej wyjąć. W tym celu należy złapać go przy samej skórze i zdecydowanym ruchem wyjąć. Nie wolno go polewać alkoholem lub smarować wazeliną. Drażnienie pasożyta może tylko spowodować, ze zwymiotuje do naszego organizmu, co zwiększa ryzyko zarażenia groźną chorobą.

Zobacz też:

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

W majówkę uważaj na kleszcze. Usuwaj je bezpiecznie!
kleszcze, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, jak usunąć kleszcza
104 tys. Polaków zachorowało w ubiegłym roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyjmować kleszcze z ciała? – Jak najszybciej. Najprosteze i najtańsze spsoby są najlepsze - uważa dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog, biolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie  zrobić to samodzielnie.– Nie ma już regionu w Polsce, w którym nie występują – mówi o chorobach „złapanych” od kleszczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kleszcze wbrew pozorom nie spadają z drzew, bo wspinają się maksymalnie na półtora metra. Jak to możliwe, że znajdujemy je we włosach, pod pachami czy za uszami? Albo dostały się tam, gdy otarliśmy się o krzaki, leżeliśmy na trawie, albo „sprzedał” je nam choćby nasz pies – nawet jeśli tylko łaził nam się do nóg, kleszcze mogły błyskawicznie wspiąć się po naszym ciele – mają „detektor”, który błyskawicznie kieruje je do miejsc, w których temperatura ciała jest wyższa. Dlatego po powrocie z lasu czy parku, idźmy od razy pod prysznic – statystycznie 30 procent kleszczy z nas wtedy spłynie. Potem obejrzyjmy dokładnie całe ciało, włącznie z jego zakamarkami. Co, jeśli znajdziemy kleszcza? Nie panikujmy. Podpowiadamy co robić, by sobie nie zaszkodzić.
Czytaj dalej
Właściwości zdrowotne małosolnych ogórków. Dlaczego warto je jeść?
Ogórki małosolne
Ogórki małosolne
Ogórki małosolne zna każdy z nas i każdy powinien je jeść. Są przekąską sezonu wiosennego, a przy tym są superfoods, ich spożywanie wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, kostny, a także pomagają zachować młody wygląd skóry oraz smukłą sylwetkę.
Czytaj dalej
Polecane