Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak krzywa przegroda nosowa niszczy nasz sen. Laryngolog zdradza, jak wpływa na nasze zdrowie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 03.10.2024 08:26

Tak krzywa przegroda nosowa niszczy nasz sen. Laryngolog zdradza, jak wpływa na nasze zdrowie

Krzywa przegroda nosowa, laryngologia, sen
Fot. Freepic/ Instagram/ Robert Wendt

Zdarza się tak, że budzimy się niewyspani, mimo że przespaliśmy całą noc. Okazuje się, że problemy ze snem mogą wiązać się z krzywą przegrodą nosową. Laryngolog Robert Wendt zdradził za pośrednictwem mediów społecznościowych, jak krzywa przegroda nosowa może zniszczyć nasz sen.

Tak krzywa przegroda nosowa niszczy nasz sen

Układ oddechowy spełnia istotną rolę w naszym organizmie, gdyż bierze udział w dostarczaniu człowiekowi niezbędnego do życia tlenu, ale również wydalanie dwutlenku węgla, który powstaje na skutek przemiany materii. Duże znaczenie w układzie oddechowym ma jama nosowa. Jej zadaniem jest oczyszczanie oraz ogrzanie wydychanego powietrza.

Krzywa przegroda nosowa może znacznie utrudnić ten proces, gdyż oddychanie przez nos może przebiegać nienaturalnie.

Przez ten problem nie możemy spać głębokim snem

 Jak wyjaśnia laryngolog Robert Wendt krzywa przegroda nosowa może zniszczyć nasz sen. Wtedy osoba, która zmaga się z tym problemem, budzi się z bolącym gardłem, nie może oddychać nosem, chrapie, a katar ścieka jej po gardle. Można się czuć wtedy tak, jak się czuje osoba z przeziębieniem. Kolec przegrody nosowej zatyka nos, a to wszystko zdarza się co noc, bez żadnej przerwy.

Lekarz wyjaśnia, że przez ten problem nie będziemy spać głębokim snem - nie ma mowy o śnie REM.  Krzywa przegroda nosowa może powodować takie problemy jak: trudności w oddychaniu, chrapanie, częste budzenie się w nocy. Jak wyjaśnia laryngolog, krzywa przegroda może prowadzić do przewlekłego zmęczenia oraz innych problemów zdrowotnych.

Jak leczyć krzywą przegrodę nosową?

Jak zatem leczyć krzywą przegrodę nosową? W przypadkach lekkich i całkowicie bezobjawowych co do zasady lekarze i pacjent nie robią nic. Natomiast w sytuacjach nieco poważniejszych, związanych z występowaniem nawracających nieżytów nosa, zatok i gardła oraz problemów z trąbką słuchową i uchem wewnętrznym, wdrażane są działania objawowe. Lekarze zalecają stosowanie kropli do nosa, w tym preparatów, które zwężają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz łagodzą katar. 

Poza tym można nawilżać nos za pomocą roztworów soli fizjologicznej oraz wykonywać różnego rodzaju inhalacje. W niektórych przypadkach można stosować też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Warto też podkreślić, że wskazaniem do interwencji chirurgicznej są skrzywienia wydatnie obniżające drożność nosa, utrudniające swobodny przepływ powietrza i generujące częste infekcje. Operację krzywej przegrody nosowej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, natomiast najczęściej stosowana jest technika Cottle’a w różnych jej modyfikacjach.

Zobacz też: 

Masz ciągle 35,5 st. C? Co może oznaczać tak niska temperatura ciała?

Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu

Pomoże na zgagę, wzmocni wątrobę. Tradycyjny przepis na nalewkę z pigwy