Pacjenci.pl Choroby Po pracy musisz iść na drzemkę? Ekspertka zdradza, kiedy powinno nas to zaniepokoić
fot.shutterstock/ EugeneEdge

Po pracy musisz iść na drzemkę? Ekspertka zdradza, kiedy powinno nas to zaniepokoić

3 października 2024

Wiele osób po powrocie z pracy jest tak zmęczonych, że nie może odmówić sobie drzemki. Choć wydawać by się mogło, że to nic groźnego, to ekspertka alarmuje, że nie zawsze powinniśmy to bagatelizować. Te sygnały powinny nas zaniepokoić.

Drzemki w ciągu dnia potrzebują czasem nie tylko osoby, które mają problemy z wysypaniem się. Nasz organizm może potrzebować na przykład zregenerować się po aktywnym dniu lub silnym stresie. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt silna potrzeba spania w dzień może być ważnym sygnałem dotyczącym naszego zdrowia.

Czy drzemka w ciągu dnia jest normalna?

Wiele osób zastanawia się, czy drzemka w ciągu dnia jest normalna. Jeśli trwa od 15 do 30 minut, może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, poprawić koncentrację i zredukować senność i zmęczenie. Przydaje się szczególnie tym osobom, które po powrocie z pracy mają jeszcze wiele innych obowiązków. Jest jednak pewien rodzaj drzemek, który ma odwrotny skutek.

Tak krzywa przegroda nosowa niszczy nasz sen. Laryngolog zdradza, jak wpływa na nasze zdrowie
Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne

Ile powinna trwać drzemka popołudniowa?

Popołudniowa drzemka nie może być zbyt długa. Zbyt długi sen w ciągu dnia pogarsza sen nocny i zwiększa ryzyko nadciśnienia oraz cukrzycy . Jeśli część z zapotrzebowania 7-8 godzin wykorzystamy w dzień, to w nocy sen nie będzie już tak efektywny i rozregulujemy sobie rytm dobowy.

- Przy utrzymującej się senności w ciągu dnia, nie powinniśmy poprzestawać tylko na ratowaniu się drzemką, ale przede wszystkim sprawdzić, czy nie kryją się za tym jakieś problemy ze snem w nocy. Dotyczy to także seniorów. Ta grupa kojarzy nam się z częstymi drzemkami w ciągu dnia. Wpływa na to zarówno ich gorsza kondycja zdrowotna, ale też mniej aktywny tryb życia, sprzyjający podsypianiu w dzień. Jeśli u osoby starszej drzemki będą pojawiały za często i będą za długie, będzie to powodowało pogorszenie snu w nocy, co przełoży się na większe ryzyko pogorszenia zdrowia – mówi dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska, psychoterapeutka, psycholożka kliniczna, cytowana przez Onet.

Jakie choroby powodują senność w ciągu dnia?

Na problem senności w ciągu dnia wpływ może mieć niedobór witamin z grupy B, głównie B3, B5, B6, B9, B12. Uczucie senności może też świadczyć o rozwijaniu się takich chorób jak toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, a nawet choroba notworowa. Może mieć to też związek z nieodpowiednią dietą, starzeniem się, ale też świadczyć o cukrzycy, anemii i depresji.

Zobacz też:

8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Lekceważył te objawy

To jeden z najbardziej bolesnych raków. Bagatelizujemy jego pierwsze objawy

Masz takie objawy? To zrób gastroskopię. Wiek nie ma znaczenia

Pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą zmylić. Bywa, że kojarzone są z menopauzą
Boris Johnson zdradził pilnie strzeżoną tajemnicę. Ujawnił, że Elżbieta II nie zmarła przez „podeszły wiek”
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko