Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > To najbardziej stresujący zawód świata. Bardziej niż żołnierz czy chirurg
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.06.2024 07:16

To najbardziej stresujący zawód świata. Bardziej niż żołnierz czy chirurg

Zestresowana kobieta próbuje się uspokoić
Fot. Shutterstock / Andrey_Popov

Jedne zawody są bardziej stresujące, inne mniej. Doskonale obrazują to dane z ostatniego spisu powszechnego  w Wielkiej Brytanii, które przeanalizowali dziennikarze portalu finansowego gocompare.com. Jakie zawody stresują najbardziej, a które najmniej?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zapytali przedstawicieli różnych zawodów o towarzyszący im poziom stresu – mieli wyznaczyć go w skali od 1 do 10, następnie wyliczono z tego średnią arytmetyczną.

Wynik uwzględniał konieczność nadgodzin, średnie wynagrodzenie i odsetek pracowników, którzy zgłosili zaburzenia lękowe lub depresję spowodowaną pracą. Wnioski są bardzo zaskakujące.

Położna najbardziej stresującym zawodem

Najbardziej stresujący zawód z wynikiem 8,8 na 10 możliwych mają położne. I nic dziwnego – muszą radzić sobie na co dzień z trudnymi emocjami, nie tylko swoimi, ale również przyszłych rodziców. Na co dzień obserwują nie tylko piękne chwile narodzin, ale również dramaty.

Ich obowiązki skutkują wysokim poziomem lęku i odsetkiem depresji, co niekoniecznie odzwierciedla ich pensja. W Polsce średnie zarobki położnej to 5 820 zł brutto, a więc 4 297,09 "na rękę". Dla porównania ginekolog zarabia średnio 17 975 zł brutto miesięcznie.

Poród, obok pacjentki lekarz i położna
Stres w pracy położnej jest nieunikniony Fot. Shutterstock /Iryna Inshyna 
Chłopiec czy dziewczynka? Badacze wskazali, czyj poród jest boleśniejszy dla kobiet Jak poradzić sobie ze stresem? 10 porad, jak pokonać stres w pracy i w domu

Inne najbardziej stresujące zawody

Wśród innych najbardziej stresujących zawodów znaleźli się pracownicy służby zdrowia i pracownicy socjalni. 3,5 proc. pracowników zatrudnionych w tych obszarach zgłaszało lęk lub depresję. Inni pracownicy, którzy byli szczególnie zestresowani to mundurowi, głównie strażacy.

Najbardziej stresujące zawody – lista:
1. Położna 8,8 pkt.
2. Kurator 8,2 pkt.
3. Pracownik socjalny 8,2 pkt.
4. Pielęgniarka 7,6 pkt.
5. Strażak 7,6 pkt.
6. Terapeuta zajęciowy 7,6 pkt.
7. Sanitariusz 7,4 pkt.
8. Policjant 7,4 pkt.
9. Nauczyciel 7,4 pkt.
10. Recepcjonista 7,2 pkt.

Najmniej stresujące zawody

Wśród najmniej stresujących zawodów znaleźli się pracownicy zakładów energetycznych – ich poziom stresu to 3,2/10. W tej branży tylko 0,9 proc. osób zgłosiło związany z pracą stres,  lęk lub depresję.


Z wyników wynika, że najmniej zestresowane są osoby, które mają w ręku konkretny fach, np. stolarze czy hydraulicy. Wynika to najczęściej z elastycznych godzin pracy i wysokich zarobków. Zwróćmy uwagę na fakt, że takie osoby są teraz na rynku pracy bardzo potrzebne.

Najmniej stresujące zawody – lista:
1. Pracownik zakładów energetycznych 3,2 pkt.
2. Elektryk 3,4 pkt.
3. Pracownik wodociągów 3,6 pkt.
4. Kierowca maszyn rolniczych 3,8 pkt.
5. Kucharz 3,8 pkt.
6. Murarz 3,8 pkt.
7.. Stolarz 4 pkt.
8. Hydraulik 4 pkt.
9. Mechanik 4 pkt.
10. Dekarz 4 pkt.

Przypomnijmy, że stres może wywołać wiele chorób, w tym zaburzenia pracy jelit. – Przyczyny psychologiczne, przede wszystkim czynniki stresogenne mogą doprowadzić do zaburzeń motoryki jelita, bądź tak zwanej nadwrażliwości – mówił w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Zobacz też:

Jak zachowują się chorzy przed śmiercią? Tak widział to "nauczyciel śmierci" ksiądz Jan Kaczkowski
Piłkarz Śląska Wrocław o walce z depresją. “Ryczałem, po prostu nie chciałem już żyć”

Dekalog słynnej onkolog. Przepis na zdrowe i szczęśliwe życie