Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Poród przedwczesny – przyczyny, postępowanie, zapobieganie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Poród przedwczesny – przyczyny, postępowanie, zapobieganie

Poród przedwczesny – przyczyny, postępowanie, zapobieganie
pixabay.com

Poród przedwczesny – przyczyny

Poród przedwczesny – rozpoznanie objawów

Poród przedwczesny – powikłania

Poród przedwczesny – zapobieganie

Poród przedwczesny – przyczyny

Poród przedwczesny następuje wtedy, kiedy ciąża skończy się między 23 a 37 tygodniem trwania – należy liczyć to od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Innym kryterium przedwczesnego porodu może być waga dziecka – powinna osiągać minimum 500 gramów, i długość ciała – powinna osiągać minimum 25 centymetrów.

Czasy, w których żyjemy, charakteryzują się późnym zachodzeniem w ciążę. Z tego względu ryzyko przedwczesnych porodów znacznie się zwiększyło. Niestety z późniejszym wiekiem mogą pojawić się choroby stwarzające bezpośrednie problemy w trakcie ciąży. Częste przyczyny przedwczesnego porodu to:

- nadciśnienie tętnicze,

- mięśniaki macicy,

- cukrzyca.

Do porodu przedwczesnego może dojść też z powodu wad anatomicznych, strukturalnych czy fizjonomicznych matki, np.

- niewydolność szyjki macicy,

- wady w anatomii macicy,

- niektóre wady łożyska (na przykład tzw. łożysko przodujące),

- przebyte już przedwczesne porody,

- poronienia samoistne,

- przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,

- różnego rodzaju infekcje: dróg moczowo-płciowych czy oddechowych,

- choroby przenoszone drogą płciową,

- odstęp między ciążami mniejszy niż 6 miesięcy.

Przyczyny przedwczesnego porodu sięgają też do stylu życia matki. Jeśli kobieta w ciąży źle się odżywia, stosuje odżywki, bierze zakazane leki, pracuje fizycznie i ma stresujące życie, ryzyko porodu zbyt wcześnie bardzo się zwiększa, a życie i zdrowie dziecka staje się poważnie zagrożone.

Poród przedwczesny – rozpoznanie objawów

Rozpoznanie objawów następuje w gabinecie lekarskim i bazuje na potwierdzeniu regularnych skurczów macicy z charakterystycznym zanikaniem szyjki macicy.

W większości przypadków do rozpoznania objawów porodu przedwczesnego dochodzi dużo wcześniej, jednak trzeb zdawać sobie z tego sprawę, że wczesne wykrycie jest niezwykle trudne. Objawy przedwczesnego porodu mogą występować także w trakcie ciąży prawidłowej i nie być tak charakterystyczne, jak nam się wydaje.

Często bywa tak, że kobiety zdrowe zgłaszają niepokojące objawy i dolegliwości fizyczne. Jest też druga strona – niektóre z kobiet zagrożonych nie wie o tym, że ich ciąża jest zagrożona i nie przez to nie zwraca uwagi na groźne sygnały.

W diagnostyce porodu przedwczesnego wykorzystuje się oznaczenie stężenia fibronektyny płodowej, czyli białka mieszczącego się w prawidłowych warunkach w wydzielinie szyjkowo-pochwowej. Dodatkowo w celach diagnostycznych porodu przedwczesnego wykonuje się badanie USG szyjki macicy.

Leczenie polega na lekach hamujących czynności skurczowe macicy. Zazwyczaj są to leki tokolityczne – stosowane o tych kobiet, u których występują zmiany szyjki macicy. Inne leki to na przykład kortykosteroidy – leki przyspieszające rozwój płuc płodu, aby zwiększyć jego szanse na przeżycie. Jeżeli leczenie nie pomaga, lekarz decyduje się na cesarskie cięcie.

Poród przedwczesny – powikłania

Powikłania po porodzie przedwczesnym mogą być różne, a od stopnia ich zaawansowania, zależy przede wszystkim wiek wcześniaka. Narodziny dziecka w 34 lub 35 tygodniu ciąży, nie stanowi dużego zagrożenia, natomiast dzieci urodzone wcześniej, a zwłaszcza te między 23 a 28 tygodniem, narażone są na groźne powikłania takie jak:

- zaburzenia rozwojowe,

- zaburzenia neurologiczne,

- retinopatię,

- niewydolność oddechową przez niewłaściwe rozwinięcie płuc,

- niską wagę urodzeniową,

- słabą funkcję wątroby.

Poród przedwczesny – zapobieganie

Zapobieganie porodowi przedwczesnego polega przede wszystkim na częstym, regularnym badaniu i niepomijaniu wizyt lekarskich w ciąży. Poza tym kobieta powinna dbać o zdrowy tryb życia: stosować odpowiednią dietę, chodzić na spacery, ale nie przeciążać organizmu fizycznie, nie wystawiać się na nagłe zmiany temperatur oraz ciśnień, dbać o spokój psychiczny i unikać wszelkich bodźców stresowych.

Badania kontrolne powinny odbywać się co trzy, cztery tygodnie, ale pod koniec ciąży należy zwiększyć ich częstotliwość! Duża uwagę trzeba przykuwać do regularnych kontroli bakteriologicznej pochwy.

Tagi: