Paragony fiskalne zawierają dużo szkodliwego dla zdrowia BPA. Eksperci chcą, by wycofano je z użytku
W paragonach obecna jest niebezpieczna substancja – bisfenol A, czyli BPA. Stanowi ona dla nas zagrożenie, a zwłaszcza dla tych osób, które pracują np. w kasach, gdzie nieustannie mają kontakt z paragonami.
BPA to substancja endokrynnie czynna, co oznacza, że zakłóca działanie hormonów, a zwłaszcza estrogenu. Może to prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, w tym do nowotworów. Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie ich z użycia.
BPA w paragonach to duże zagrożenie dla zdrowia
Podczas konferencji prasowanej w Warszawie dr n. med. Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzegła, że ciągłe narażenie na kontakt z bisfenolem A (BPA), który znajduje się, m.in. w paragonach fiskalnych, może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu, a także nowotwory, takie jak rak piersi u kobiet, czy rak prostaty u mężczyzn.
Dr Rutkowska wraz z zespołem DetoxED, złożonym z naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej, przebadała paragony z ośmiu sieci handlowych. Tylko w jednym z nich nie stwierdzono bisfenolu A, ale możliwe, jak powiedziała w rozmowie z PAP, że zastosowano w nim inną, podobną substancję. W pozostałych wykryto od około 11 do 22 mg/g BPA w paragonach. To sporo – zdaniem specjalistki.
Gdzie kryje się bisfenol A?
BPA jest obecne w wielu przedmiotach codziennego użytku, np. w opakowaniach do płyt CD, w sprzęcie elektronicznym, w polimerach używanych do wyścielania wnętrz puszek, kartonach służących do przechowywania żywności, w papierze z błyszczącą powłoką, w plastikowych butelkach, a także plombach dentystycznych i soczewkach kontaktowych.
Powszechnie występuje także w papierze do drukowania paragonów fiskalnych. Na szkodliwe działanie BPA narażeni są więc w dużej mierze pracownicy handlu, a zwłaszcza kasjerzy. Jeden kasjer lub kasjerka przez 8 godzin pracy styka się z co najmniej czterystoma paragonami. Te osoby są bardzo mocno eksponowane na działanie BPA.
Dr Rutkowska powiedziała, że co prawda, nie badała, w jakim stopniu bisfenol A w paragonach przenika do organizmu pracowników, ale stwierdziła, że: "Takie badania były jednak prowadzone w innych krajach i wykazały, że pracownicy mający często kontakt z paragonami, wykazują w organizmie wyższą zawartość tej substancji".
Podstępny BPA
BPA jest substancją endokrynnie czynną, a więc taką, która naśladuje działanie estrogenów, żeńskich hormonów płciowych . „Ponieważ substancja ta nie wykazuje działania toksycznego, lecz działa jak hormon, jej skutki nie muszą być od razu widoczne, a dopiero po pewnym czasie" – powiedziała dr Rutkowska
Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie z użycia paragonów z BPA. Rozwiązaniem mogłoby też być wprowadzenie dla pracowników rękawiczek ochronnych oraz maseczek na twarz, choć oczywiście bardziej kłopotliwym. Natomiast najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby przejście na e-paragony.
Jak działa biosfenol A?
Wchłanianie BPA przez skórę może być nawet groźniejsze niż jego spożycie, ponieważ omija w ten sposób wątrobę, która normalnie pomaga je neutralizować. Ryzyko zwiększa się, gdy:
- często dotykasz paragonów często (np. pracujesz jako kasjer),
- masz wilgotne dłonie lub stosujesz kremy do rąk,
- po kontakcie z paragonem sięgasz po jedzenie.
Jak się chronić przed BPA z paragonów?
- nie trzymaj paragonów w dłoniach dłużej niż to konieczne,
- nie zgniataj ich, nie dawaj dzieciom do zabawy,
- myj ręce po kontakcie z paragonem, zwłaszcza przed jedzeniem,
- jeśli pracujesz w sklepie, używaj rękawiczek lub unikaj bezpośredniego kontaktu.
Zobacz także:
Ten papier jest toksyczny. Nigdy nie piecz na nim w ten sposób
Trujące fumiganty w domach nie są pod kontrolą. Dochodzi do dramatycznych sytuacji
Polacy kupują tę rybę w puszkach na potęgę. Eksperci alarmują, że zawiera rtęć